Aedastri sortidel on õied väga paljudes erinavates värvitoonides: roosad, lillad, punased, kollased, valged, sinised. Leia kauplusest endale meeldiva sordi seemned, kasvata taimed toas ette ja istuta suve algul välja – suvel tervitab sind aias kaunis õievaht.

Sordid jaotatakse kõrgeteks 50–90 cm, mis sobivad hästi lõikelilledeks, poolkõrgeteks (40 cm kõrgused), mis sobivad nii lõikelilleks kui ka peenrale, ja madalad 20-30 cm kõrgused taimed, mis sobivad rõdukasti, potitaimeks, peenrale ja peenraäärde. Aedastri õied on erineva kujuga: nõeljad, ümarad kerakujulised, lihtõielised, pojengi- ja krüsanteemiõite kujulised. Aedastrid on suurepärased lõikelilled, mille õied seisavad vaasis kaua. Astrid on väga populaarsed sügisel esimese koolipäeva puhul koolipere tervitamise lilled, aga mõnusa taluaia toovad nad meelde kõikjal – nii lilleklumbis kasvades kui vaasis tuba ehtides.

aster on suvelill paljude erinevate sortidega
Astril on palju erinevaid sorte.

Külvamine ja istutamine

Seemned külvake aprillis 0,5-1 cm sügavusele. Mais võib seemned külvata ka otse kasvukohale, kuid siis õitsemisaeg hilineb. Idanemine kestab 18-21° C juures 1-2 nädalat. Et noored taimed välja ei veniks, tuleks neid kasvatada valges ja veidi jahedamas (15-18° C) kohas. Pikeeri esimeste pärislehtede faasis. Taimed istuta välja mai lõpus kui öökülmaoht on möödas. Vajadusel kaitse taimi öökülmade eest kattelooriga.

Hooldamine

Aedastrid eelistavad sooja ja päikselist kasvukohta toitaineterikkal ja vett hästi läbilaskval mullal. Kuival perioodil tuleb taimi regulaarselt kasta. Suve jooksul võib väetada mõned korrad õitsvatele lilledele mõeldud väetiselahusega. Lämmastikurikkad väetised astritele ei sobi! Astrid taluvad aga hästi sügisest jahedust ja kergeid öökülmasid.

Astrid on väga vastuvõtlikud seenhaiguse – fusarioosse närbumistõve suhtes, mille tulemusena tekivad taime varrele pruunikad kohad, taim kolletub ja närbub. Haigustekitajate vältimiseks ei tohiks aedastreid kasvatada samal kasvukohal mitu aastat järjest. Uuesti võib taimi samale kasvukohale istutada alles 3-4 aasta möödudes.

Palju kauneid sorte

Aedaster ‘Fan' – keskmise suurusega topeltõied erkkollaste südamikega. Erinevate värvide segu. Kõrgus: 50-60 cm. Õie läbimõõt 5-6 cm. Fusarioosikindel sort!

Aedaster ‘Gala' – suured erksate toonidega täidisõied läbimõõduga 8-10 cm. Erinevate värvide segu. Kõrgus: 80 cm. Tugevad varred.

Aedaster ‘Matador' – suured lopsakad õied läbimõõduga 10-11 cm. Erinevate värvide segu. Kõrgus: 80-90 cm.

Aedaster ‘Princess' – suured õied kollaste südamikega. Erinevate värvide segu. Kõrgus: 70 cm. Õie läbimõõt 8-9 cm. Tugevad varred. Vastupidav, talub ka niiskemaid kasvutingimusi.

Aedaster ‘Standy' – suured õied läbimõõduga 8-10 cm. Erinevate värvide segu. Kõrgus: 75 cm. Vastupidav fusarioosile.