Liimpüünised on üks levinumaid vahendeid koduaia- ja toataimede kaitsmisel kahjurite eest, pakkudes lihtsat ja keskkonnasäästlikku alternatiivi keemilistele pestitsiididele.

Putukad on lühinägelikud. Nad näevad pea külgedel paiknevate liitsilmadega, mis koosnevad üksikutest nägevatest osadest, nii et silmades moodustub nende abil liitmosaiik-kujutis. Sõltuvalt silmades olevatest pigmentidest eristavad nad erinevaid valgusspektri osi. Erinevalt inimesest eristavad putukad ka ultraviolett- ja polariseeritud valgust. Enamik putukaid on väga tundlikud spektri kollakas-rohelises osas ja seetõttu meelitavad neid just siia piirkonda jäävad värvused. Seetõttu ongi kollased õied sageli väga putukarohked.

Liimpüünised põhinevad lihtsal põhimõttel: putukad meelitatakse värvi abil kleepuvale paberile, kuhu nad kinni jäävad.

Kollased püünised meelitavad leinasääsklasi, soo- ja kaevandikärblaseid, karilasi, ripslasi ja tiivulisi lehetäisid.

Sinised püünised meelitavad ripslasi (kes lendavad ka kollasele liimpüünisele) ja lutikaid, nende abil saab võidelda kärsaka ja õielõikaja vastu.

Kolmevärvilised liimpüünised töötavad kõigi kolme värvi abil korraga, valge värv meelitab õunavaablast, ploomivaablast ja vaarikamardikat.

Eri värvi püünised meelitavad ligi erinevaid kahjureid.

Liimpüüniste kasutamine koduaias

Kahjuriseireks võib köögivilja- või viljapuuaias riputada üles ühe püünise 100 m2 kohta, kahjurite arvu vähendamiseks tuleb 100 m2 kohta riputada üles 10–12 liimpüünist. Püünised riputatakse umbes silmade kõrgusele, nii et neid oleks võimalik iga nädal kontrollida. Püünise liim on kaetud paberist kaitsekihiga. Eemalda paber, ja püünis ongi kasutamiseks valmis. Püünistesse võib lennata ka vähesel määral kasulikke putukaid, seega ära paigalda püüniseid kasulike putukate liikumisteede vahetusse lähedusse.

Viljapuude puhul kasutatakse ka tüve ümber kinnitatavat liimivööd või looduslikku rohelist vaha, mida otse tüvele määritakse. See aitab külmavaksiku, sipelgate jt putukate vastu, kes tüve mööda üles ronivad.

Liimpüüniste kasutamine toataimedel

Just toataimede puhul on liimpüünised eriti tänuväärseks kahjuritõrjemeetodiks, sest siseruumides on kemikaalide kasutamine vähem soovitatav. Samuti on teatud kahjuritest toataimede puhul väga keeruline vabaneda ja seetõttu on oluline taimi võimalike kahjurite tekkimise osas pidevalt jälgida. Liimpüüniste abil saad olukorda seirata ja kahjurid välja püüda. Kahjurite kontrolli all hoidmiseks toalillede juures on Baltic Agro valikus väikesed liblikakujulised kollased liimpüünised. Püünis torgatakse mulda ja eemaldatakse kate liimiga kaetud osalt.

Liimpüüniste eelised

Liimpüüniste kasutamisel on mitmeid eeliseid võrreldes teiste putukatõrjemeetoditega:

  1. Selektiivsus: Liimpüünised võivad sihtida kindlaid liike, vähendades nii ohutute putukate kogemata hävitamist.
  2. Kemikaalivabadus: Need ei jäta maha ohtlikke jääke ega saasta keskkonda nagu mõned pestitsiidid.
  3. Lihtsus: Liimpüüniseid on lihtne paigaldada ja kasutada.
  4. Jälgimisvõimalus: Püüniste abil saab hinnata putukate hulka ja jälgida kahjuripopulatsioonide muutusi.

Kuid liimpüünistel on ka puudusi. Näiteks võivad need püüda ka mittesihtliike. Seetõttu tuleb nende kasutamisel jälgida, et kasulikud putukad liimile ei kleepuks.