Oluline on väetada nii kevadel kui sügisel, kuid sügisväetis ja kevadväetis on erineva toimega. Mitmeaastased taimed hakkavad augustis valmistuma talveks – selleks on vajalik, et sügisväetis sialdaks fosforit, kaaliumit ja mikroelemente.

Sügisväetis sisaldab palju fosforit ja kaaliumi. Need toitained on olulised taimede heaks talvitumiseks, võrsete puitumiseks, seemnete idanemiseks, õite ja viljade moodustamiseks ning järgmise aasta kasvuks ettevalmistumiseks. Sügisväetis soodustab talveks varuainete moodustumist ja muudab sellega puud-põõsad, püsikud ja muru talvekülmale ja haigustele vastupidavamaks.

Põhjamaades ei soovitata kasutada lämmastikku sisaldavat sügisväetist, sest see muudab taimed külmaõrnaks. Liigne lämmastik võib olla üheks taimede talvise hukkumise põhjuseks.

Baltic Agro sügisene aiaväetis ja sügisene okaspuuväetis ei sisalda lämmastikku ja on sobivaimad Eesti karmi kliimasse.

Erinevalt aiataimedest vajab muru sügisväetisest väikesel hulgal lämmastikku talveks juurtesse toitainete varumisel. Sellepärast sisaldab Baltic Agro sügisene muruväetis vähesel määral lämmastikku ja sobib väga hästi meie aia uhkuse, rohelise muruvaiba, sügiseseks hooldamiseks.

Sügisväetis – olulised toitained

Fosfor, mida sügisväetis sisaldab, kiirendab viljade valmimist, tugevdab taimekudesid ja parandab talvekindlust, ergutab juurestiku kasvu ning on vajalik õite, viljade ja seemnete moodustamiseks.

Kaalium soodustab suhkrute ladestamist, suurendab külma-, põua- ja haiguskindlust. Kaalium tugevdab rakuseinte ehitust ja muudab taime talvele vastupidavamaks, lisaks alandab see ka külmumispunkti, toimides omamoodi “antifriisina”. Lisaks soodustavad fosfor ja kaalium õiealgete moodustumist, mõjutades nii järgmise aasta saagi suurust.

Kaltsium on sügisväetises vajalik toitaine juurte kasvuks, mõjutab ainete tungimist rakku ja suurendab nakkuskindlust.

Magneesium kuulub klorofülli (pigment, mis annab taimele rohelise värvuse)  koostisesse, seega on oluline fotosünteesis.

Väävel määrab ära korrapärase taimekasvu, suurendab haigus- ja kahjurikindlust.

Mikroelemendid (boor, vask, raud, mangaan, molübdeen, tsink) osalevad taime eluprotsesside reguleerimises, kannavad hoolt taime terve ja kauni välimuse eest.

Suve lõpul antud lämmastik seevastu aeglustab viljade valmimist ja suurendab talvekahjustuste riski. Kevadel peab aga sügisväetis sisaldama kindlasti lämmastikku, mis annab taimedele elujõudu ja paneb nad kasvama.