Baltic Agro soovitus on külmakartlikke põõsaid, dekoratiiv- ja okaspuid, roosipõõsaid, rododendroneid, püsililli, ronitaimi ja maitsetaimi kaitsta külma- ja kevadel päikesekahjustuse eest. Selleks sobivad hästi kattekangad, talveloor või külmakate.

Millised kattekangad valida?

Talveloor on sünteetiline materjal, mis meenutab justkui katteloori, kuid on siiski paksem ja soojem. Tänu kunstkiule on see materjal kerge, hästi hingav ja kiiresti kuivav. Tänu omadusele vett läbi lasta ei külmu see kangas puudel kõvaks „koorikuks“ ning ei ole seega lisaraskuseks. Talveloor kaitseb taimi väiksemate miinuskraadide ning tuule eest. Käreda pakase korral soovitame lisasoojuseks peale panna külmakatte või mitu kihti talveloori.

Talvemütsidele on maalitud rõõmsad näod, mis muudavad aia eriti lustlikuks. Kui talveloor on saadaval rullina ning vajab kinnitamiseks jupikest nööri, siis talvemütsid ja –kasukad on juba nö kasutusvalmis külmakatted- vaja vaid taimele „pähe“ tõmmata. On eriti sobilikud terrassitaimede katmiseks.

Talvekasukad sobivad kuni 1,6m kõrguste taimede/puude katmiseks. Nende paigaldamine on eriti mugav kuna allääres on kumm, mis tõmbab katte kompaktselt taimele ümber.

Külmakate on paksem viltjas kangas, mis sobib taimede katmiseks kui väljas on käre pakane ja lund ei ole. Võib olla ka lisakaitseks talveloorile peale pannes.

Jutest külmakate on looduslikust džuudikiust valmistatud materjal, mis kaitseb taimi külma, UV-kiirguse ja tuule eest. On oluline mainida, et džuudi taime kasvatamisel ei kasutata väetisi ning taimekaitsevahendeid, see on keskkonnateadlik viis oma taimede katmiseks.

Varjutuskangas on tugev, polüpropüleenist kootud erineva tihedusastmega võrk, mis on tavaliselt rohelist või musta värvi. Varjutuskangas päästab taime päikesekahjustusest, kaitseb tema võrkjas kude taime ka liigse tuule eest.

Kattekangaste paigaldamine

Kattekangad tuleks taimedele peale panna püsikülmade saabumisel ja eemaldada pärast mullapinna sulamist. Oluline on varjutuskanga eemaldamine alles pärast maapinna täielikku sulamist, et taimemahlad liiguksid juurtest taimede okstesse või pungadesse.

Kui temperatuur kõigub ja läheb pikalt sulale, tuleks kindlasti eemaldada külmakate (paksem viltjas materjal). Vastasel korral võib kergesti tekkida olukord kus taimed jäävad ummuksisse, mis omakorda on soodne olukord taimehaiguste levikuks.

Õrnade taimede puhul on kindlasti vajalik toestus, et kattekangad ei vajuks taimedele lume ja vihmamärja kanga raskusega liigselt peale.

Kõikide katete puhul kehtib sama reegel: katted tuleb asetada taimedele püsikülmade saabumisel ja eemaldada pärast mullapinna sulamist. Pärast taimedelt eemaldamist kangas vajadusel kuivatada, puhastada ja säilitada järgmise talveni.