Rõdu või terrassi ilma suvelilledeta on raske ette kujutada! Lisaks erinevatesse lilleanumatesse istutamisele annavad suvelilled suurepärase võimaluse rajada pilkupüüdvaid peenraid, mis loovad õiteilu terveks suveks. Neid saab värvilaiguks istutada püsilillepeenrasse või köögiviljaaaeda, kus mõned sordid täidavad lisaks õiteilule ka kasulikku rolli. Suvelilledest ei väsi iialgi ära, sest igal aastal on võimalus valida uued suvelillede seemned ning katsetada järgmiste põnevate sortidega.
Aedaster – värvide pillerkaar
Aedastri sortidel on õied väga paljudes erinevates värvitoonides ja erineva kujuga. Aedastrid on suurepärased lõikelilled, mille õied seisavad vaasis kaua. Astrid on väga populaarsed sügisel esimese koolipäeva puhul koolipere tervitamise lilled, aga mõnusa taluaia toovad nad meelde kõikjal – nii lilleklumbis kasvades kui vaasis tuba ehtides.
Sordid jaotatakse kõrgeteks 50–90 cm, mis sobivad hästi lõikelilledeks, poolkõrgeteks (40 cm kõrgused), mis sobivad nii lõikelilleks kui ka peenrale, ja madalad 20-30 cm kõrgused taimed, mis sobivad rõdukasti, potitaimeks, peenrale ja peenraäärde.
Aedastrid eelistavad sooja ja päikselist kasvukohta toitaineterikkal ja vett hästi läbilaskval mullal. Kuival perioodil tuleb taimi regulaarselt kasta. Astrid taluvad hästi sügisest jahedust ja kergeid öökülmasid.
Pruudisõlg – elegantne kaunitar
Pruudisõled ehk tsinniad on põuakindlad, vähenõudlikud ja pilkupüüdvad suvelilled, mis õitsevad kaua ja rikkalikult. Neid on nii valgetes, punastes, lillades, kollastes, oranžides kui roosades toonides. On aretatud isegi laimikollaseid ja neoonrohelisi sorte. Pruudisõled õitsevad juulist esimeste öökülmadeni. Värvikirevad õied meelitavad kohale liblikaid ja mesilasi. Madalad sordid sobivad peenrasse ja rõdu või terrassi lillepottidesse, Kõrged sordid sobivad peenrasse tuulevarjulisse kasvukohta. Tsinnia on ka suurepärane lõikelill – suured erksatoonilised õisikud sobivad ideaalselt lillekimpudesse.
Pruudisõle seemned külva aprillis või mai alguses potti ja istuta välja juuni alguses, kui öökülmaoht on möödas.
Vaata sorte: ‘Giant Scarlet', ‘Giant Lime', ‘Giant Coral' jt.
Saialill – klassikaline maakodu- ja talulill
Saialille on väga lihtne kasvatada, ta on vähenõudlik ning väga kasulik nii ravimtaimena kui ka köögiviljaaias kahjurite peletajana. Saialille kasvatamine kapsapeenras aitab peletada kapsaliblikaid. Saialill on ka hea lõikelill, mis säilib vaasis ilusana terve nädala. Õitseb kuni sügiskülmadeni ja kannatab isegi nõrka öökülma. Saialilleõisi on erinevates kollastes ja oranžides toonides, kuid on ka valgeid ja roosakaid toone. On nii liht-, pooltäidis- kui ka topeltõielisi sorte.
Seemned külva mais otse avamaale.
Vaata sorte: ‘Bon Bon', ‘Touch of Red Buff', ‘Touch of Red Yellow' jt.
Peiulill – lillepeenarde ja rõdukastide klassika
Peiulilled (rahvasuus ka tageetesed) on lihtsasti kasvatatavad, vähenõudlikud, vastupidavad ja rikkalikult õitsevad suvelilled. Nad sobivad nii ilu- kui ka tarbeaeda. Peiulilled meeldivad ka liblikatele ja mesilastele.
Peiulilled on väga kasulikud taimed köögiviljaaias. Nad aitavad mullast tõrjuda nematoode ehk ümarusse. On aretatud lausa hübriidsorte spetsiaalselt nematooditõrjeks. Kogu taimel on iseäralikult spetsiifiline tugev lõhn, mis aitab peletada lehetäisid, karilasi, kedriklesta, sääski ja kärbseid. Seega tasub peiulilli istutada porgandite ja kapsaste kõrvale, kasvuhoone ukse juurde karilaste või rõdukasti sääskede peletamiseks Samuti võib õitsvatest peiulillest lehetäide jt kahjurite peletamiseks ka leotist teha.
Külvata aprillis ettekasvatamiseks ja istutada mais kasvukohta.
Vaata sorte: ‘Safari Yellow', ‘Disco Red', ‘Discovery Orange' jt.
Päevalill – kõige majesteetlikum ja silmapaistvam
Päevalilli on väga lihtne kasvatada, mistõttu on nad ka lastele kasvatamiseks ja hoolitsemiseks suurepärased lilled. Päevalilleõite värvivalik varieerub valgetest kuni tumepunaste ja -pruunide toonideni. On nii kõrge- kui madalakasvulisi, liht- kui ka täidisõielisi sorte. Kasvukõrgus varieerub sordist sõltuvalt 30 sentimeetrist kuni 3 meetrini. Rekordkõrgusega päevalill on aga kasvanud veidi üle 9 m.
Seemned külva mai lõpus otse kasvukohale. Külvisügavus 1-2 cm olenevalt seemne suurusest. Päevalillele ei meeldi, kui tema juuri häiritakse, mistõttu soovitame ettekasvatamise asemel otsekülvi.
Vaata sorte: ‘Cutting Gold', ‘Floristan', ‘Ring of Fire' jt.
Suvedaalia – rikkaliku värvivalikuga särav suvelill
Suvedaalia on daaliate sordirühm, mida kasvatatakse seemnest üheaastase taimena. Liht- pooltäidis- ja täidisõitega suvedaaliad on rikkaliku värvivalikuga ja õitsevad kuni sügiskülmadeni. Daalia kõrgus olenevalt sordist on 30–60 cm. Suvedaaliad sobivad hästi lillepeenardesse, pottidesse, rõdukastidesse, samuti lõikelilleks.
Seemned külvata märtsis või aprillis potti või külvikasti. Taimed istutatakse kasvukohale pärast öökülmaohu möödumist.
Vaata ilusat mitmevärviliste suvedaaliate segu ‘Garden Pride'.
Lobeelia – väikeste õitega rikkalik õitseja
Lobeeliad, täpsemalt sinilobeeliad on pisikeste õrnade siniste, roosade, valgete ja lillakate õitega suvelilled, mis sobivad nii lillepeenardesse, rõdukastidesse, amplitesse kui ka kiviktaimlasse. Kasvatatakse nii püstise põõsasja kui ka rippuva kasvukujuga sinilobeelia sorte.
Seemned külva juba veebruaris külvikasti. Lobeelia seemned on väga väiksed, mistõttu soovitame kasutada granuleeritud seemneid, mis lihtsustavad oluliselt külvamist ja pikeerimist. Ühes graanulis on 5-7 seemet. Seemneid mullaga ei kaeta, vaid külvatakse niisutatud mulla peale ja vajutatakse õrnalt kinni, et kontakt mullaga oleks parem. Niiskuse hoidmiseks võib külvikasti katta läbipaistva kile või klaasiga. Taimed istuta välja mai lõpus, kui öökülmaoht on möödas.
Vaata sorte: ‘Blue Palace', ‘Lilac Palace' ja ‘White Palace'.
Vilt-ristirohi – vähenõudlik ja tänuväärne ilutaim
Viltleht ehk vilt-ristirohi (tuntud ka hõbelehena) on efektse hõbehalli lehestikuga dekoratiivne hooajataim. Kasvatatakse lillepeenardes, rõdukastides, terrassipottides ja kalmistutel. Eriti kaunis on viltleht koos erksavärviliste suvelilledega. Sobib peenardele ääristaimeks. Linnahaljastuses kasutatakse viltlehte sageli mustrite loomiseks. Taimede kõrgus 15-25 cm, vahel kasvavad ka kuni 50 cm kõrguseks. Kasvab hästi nii päikesepaistelises kui ka poolvarjulises kasvukohas, pinnase suhtes vähenõudlik. Jääb dekoratiivseks ka peale esimesi öökülmi.
Taimed kasvata varakult ette. Seemned külva juba veebruaris külvikasti. Kuna vilt-ristirohu seemned on väga väiksed, siis soovitame kasutada granuleeritud seemneid, mis lihtsustavad oluliselt külvamist ja pikeerimist. Seemneid ei kaeta mullaga, vaid külvatakse niisutatud mulla peale ja vajutatakse õrnalt kinni, et kontakt mullaga oleks parem. Niiskuse hoidmiseks võib külvikasti katta õhukese vermikuliidikihiga, läbipaistva kile või klaasiga. Mai lõpus või juuni alguses istuta taimed õue.
Vaata sorte ‘New Look' ja ‘Silverdust'.