Taimi kasvatades ja saaki koristades eemaldame mullast ühtlasi toitaineid, seega peame need laenatud toitained mulda tagastama. Väetamine on loomulik viis anda loodusele tagasi see, mis sealt on laenuks võetud. Väetamise käigus viiakse mulda tagasi toitained, mis saagiga eemaldati.

Normaalseks kasvuks ning rikkaliku ja kvaliteetse saagi moodustamiseks vajavad taimed erineval hulgal erinevaid toitaineid. Taime juurte sügavusele viidud väetised lahustuvad niiskuse mõjul mullas. Juured võtavad toitaineid vastu erinevates kogustes ning need mõjutavad kasvu ja arengut erinevalt. Taimed kasutavad palju põhitoitaineid ehk makroelemente (lämmastik, fosfor, kaalium, kaltsium, magneesium, naatrium ja väävel) — üle 10 g/100 m2. Väiksemas koguses vajavad nad mikroelemente (boor, vask, mangaan, molübdeen, raud, tsink) — alla 10 g/100 m2. Kõik toitained on siiski taime kasvu seisukohalt ühtviisi tähtsad ning ükski toitaine ei saa asendada teist. Toitained mõjutavad ka taimede tervislikku seisundit ja talvekülmale vastupidavust. Hoolikalt ja õigesti väetatud pinnases tunnevad taimed end hästi, õitsevad rikkalikult ning annavad hea ja maitsva saagi. Väetamisel tuleb arvesse võtta vastava taimeliigi toitainete vajadust ja mulla seisundit.

Taimed võtavad pinnasest ka meie tervisele kahjulikke aineid, näiteks raskemetallide ühendeid, mis puu- ja köögiviljade kaudu võivad kergesti inimese organismi sattuda. Seetõttu on tähtis, et kasutatavad väetised oleksid valmistatud puhtast toorainest, ei sisaldaks kaadmiumi ega teisi raskemetalle. Paljud aiataimed on ka klooritundlikud ja ei kasva hästi kloori sisaldavas pinnases. Kloor mõjub halvasti ka saagi kvaliteedile (maitseomadustele, säilivusele jne).

KALTSIUM (Ca) on vajalik toitaine juurte kasvuks. Puudus ilmneb võrsetippude kuivamises. Noored ülemised lehed on servadest või üleni heledamad, allakeerdunud servadega, juurestik on nõrk. Levinumaks puudushaiguseks on näiteks tomati viljatipu mädanik.
MAGNEESIUM (Mg) on tähtis toitaine assimilatsiooniprotsessis. Puudusel taimelehed muutuvad kirjuks, vanemate lehtede sooned on rohelised ning soontevaheline ala kollakas.
VÄÄVEL (S) mõjutab saagi kvaliteeti ja maitset. See on tähtis kapsa ja sibula aroomainete moodustumisel. Väävli puudus meenutab lämmastiku puudust, kuid kõigepealt hakkavad heledaks muutuma taime nooremad lehed.
RAUD (Fe) osaleb leherohelise (klorofülli) moodustumisel. Puudusel muutub noorte lehtede lehelaba kollakaks. Leherood on rohelised, leheservad kärbuvad.
VASK (Cu) osaleb nagu magneesiumgi taimede assimilatsioonis. Puudus ilmneb noorte lehtede tippude ja servade kuivamises. Leherood püsivad rohelisena.
MANGAAN (Mn) osaleb nagu raud klorofülli moodustumisel. Mangaani puudust esineb harva. Puudustunnused on sarnased rauapuudusega, kuid lehed muutuvad soonte vahelt punkthaaval kollakaks. Leherood on rohelised.
LÄMMASTIK (N) on vajalik eelkõige lehtede ja varte kasvuks. Puudus ilmneb vanemate lehtede kollaseks muutumises. Liigne lämmastik muudab taime kasvu liiga lopsakaks, õitsemise nõrgaks ning saagi kehvaks. Sügisel antud lämmastik nõrgendab taimede talvekindlust.
FOSFOR (P) on oluline juurte ja võrsete arenemiseks, parandab lämmastiku ainevahetust, toetab magneesiumi ja mangaani omastamist, intensiivistab fotosünteesi. Fosfor parandab ka taimede seisu- ja haiguskindlust. Vaeguse korral kasvuperiood pikeneb ning viljad ei valmi.
KAALIUM (K) reguleerib vee tasakaalu taimerakkudes, suurendades seeläbi taimede vastupidavust põuastressile. Kaaliumil on ka oluline roll suhkrute moodustamisel, aidates taimedel paremini talvituda.
BOOR (B) mõjutab taime õitsemist ja seemnete moodustumist. Puudusel noored lehed keerduvad ja närbuvad, kasv pidurdub. Juurte tippudes paksendid. Puudus võib põhjustada ka saagi deformatsioone, näit porgandite lõhenemist, punapeedi koore ebatasasusi jne.
MOLÜBDEEN (Mo) on vajalik toitaine valkude moodustumiseks ja kaunviljaliste taimede lämmastiku sidumiseks. Puudus põhjustab taimes lämmastikupuudusega sarnaseid ilminguid.
TSINK (Zn) on tähtis toitaine valguainevahetuses. Puudusel lehed muutuvad roodude vahelt heleroheliseks, kollaseks või isegi valgeks. Puudust esineb üsna harva.

Kevadine väetamine

Kevadiste soojade ilmade saabudes ärkavad taimed talveunest ja alustavad kasvu. Aednik ei tohi väetamisega hiljaks jääda – puid, põõsaid ja püsikuid tuleks väetada üsna kohe peale lume sulamist. Murupind lastakse veidi kuivada ning seejärel rehitsetakse üle. Muru väetatakse, kui murupind muutub roheliseks. Köögivilja- ja kartulimaale antakse väetised koos mullaharimisega.

Suvine väetamine

Lisaväetist antakse köögiviljamaale peale taimede harvendamist ja pika kasvuperioodiga köögiviljadele (kapsad, kaalikad, seller, porru) veel juulikuus. Marjakultuurid ja viljapuud saavad lisaväetamisest kasu, kui viljad on moodustunud, kuid need pole veel küpsenud. Kasvuaegne väetamine tuleb kasuks ka roosidele, püsikutele, rododendronitele ja murule, kui viimane on kahvatu värvusega. Taimed omastavad toitaineid vees lahustunud kujul. Seetõttu on eriti efektiivne taimedele kasvu ajal toitaineid anda koos kastmisveega, kasutades selleks vedelväetisi või vees lahustuvaid pulbrilisi ehk kastmisväetisi.

Sügisene väetamine

Mitmeaastased taimed hakkavad augustis valmistuma talveks – siis on õige aeg anda sügisväetist, mis sisaldab fosforit, kaaliumit ja mikroelemente. Parim aeg sügisväetise kasutamiseks on augusti teine ja septembri esimene pool, siis jõuavad taimed vajalikud toitained omastada enne kasvuperioodi lõppu.

Fosfor ja kaalium on olulised taimede heaks talvitumiseks, võrsete puitumiseks ning järgmise aasta kasvuks ettevalmistumisel. Fosfor kiirendab viljade valmimist, ergutab juurestiku kasvu, tugevdab taimekudesid ja parandab talvekindlust. Kaalium tugevdab rakuseinte ehitust, soodustab suhkrute ladestamist ning suurendab külma-ja haiguskindlust. Lisaks soodustavad fosfor ja kaalium õiealgete moodustumist, mõjutades nii järgmise aasta saagi suurust. Mikroelemendid (boor, vask, raud, mangaan, molübdeen, tsink) osalevad taimede mitmesuguste eluprotsesside reguleerimises ning on taimede korrapäraseks kasvuks ja arenguks vajalikud.

Soovituslikke kasutusnorme pole mõistlik ületada. Põhjamaades ei soovitata kasutada lämmastikuga sügisväetist, sest suve lõpul antud lämmastik aeglustab viljade valmimist ja suurendab talvekahjustuste riski. Erinevalt aiataimedest vajab muru väikesel hulgal lämmastikku talveks juurtesse toitainete varumisel.

Loe lähemalt sügisväetamise kohta.

Loe lähemalt sügisese kastmisväetamise kohta.

Loe lähemalt, kuidas valida sügisväetist.