Loodussõbralik kahjuritõrje on võimalik mitmel viisil. Kui kahjurid on siiski võimust võtnud, tuleb neid tõrjuda.

Head eeltingimused

Terve ja tasakaalus aed algab juba taimede valikust. Kui on võimalik, peaks aeda valima võimalikult tugevad ja piirkonnas looduslikult esinevad taimed, kes edenevad hästi just antud mullatüübil ja kliimatingimustes. Selliseid taimi ei pea hiljem haiguste ja kahjurite tõrjeks mürgiste vahenditega pritsima. Kui taim on terve ja tugev, suudab ta ise paremini kahjurite ja haigustega toime tulla. Sellepärast peab jälgima, et taimed mullast kõik vajalikud ained kätte saaksid ja neid korralikult väetama. Luues mullas hea niiskus- ja õhurežiimi ning toetades toitainete tasakaalu, aitame taimi veelgi paremini nende vaenlastele vastu seista.Aia- ja köögijäätmetest saab väärtuslikku komposti, mida võib kasutada nii mulda segamisel väetisena kui ka mullapinnale laotades multšina.

Abilised linnu- ja loomariigist

Aedniku parimad sõbrad kahjuritõrjel on aialinnud. Tihased, linavästrikud, põõsalinnud ja teised linnuliigid hävitavad tõhusalt aiakahjureid ja neid tasub oma aeda pesitsema meelitada. Eeltingimuseks on muidugi sobiva pesakoha olemasolu tihedamate põõsaste, hekkide ja suuremate puude näol. Kui pakute talvel aialindudele raske aja üleelamiseks vajadusel lisatoitu, jäävad nad hea meelega teie aeda ka suveks. Kahjureid aitavad hävitada ka siilid ja nahkhiired. Siilid toimetavad hea meelega varjulises põõsastikus ja talvituvad metsikumas aianurgas lehe- või oksahunniku all. Suvel saab neid aeda meelitada, pakkudes palaval ja kuival ajal puhast joogivett.

Kahjuritõrje liimpüünistega

Kahjurite jälgimiseks ja nende väljapüüdmiseks kahjuritõrje võimalik teostada kasutades mugavaid  liimpüüniseid. Erinevat värvi püünised meelitavad ligi erinevaid putukaliike. Kollased püünised meelitavad leinasääsklasi, soo- ja kaevandikärblaseid, karilasi, ripslasi ja tiivulisi lehetäisid. Sinised püünised meelitavad ripslasi (kes lendavad ka kollasele liimpüünisele) ja lutikaid, nende abil saab võidelda kärsaka ja õielõikaja vastu. Kolmevärvilised liimpüünised töötavad kõigi kolme värvi abil korraga, valge värv meelitab õunavaablast, ploomivaablast ja vaarikamardikat. Püünistesse võib lennata ka vähesel määral kasulikke putukaid, seega ärge levitage tiivulisi kasulikke organisme püüniste vahetus läheduses. Kahjuritõrjeks võib köögivilja- või viljapuuaias riputada üles ühe püünise 100 m2 kohta, kahjurite arvu vähendamiseks tuleb 100 m2 kohta riputada üles 10–12 liimpüünist. Püünised riputatakse umbes silmade kõrgusele, nii et neid oleks võimalik iga nädal kontrollida. Püünise liim on kaetud paberist kaitsekihiga. Eemaldage paber, ja püünis ongi kasutamiseks valmis. Kahjurite kontrolli all hoidmiseks toalillede juures on Baltic Agro valikus väikesed liblikakujulised kollased liimpüünised.

Liimpüünis 3-värviga

Liimpüünis 3-värviga keemiavabaks kahjuritõrjeks. Kahjurputukate püüdmiseks ja tuvastamiseks sobiv toode aeda, kasvuhoonesse ja tuppa. Erinevad värvid meelitavad ligi erinevaid kahjureid ning kahjurid kleepuvad spetsiaalse liimi külge. Kollane: kirsikärbse, leinasääskede, karilase, lendava lehetäi, rododendroni tsikaadide püüdmiseks. Kirsikärbse monitoorimiseks ja püüdmiseks. Valge: õunavaablase, ploomivaablase, vaarikamardika püüdmiseks.

Kasutusjuhend

Püünispaberi suuruse saab ise sobivaks lõigata. Komplektis nöörümbrisega traat püünise riputamiseks. Riputage püünispaberi kõik 3 värvi taimede lähedusse, et kindlaks teha, millised kahjurid on taimi kahjustanud. Konkreetse kahjuri jälgimiseks võib riputada ühte värvi liimpüünise osa. Lõigake soovitud liimpüünise ja riputustraadi pikkus. Soovitus puude jaoks: 42 cm liimpaberit ja 60 cm riputustraati. Murdke püünispaber üle traadi ja liimige pakendis oleva ümmarguse kleebisega kokku. Seejärel riputage puu või taime külge. Haarake liimi kattev paber ainult otstest ja tõmmake paber ettevaatlikult külgedele. Vt. pakendil olevat joonist. Toas lõigake ca 6 cm pikkune pabeririba ja pange pulga külge ning torgake taimepotti. Kätele sattunud liimi saate eemaldada alkoholi või taimeõliga. Komposteeruv toode.

Pakend

3 m

Liimivöö ja -vaha

Mõned kahjurid ronivad taimedel. Siis on kahjuritõrje parim variant kasutada puutüve umber maapinna lähedale paigaldatavat liimivööd. Liimivöö rohelisele liimile kleepuvad vaid sellest üle roomavad kahjurputukad. Juhuslikud lendavad kasulikud putukad, kes ainult korraks liimiribale maanduvad, saavad ära lennata. Liimivöö tõrjub kõiki mööda tüve roomavaid putukaid, näiteks harilik külmavaksik – üks peamisi viljapuukahjureid, sipelgad – kaitsevad lehetäide kolooniaid, villtäi ja veritäi – pärsivad kolooniana puude külmakindlust, pähklikärsakas – võib tugevasti saagikust vähendada, lumevaksik – kahjustab heitlehelisi taimi, nende hulgas ka viljapuid jt. Liimivööga samal põhimõttel töötab roheline vaha, mida määritakse puutüvedele.

Liimivöö viljapuudele

Liimivöö kahjurite tõrjeks viljapuudel, mis ei sisalda keemilisi putukatõrjevahendeid ja on kasulikele putukatele ohutu. Katsed näitavad, et rohelist värvi liim kasulikke lendavaid putukaid ligi ei meelita.

Kasutusjuhend

Liimivöö rohelisele liimile kleepuvad vaid sellest üle roomavad kahjurputukad. Liimivöö tõrjub kõiki mööda tüve roomavaid putukaid, näiteks harilik külmavaksik (Operophtera brumata) – üks peamisi viljapuukahjureid; sipelgad (Lasius sp. jt) – kaitsevad lehetäide kolooniaid; villtäi ja veritäi (Eriosoma lanigerum) – täikolooniad pärsivad puude külmakindlust; pähklikärsakas (Curculio nucum) – võib tugevasti saagikust vähendada; puiduüraja (Xyloborus dispar jt) – elutseb eri puuliikidel; lumevaksik (Apocheima pilosaria) – kahjustab erinevaid heitlehelisi taimi, nende hulgas ka viljapuid; kirsipuu-lehetäi (Myzus cerasi, M. prunavium) – liimiriba tõrjub selle kahjuri esimest rünnakut. NB! Toote säilivusaeg ei ole tootja poolt määratud. Pakendit hoida kuivas ja jahedas kohas. Niiskes või märjas kohas hoides muutub liimivöö paber märjaks ja kaotab oma mõju. Toodet ei tohiks hoiustada miinuskraadides, sest siis muutub liim kõvaks ning tirib paberi katki.

Pakend

3 m

Traditsioonilised taimede eest hoolitsemise lahendused

Varakevadel enne pungade puhkemist  ja hilissügisel pärast lehtede langemist võiksid loodussõbraliku aedniku abiliste hulgas leiduda ka Väävel,
Vasksulfaat, Raudsulfaat, Karbamiid
 ja Viljapuude pritsimise komplekt. Viljapuude pritsimise komplekt sisaldab õiges vahekorras karbamiidi ja vaske, millest saab valmistada 10 l pritsimislahust.

Sobivad taimekooslused

Mõned taimed töötavad ise kahjurite vastu. Näiteks ei meeldi küüslauk ja sibul lehetäidele ja kedriklestadele. Toomingas hoiab eemale kapsakärbse ja maakirbud. Peiulille lõhn peletab porgandikärbest ja porgandi-lehekirpu. Lisaks, kui mõni taimeliik on juba aasta-paar samal kohal kasvanud, on ka sellest liigist toituvad kahjurid end sellesse paika sisse seadnud, samuti jäävad mullapinda haigusetekitajad. Et mitte kahjuritele toitu kandikul kätte viia, kasutatakse viljavaheldust: kõrvitsale ei tohiks jägneda kurk, üksteisele ei tohiks järgneda liblikõielised, astrile ei tohiks järgneda daalia.

Peiulill ‘Disco Red'

Lihtsasti kasvatatav üheaastane suvelill. Efektse värvikombinatsiooniga lihtõied läbimõõduga 4–5 cm. Õitseb sügiskülmadeni. Kõrgus: 25 cm. Istutatakse lillepeenardesse, pottidesse, rõdukastidesse.

Kasutusjuhend

Eelistab päikeselist kuni poolvarjulist kasvukohta, mullastiku suhtes vähenõudlik. Et õitsemist pikendada, eemalda närbunud õied.

Pakend

1 tk

Kahjurite peletamine

Kõige parem on, kui saame kahjuritõrje teostada kahjurite ligipääsu taimedele mehaaniliselt piirates. Köögiviljade – kapsa, naeri, porgandi jt puhul saab selleks kasutada putukavõrku, millega kaetakse külvid ja istikud. Nii ei saa taimi kätte lendavad kahjurid, aga ka mets- ja koduloomad, samuti kaitseb võrk taimi keeruliste ilmastikutingimuste eest. Vilja- ja ilupuude kaitseks metsloomade, koduloomade ja hooletute muruniitjate eest saab kasutada tüvekaitsevõrkuMutivõrk kaitseb kasvuhoonet ja muru mutimullahunnikute eest. Võrk kinnitatakse maapinnale, selle peale laotatakse umbes 10 cm paksune liivase mulla kiht ning külvatakse muru nagu harilikult. Olemasoleva muru korral tuleb mättakiht eemaldada, paigaldada võrk ja mättad uuesti tagasi istutada.

Kahjuritõrje feromoonpüünistega

Samal eesmärgil saab kahjuritõrje teostada feromoonpüüniste abil. Feromoonpüünis on väike plastikmajake, kuhu pannakse kuivamatu liimiga sisepõhi ja feromooniga – pulmalennul isasliblikaid ära pettev spetsiaalne lõhnaaine – immutatud kapsel. Püünis meelitab isasliblikaid majakesse, kus nad liimipõhjale kinni jäävad ja hukkuvad. Kasutades feromoonpüüniseid, saab avastada õunamähkuri, õunakoi, õunapuu-võrgendikoi, ploomimähkuri ja hernemähkuri olemasolu aias – hinnata püünispüükide põhjal, kas pritsimine on vajalik ja vajaduse korral viia pritsimine läbi õigel ajal.

Tigude püünised

Ka tigude kahjuritõrjeks on olemas püünised. Kaupluses saadaolev tigudepüünis tuleb kaevata maasse nii, et serv jääks pisut maapinnast kõrgemale, et mitte püüda kasulikke kahjurite hävitajad. Püünisesse tuleb kallata õlut või pärmi ja piima segu. Lõkse tuleb tühjendada neisse läinud tigudest 2-3 päeva tagant. Tigude peletamiseks lillede ja köögiviljade peenardelt võib kasutada ka puru, mis kleepub nende limanahale ja kuivatab seda. Selliseks puruks võivad olla purustatud teokarbid, männiokkad, aga ka kaupluses saadaolevad looduslikku tigudetõrjepulbrit.

Taimsed pritsimisvahendid

Kui kahjurid on siiski võimust võtnud, tuleb teostada kahjuritõrje. Troopilise neemipuu seemnete tuumadest saadud taimset ekstrakti NeemAzal-T/S sobib kasutada kahjurite tõrjeks ka mahepõllumajanduses. NeemAzaliga saab tõrjuda kahjureid dekoratiivtaimedel, ilupuudel, hernel, juurviljadel, kapsal, kartulil, kurgil, lillkapsal, oal, kasvuhoones ja toataimedel. Tõrjutavad kahjurid: lehetäid, ripslased, kaevandikärbes, karilased, kedriklest, õunapuu-võrgendikoi, maipõrnikas, kartulimardikas. Taimede eest hoolitsemiseks haiguste ennetamisel sobib Looduslik taimehoolitseja F, mis on valmistatud põldosjast. Kahjurite ennetamiseks sobib aed-liivateest ja kadakast valmistatud Looduslik taimehoolitseja I.  Ekstrakt tugevdab taimi, surub alla haigusetekitajaid ja piirab kahjurite levikut. Taimede ennetav ja korduv piserdamine on soovitatav 7-10 päevaste intervallidega. Saagikoristust sellepärast edasi ei pea lükkama. Looduslikud taimehoolitsejad sobivad ka mahepõllunduseks. Vana hea looduslik vahend, mis on toimiv kahjuritõrje, on roheline seep, mida kasutatakse nii taimede hooldamiseks kui taimekaitsevahendite kleepuvuse suurendamiseks.

Looduslik taimehoolitseja F

Põldosja bioloogiline toime on inimestele juba ammu teada. Ennetaval kasutamisel aitab see taimede vastupanuvõimet suurendada. Ekstrakt tõstab taimede kasvuenergiat viies lehtedele ka hulgaliselt erinevaid mikroobe, mis suruvad alla haigustekitajaid. Õuna-, pirni-ja ploomipuud, roosid, lilled, dekoratiivtaimed aias, rõdul või toas, kurgi, tomati- ja paprikataimed, maasikas, kartul, okaspuud jt.

Kasutusjuhend

Enne kasutamist hoolikalt raputada. Taimede ennetav ja korduv piserdamine on soovitatav 7-10 päevaste intervallidega. Ärge unustage pritsida ka lehtede alumisele küljele. Kõige parem on toodet kasutada hommikul või õhtul. Kindlasti tuleks hoiduda pritsimast keskpäeval, sest päike võib lehtedel olevate vedelikutilkade koosmõjul tekitada suurendusklaasi efekti. Toodet võib kasutada ka mahepõllumajanduses.

Pakend

500 ml