Sobivaim aeg enamuse toataimede ümberistutamiseks on kevad. Siis algab paljudel taimedel uus kasvuhooaeg. Ümber istutama peab vanemaid taimi, mille pott juba kitsaks jäänud, samuti noori kiirekasvulisi taimi. Üheks märgiks ümberistutamise vajadusest on kollakaks tõmbuvad lehed, mis annavad märku võimalikust toitainete puudusest. Samuti on vaja ümber istutada taimed, kelle juured on hakanud poti alt välja kasvama. Üldiselt istutatakse toataimi ümber aasta-pooleteise tagant.

Õige suurusega pott

Toataimed vajavad istutuspotti, mille läbimõõt peaks olema 2-3 cm võrra eelmisest potist suurem. Liiga suures potis ei kipu taimed õitsema. Tavaliselt jäädakse pead murdma, kas kasutada looduslikku keraamilist või plastpotti. Miks mitte plast: kauplustes on saada ümbertöödeldud plastist keskkonnasõbralikke lillepotte, mis näevad head välja. Plastpotis on taimedele sobivad tingimused, see hoiab hästi niiskust ja sooja. Kindlasti tasub plastikut kaaluda suurte pottide puhul, mida oleks keraamilisena liiga raske liigutada.

Taime vajadustele vastav muld

Kui sa pole kindel, et suudad igale taimele täpselt sobiva koostisega mulla ise aiamullast ja teistest komponentidest valmis segada, siis parem osta vajaminev muld aianduskauplusest. Erinevatele toataimedele pakutakse eri koostisega mulda, milles nad end kindla peale hästi tunnevad. Ise mulla segamine on keskkonnasäästlik tegu, aga sellele peab eelnema hoolikas uurimistöö. Õuemullaga võib kogemata kaasa tulla ka taimekahjustajaid.

toataimede istutamine baltic agro juurdumisväetis
Toataimede ümberistutamise peaks ette võtma umbes iga paari-kolme aasta järel.

Õige istutamine

Keera toataimed õrnalt kummuli olevast potist välja, potti võimalusel eelnevalt muljudes. Eemalda vana muld, lõika ära katkised ja haiged juured. Pane poti põhja paari sentimeetri jagu kergkruusa, et liigne kastmisvesi taime juurte ümbert ära valguks. Vajuta uus muld umber taime juurte sõrmedega tugevalt kinni. Kasta korralikult läbi. Soovitame Baltic Agro “salanipina” lisada kastmisvette ümberistutusväetist Pralumus, mis sisaldab makro- ja mikrotoitained ning biostimulaatoreid. Nii on ümberistutamisel taimel stressi vähem, väheneb ka vee aurumine taimest. Sama eesmärki täidab Juurte toitevedelik.

Taimede kasvukeskkonna värskendamine

Kui taim näeb hea välja ja potis on endiselt ruumi, tasub uuendada vaid mulla pealispinda. Eemalda potist nii palju mulda kui juuri kahjustamata võimalik, ja asenda vana muld värskega. Kevade saabudes peaks taimede kasvukeskkonda ka üldisemalt värskendama. Pese puhtaks aknad, et lasta sisse rohkem valgust, samas hoides taimi päikesekõrvetuse eest. Mõni taim, mis talveks aknalauale valgusele lähemale oli tõstetud, tuleks nüüd liiga ereda päikese eest kõrvale tõsta. Pese õrnalt niiske švammiga puhtaks taimelehed. Asu nüüd taimi rohkem kastma ja korrapäraselt väetama.

toataimede väetised baltic agro
Ümberistutamise vajadusest annavad märku kolletavad lehed.

Sobiv väetis

Väetise valimiseks tee kindlaks, missugust väetist su taimeliik vajab. Universaalne väetis sobib peaaegu kõigile liikidele, eriväetiste puhul on arvestatud kindlate liikide eriomaste vajadustega. Näiteks kaktuseväetis on väiksema lämmastikusisaldusega, happelembesed taimed nagu asalead ja sõnajalad vajavad happelist keskkonda säilitavat väetist, orhideede jaoks on välja töötataud spetsiaalne orhideeväetis jne. Universaalväetised toetavad harilikult nii lopsakaid lehti kui rikkalikku õitsemist, kuid kui sul on kodus peamiselt lehtdekoratiivsed taimed, võid kaaluda spetsiaalse lehti toetava väetise soetamist.

Kevadel väetama asudes kasta taime kõigepealt korralikult, et muld oleks piisavalt niiske, ja alles siis anna väetist – esialgu mitte kogu normi, vaid tasapisi alustades. Kui istutasid taime ümber ja kärpisid selle käigus tugevalt juuri, oota väetamisega mõni nädal, kuni taim on korralikult juurdunud. Kui aga istutasid taime ümber suurema mullapalliga, võid kohe väetama asuda. Mullasegudele on harilikult lisatud kuu-paari norm väetist, nii et kohe peale ümberistutamist ei pea väetise täisnormi kasutama.

Kuna toataimi peab nagunii korrapäraselt kastma, on mõttekas kasutada kastmisväetist, mis segatakse kastmisvette. Väikesest 300 g väetisetopsist saad lausa 600 liitrit väetiselahust! Kui aga oled kiire elutempoga ja soovid taimedele just parasjagu pühenduda, siis sobib pikatoimeline väetis, mida peab lisama taimepotti vaid kord-paar hooaja jooksul. Samamoodi saab aega säästa väetisepulki või –ampulle kasutades.