Üheaastaste suvelillede puhul on levinud taimede ettekasvatamine, sest nii saab kasvukohale istutada juba tugevama taime, mis hakkab kiiremini õitsema ja õieilu saab nautida kauem. Kuid samuti on võimalik suvelillede külvamine otse kasvukohale.

 

Kui kasvatad taimi ette, siis on õigeks seemnete külvamise ajaks aasta esimesed kuud jaanuarist kuni maini olenevalt sortidest. Seemnepakil on harilikult ära toodud külvamiseks sobiv kuu mõlemal puhul: nii toas pottides või külvikastides ettekasvatamise kui otse kasvukohale külvamise jaoks.

suvelillede ettekasvatamine ja külvamine

Millal külvata

Enamuse suvelilli võib külvata toas pottidesse märtsis-aprillis. Samas võib paljud suvelilled otse kasvukohale külvata ka maikuus, kuid arvestades seemnete idanemise aega kuni 2 nädalat ja seda, et kasvukohal alles tärganud pisitaimed peavad ilma potis kasvanud taimedele osaks saava lisahoolitsuseta hakkama saama, hilineb õitsemine kaks nädalat kuni kuu aega võrreldes ettekasvatatud taimedega.

Kuidas külvata

Seemned peaks ettekasvatamisel külvama toas pottidesse harilikult 0,5-1 cm sügavusele. Ettekasvatamiseks sobib kaupluses saada olev külvimuld. Külvid peab hoidma parajalt niisked. Mulla sisse võib segada perliiti ja vermikuliiti, et see hoiaks paremini niiskust.

Külvinõudena müüakse külvikaste ja –kassette, kuid iseenesest sobib selleks igasugune majapidamises olev anum, kasvõi tühjad plastkarbid. Nõu tuleb täita parajas koguses mullaga, muld siluda ja tasakesi kinni vajutada. Suured seemned on hea külvata ühekaupa otse topsi või potti. Väiksemad seemned peab hulgakaupa koos külvates esimeste pärislehtede ilmumisel üksteisest eraldi istutama ehk pikeerima.

Seemnete idanemine kestab 18-21° C juures 1-2 nädalat. Et noored taimed välja ei veniks, tuleks nad viia veidi jahedamasse (15-18° C) kohta.

Üheks erandiks on aga näiteks lobeeliad ja viltlehed – nn valgusidanejad, kelle seemneid mullaga ei kaeta, vaid külvatakse niisutatud mulla peale ja vajutatakse õrnalt kinni, et kontakt mullaga oleks parem. Niiskuse hoidmiseks võib külvikasti katta läbipaistva kile või klaasiga.

Teiseks erandiks on päevalilled, kes ei talu hästi juurte häirimist ja seetõttu külvatakse päevalilled maikuus otse kasvukohale.

suvelillede seemned
Suvelillede seemned võib külvata erinevatesse majapidamises leiduvatesse nõudesse.

Välja istutamine ja külvamine

Taimed istuta välja mai lõpus, kui öökülmaoht on möödas. Vajadusel kaitse taimi öökülmade eest kattelooriga.

Kui külvad otse kasvukohale, siis samuti harilikult 0,5-1 cm sügavusele niiskesse mulda. Kuival perioodil on kastmine just idanemise ajal väga oluline – jälgi vaid, et mullale ei tekiks koorikut, millest idul on end raske läbi suruda.