Kui soovite oma aias näha paljusid liike, peab ka talvine toit aialindudele olema mitmekesine. Kõige kindlamaks valikuks on pekk ja päevalilleseemned, mis meeldivad paljudele liikidele. Toiduvalikuga katsetamisel ei maksa fantaasial siiski liialt lennata lasta.

Oluline on silmas pidada kahte asja. Esiteks, vett sisaldav toit külmub läbi ja muutub lindudele kättesaamatuks ning rikneb soojaga kiiresti. Teiseks, toit peab olema maitsestamata. Eriti sobimatud on soolased ja vürtsikad toidud, sh leib. Loomulikult ei tohi lindudele anda riknenud toitu ja tuleb jälgida, et väljapandu püsiks värskena. Samuti tuleb toidumaja või söötmispaika regulaarselt puhastada, sest haiguste levik toitmiskohas on lindude talvise toitmise kõige suurem riskifaktor.

Kõige klassikalisem talvine toit aialindudele on muidugi pekk, mis on energiarikas ja meelepärane kõhutäide paljudele talvelindudele, eriti kõigile tihastele, puukoristajale ja rähnidele. Seda on lihtne välja panna ja sellest jätkub tükiks ajaks.

Teine tuntud linnutoit on rasv. Lindudele meeldib energiarikkam searasv. Seda saab pakkuda nn tihasekellana või lihtsalt alusele kinnitatud topsiga. Kui pekk kipub kõvaks külmuma, siis rasva on lindudel ka suurema külmaga hea nokkida. Toiduks sobib ka sulatatud ploomirasv, kuid sünteetilist rasva ei maksa lindudele anda.

Rasvapallide hoidja kaitseb palle rähni eest.

Peaaegu kõigile lindudele on meelepäraseks toiduks kõikvõimalikud seemned. Neist kõige tuntumad on päevalilleseemned ehk sihvkad, mis meeldivad enamikule talvistest lindudest. Kuna kõik väiksemad linnud koorivad seemned enne söömist ära, võiksid need olla õhukese koorega. Ka kõrvitsa-, õuna-, seedermänni-, rapsi- jm seemned on lindudele maitsvaks suupisteks. Eriliseks maiuspalaks pidavat aga olema linaseemned või kupardega linapeod. Lindudele maitsevad ka igasugused pähklid, kõige paremini maapähklid ehk arahhiisid. Need võiks üles riputada võrguga või kasutada sööturit. Muidugi ei tohi lindudele anda soolapähkleid. Tugeva nokaga seemnetoidulised linnud, nagu rohevint, talvike või varblased, söövad parema puududes ka teravilja. Sobivaks toiduks on näiteks kaerahelbed, hirss, tangud, tatar ja mais, välja võib riputada ka kaeravihud. Külmumise vältimiseks võib kuivtoitu immutada toiduõliga.

Sobiv talvine toit aialindudele on ka poes müüdav puurilindudele mõeldud segu, samuti näiteks pudiks tehtud keedumuna ja isegi magedam juust. Tõeliseks maiuspalaks on aga rasvane hakkliha.

Rästastele ja teistele suurematele lindudele meeldivad pehmemad köögiviljad, näiteks keedetud kartulid. Samuti on maitsvad igasugused õunad ja marjad, mida võiks sügisel puudele ja põõsastele ka lindude jaoks jätta.

Materjal on koostatud kokkuvõttena Eesti Ornitoloogiühingu väljaandest “Talvised aialinnud ja nende lisatoitmine”.

PEA MEELES!

Meil talvel esinevad veelinnud on rändlinnud ja looduslikes tingimustes lisatoitu ei vaja. Veelindude toitmine teeb neile enamasti halba, mitte head.

Sai ei ole sobilik toit lindudele! Vali sobilik talvine toit aialindudele!

Kui linnud on tõesti hädas, helista keskkonnainfo lühinumbril 1313.