Toataimede kasvatamine toob looduse lähemale ka kõige külmemal talvepäeval. Taimede eest hoolitsemine nõuab aga teadmisi ja tähelepanu, kuna iga aastaaeg seab hooldusele omad nõudmised. Järgnevalt vaatleme, kuidas hoolitseda toataimede eest aastaringselt, et tagada nende pikk eluiga ja hea tervis.

Kevad – ärkamise aeg

Kevad on enamiku toataimede jaoks aktiivse kasvu algus. Päevad on pikemad ning päikesevalgus on intensiivsem, mis tähendab, et taimed vajavad rohkem kastmist ja väetamist.

  1. Valgus: veendu, et taimed saavad piisavalt valgust. Tõsta nad akende lähedale ja puhasta vajadusel aknad.
  2. Kastmine: alusta taimede sagedasemat kastmist. Ole valmis selleks, et aktiivse kasvu ajal võivad taimed rohkem vett vajada.
  3. Väetamine: kuna taimed kasvavad aktiivsemalt, on oluline neid toita. Kasuta universaalset toataimede väetist või spetsiifilist väetist sõltuvalt taime liigist.
  4. Ümberistutamine: kui taim on oma potist välja kasvanud, on kevad hea aeg ümberistutamiseks.
  5. Mulla lisamine ja vahetamine: kui sa taime ümber istutada ei saa või veel ei soovi, võiksid siiski potti värsket mulda lisada või pealmise mullakihi värske vastu vahetada.
toataimede hooldus

Kevadel väetades soovitame toataimede jaoks kasutada Pikatoimelist toa-, rõdu- ja aiataimede väetist. Selle väetisega kevadel väetades on sul kolm kuud hooleta, sest sellest erilise struktuuriga väetisest omastab taim toitaineid järk-järgult kolme kuu vältel. Taimed on terved, õitsevad rikkalikult ja kannavad head saaki. Kasutada 1 kord kevadsuvise kasvuperioodi jooksul. Pikatoimelise mõjuga väetis on keskkonnasõbralik ning tänu mugavale pakendile on seda kerge doseerida ja lihtne kasutada.

Kevadisel toataimede ümberistutamisel soovitame kasutada Ümberistutus-juurdumisväetist. Ümberistutusväetis ja juurte kasvustimulaator Pralumus tõstab taimede vastupidavust ja aitab kergemini toime tulla ebasoodsate kasvutingimustega – talvise stressi, uue kasvukoha, ümberistutamise või põuaga. Väga hea mõjuga kasutamiseks erinevatel orhideelistel ja toalilledel pärast talve. Väetis tuleb vees lahustada ja sellega taimi peale istutamist kasta.

Loe ümberistutamise kohta lähemalt.

Suvi – kasvuperiood

Suvi toob kaasa kõige rohkem väljakutseid, kuna kõrgemad temperatuurid ja otsene päikesevalgus võivad taimedele halvasti mõjuda.

  1. Liigse kuumuse eest kaitsmine: liiga palju otsese päikese käes viibimist võib põhjustada lehtede kõrbemist. Hoolitse selle eest, et taimed saaksid osalist varju päeva kõige kuumematel tundidel.
  2. Veevarustus: taimede kastmisel tuleb jälgida, et muld oleks niiske, kuid mitte liigniiske. Lisaks võib suurendada õhuniiskust piserdamise teel.
  3. Õhutus: taga hea õhuringlus, avades aknad või kasutades ventilaatorit, et vältida seisva õhu ja hallituse teket.
  4. Kaitsmine kahjurite eest: kasuta liimpüüniseid, et olukorda jälgida ja kahureid välja püüda. Looduslikust neemipuuekstraktist NeemAzal on abiks erinevate kahjurite tõrjel.

Kui sa ei väetanud oma toataimi kevadel pikatoimelise väetisega, mille mõju kestab 3 kuud, siis soovitame toataimede suviseks väetamiseks kasutada Lillede, marjade ja köögiviljade vedelväetist või Toa- ja rõdulillede vedelväetist. Vedelväetis on kiiretoimeline ning sisaldab kõiki taimede kasvuks ja arenguks vajalikke põhitoitaineid ja mikroelemente sobivas vahekorras. Väetise kasutamine annab lilledele erksa õievärvi, lopsakad õied, rikkaliku ja pikaajalise õitsemise, tugeva juurestiku ning intensiivse rohelise lehevärvuse. Liitrises pudelis müüdav väetis on kontsentraat, mida vastavalt kasutusjuhendile kastekannus veega lahjendades saad lausa 250 liitrit väetiselahust. Vedelväetise kasutamine on lihtne ja kuna eelpoolnimetatud väetised on universaalsed, saad nendega toita peaaegu kõiki toa- ja rõdutaimi – nii õitsvaid kui lehtdekoratiivseid.

Lisaks väetamisele võid taimi turgutada ka Merevetikaekstraktiga. See on biostimulaator, mis reguleerib lehtede, õite ja viljade arengut. Rõdu- ja ilutaimedele kulub seda 50 ml/1 l vee kohta iga 7 päeva tagant.

Sügis – ettevalmistus puhkeperioodiks

Kui päevad muutuvad jahedamaks ja lühemaks, hakkavad taimed end talveks ette valmistama.

  1. Valguse vähenemine: säti taimi nii, et nad saaksid võimalikult palju loomulikku valgust.
  2. Kastmise vähendamine: veevajadus väheneb, seega vähenda kastmise sagedust. Jälgi alati, et muld oleks kastmiskordade vahel kergelt kuivanud.
  3. Väetamine: väetamist tuleks vähendada või lõpetada, kuna taimede kasv aeglustub.

Talv – puhkeperiood

Talvel on enamik toataimi puhkefaasis, mis tähendab minimaalset kasvu ja väiksemat hooldusvajadust.

  1. Valgus: kasuta vajadusel lisavalgustust, eriti pilviste ja lühikeste päevade puhul.
  2. Kastmine: kasta taimi harvemini, veendudes, et muld on kastmiskordade vahel kuivanud.
  3. Temperatuur ja niiskus: Jälgi, et toa temperatuur ei langeks liiga madalale ning et õhuniiskus ei langeks liialt, eriti kui ruume kütta.
  4. Rahu: anna taimedele võimalus puhata, vältides nende ümberistutamist.

Valguse vähesust saad kompenseerida Perliidi abil. Kui katad taimepottides mulla perliidiga, peegeldub valgus lumivalgelt perliidilt tagasi ja võimendab selle tegelikku tugevust.

Loe ka artiklit “Toataimede hooldus talvel”.

Oluline on meeles pidada, et erinevad taimeliigid võivad vajada erinevat lähenemist ning seetõttu on taimede individuaalsete vajaduste tundmine võtmetähtsusega. Hooldades toataimi vastavalt aastaaegadele, saame nautida nende ilu ja kasu aastaringselt.