Soovitame Eesti sorte! Kodumaised tomatisordid on aretatud just siinsetes oludes kasvatamiseks ja on haiguskindlamad. Meie seemnevalikus on tervelt seitse eestimaist tomatisorti. Leia vahva sort oma kasvuhoonesse, rõdule või peenrasse!

UUS tomat ‘Pille’

Tomat ‘Pille’ on esimene oranživiljaline eesti tomatisort. ‘Pille’ on kõrgekasvuline, keskvarane, suurte ja hea maitsega lapikute viljadega sort. Tomatid on lihakad ja kaaluvad umbes 125-130 g. Hea haiguskindlusega sort.

UUS tomat Siive’

Tomat ‘Siive’ on madalakasvuline oranživiljaline eesti tomatisort. Keskmise suurusega ümarad viljad kaaluvad umbes 70–80 g. ‘Siive’ on varajane ning sobib kasvatamiseks kiletunnelis ja avamaal.

Tomat ‘Evelle’

Kõrgekasvuline, saagikas ja varajane sort. Viljad on punased, väga hea maitsega, ühtlase suurusega. Keskmine mass 80-90 g. Vastupidav haigustele (ruugehallituskindel) ja viljade lõhenemisele. Hea transpordikindlus.

Tomat ‘Maike’

Madalakasvuline varajane punane tomat. Vili ümmargune, sile, ühtlase suurusega. Keskmine mass 60-65 g. Viljad lõhenemiskindlad. Haigustele suhteliselt vastupidav.

Tomat ‘Mato’

Madalakasvuline ja varajane sort. Erepunane, lapikümar tomat. Kompaktne kobar, 6-10 vilja. Vilja mass 95-100 g. Ruugehallituskindel. Hea säilivuse ja transporditaluvusega. Sobib kasvatamiseks avamaal.

Tomat ‘Malle’ F1

Kõrgekasvuline, indeterminantne tugeva kasvuga punane varajane, saagikas ja väga hea maitsega hübriidsort. Vili keskmise suurusega (80-90 grammi), kergelt lame. Suhteliselt vastupidav viljade lõhenemisele, ruugehallituskindel. Hea transpordikindlusega.

Tomat ‘Terma’

Madalakasvuline, väga varajane lapik-ümar kuni ümar punane tomat. Väga hea maitsega. Vili väike (50 g). Suhteliselt vastupidav tomati-pruunmädanikule ja viljade lõhenemisele. Sobib kasvatamiseks avamaal.

Tomatid külva ette veebruaris-aprillis ja istuta kasvuhoonesse maikuus. Kuna Eesti sortide seast leiad ka mitu just rõdupotti ja avamaapeenrale sobivat sorti (eelkõige ‘Mato' ja ‘Terma'), tasub meeles pidada, et avamaale sobivamad sordid on pigem varased tomatisordid, sest nende puhul jõuab enamus saagist valmida enne sügisvihmasid ja sellega seotud haiguste massilist levikut. Kohalikel sortidel on eelis ebasoodsa ilmastiku korral. Peamiselt ohustab tomateid niiskus ehk siis liigne vihm, aga üha enam peab arvestama ka liigsest kuumusest ja põuast tingitud väljakutsetega. Hübriidsordid F1 (näiteks ‘Malle' F1) taluvad kasvuhoones paremini halbu valgustingimusi ning temperatuuri ja niiskuse kõikumist.

Loe lisaks: “Kuidas kasvatada tomateid?” ja “Tomatisordid: omadused ja soovitused kasvatamiseks.”

Leia Baltic Agro köögiviljaseemned oma aia- või ehituspoest!