Kasvata maasikaid ise, sest otse peenralt võetud maasika maitse on võrratu! Õigete võtetega on maasikate kasvatamine lihtne. Baltic Agro tootevalikus on väetisi ja taimekaitsevahendeid, mis sinu tööd maasikate kasvatamisel hõlbustavad. Proovi järele!

Mida maasikas vajab?

Maasikas (Fragaria) armastab kasvada toitaineterikkas, niiskes ja hästi vett läbilaskvas neutraalses mullas. Ideaalne kasvukoht on päikeseline või poolvarjuline, kus on hea õhuringlus, kuid mitte liiga tuuline. Päikesepaistelisemas ja soojemas kohas kasvavad maasikad suuremaks ja maitsvamaks ning valmivad kiiremini. Maasikas on väga nõudlik mullaviljakuse osas. Ilma orgaanilise ja mineraalväetise lisamiseta suurt saaki ei saa. Et saada igal hooajal suurt saaki, peaks maasikamaad ka umbes 3-4 aasta järel uuendama.

Peenra rajamine

Maasikapeenra võid rajada nii sügisel kui kevadel. Esmalt kaeva maapind läbi ja korja välja umbrohujuured. Seejärel sega kobestatud mulda komposti, kanakakat või maasikaväetist ja tasanda maa. Võid katta peenra maasikakile või peenravaibaga, lõigates istikutele kattematerjali ristikujulised augud. Vali kindlasti kontrollitud maasikataimed, et vältida haigusi ja kahjureid! Taimed istuta üksteisest 20-40 cm kaugusele, ridade vaheks 70 cm. Istutamisel veendu, et lehekodariku keskel olev südamikupung jääks mullast välja. Juurdumise soodustajad – merevetikaekstrakt või spetsiaalne ümberistutusväetis aitavad väikestel taimedel kiire kasvujõu saavutada. Soovi korral multši peenar.

Maasikapeenra võib ka multšida - nii väheneb kastmisvajadus ja saad korjata puhtamaid marju.

Kasvuperioodi algus

Kui soovid omakasvatatud maasikaid maitsta võimalikult varakult suve alguses, siis kata peenar kattelooriga (min 3,2 m laiune, et tagada piisav ülekate). Väetamisel kasuta spetsiaalseid väetisi, mille koostisained tugevdavad õisi ja suurendavad saagi kvaliteeti. Kui märkad kahjurite tegevuse jälgi, paigalda liimpüünised ja korralda tõrje. Sinine püünis aitab ripslase vastu, kolmevärviline on universaalne.

Õitsemine

Maasikaõied kardavad külma! Maikuus ja juuni algul kata maasikapeenar ööseks kattelooriga, et vältida õite külmakahjustusi. Kahjustatud õie südamik muutub mustaks ja sellisest õiest enam maasikat ei saa.

Kastes lisa kord nädalas kastmisvette kaaliumirikast kastmisväetist, mis tugevdab taime ja parandab maasikate maitset. Kaitse taimi tigude eest, kes samuti maitsvat maasikat soovivad. Samuti jälgi oma peenart maasika-õielõikaja osas, kasutades liimpüüniseid. Põua korral kasta oma peenart kindlasti korralikult, et õied ei kuivaks.

Maasikaõied kardavad külma - kaitse neid kevadel ja suve algul külmadel öödel kattelooriga.

Viljade valmimine

Maasikad on nii head, et maitsevad kõigile – ka lindudele-loomadele. Viljade valmimise ajal juunis-juulis kaitse saaki lindude ja tigude eest linnu- või putukavõrgu ja tigude tõrjegraanulitega.

Peale saagikoristust

Peale saagikoristust juulis-augustis hakkavad moodustuma järgmise aasta õiepungad – sinu uue hooaja maasikad. Toeta pungade moodustumist vähese lämmastikusisaldusega sügisväetisega. Niisked ööd soodustavad hahkhallituse teket. Sel ajal peaks taimi jälgima ja vajadusel kasutama taimekaitsevahendit Switch. Pritsimislahusesse lisa kleepuvuse suurendamiseks rohelist seepi.

Oma peenralt korjatud maasika maitse on võrratu!

Soovid maasikate kasvatamise kohta põhjalikumat infot? Telli Baltic Agro koduaia uudiskiri – kõigile tellijatele saadame e-postile taimede, sealhulgas maasikate kasvatamise põhjalikke juhiseid, kust saate infot ja tootesoovitusi. Juhises käsitleme muuhulgas taimede väetamist ja võitlemist taimekahjustajatega.