Päikese mõjul aurub niiskus lehtedest, aga juurte abil ei saa taim seda kevadtalvisel perioodil maapinnast juurde, kuna maa on külmunud. Ka valge lumi peegeldab valgust intensiivselt taimelehtedele. Isegi siis, kui maa lume all pole läbi külmunud, on selline tugev kiirgus taimedele ohtlik. Seetõttu tulebki ette võtta taimede kaitsmine.

Päikesekahjustuse tagajärjel kuivavad taimede lehed, okkad ja oksad eriti päiksepoolsel küljel. Okkad muutuvad pruuniks, lehed kollaseks. Mõnel juhul tunduvad taimed kevadel olevat päikesekahjustusega hakkama saanud, kuid lehed kuivavad siiski suve alguses. Põletav päike on veelgi ohtlikum, kui sellega kaasneb tugev tuul, mis omakorda taimi kuivatab. Kahjustusele on vastuvõtlikumad värskelt istutatud taimed. Meie kliimas vajavad põletuse eest kaitsmist pukspuud, elupuud, rodod, ebaküpressid, kanada kuusk jt.

Leia sobiv kasvukoht

Kõige vähem töömahukas viis õrnemate taimede kaitsmiseks päikesekahjustuse eest on leida neile aias sobiv kasvukoht. Näiteks rodod kasvavad kõige paremini mändide varjus, vähem valgust langeb maja põhjaküljele jne. Kuid väikeses aias ei pruugi selline lahendus olla teostatav. Samuti ei ole linnaaias mugav kasutada katmiseks kuuseoksi – neid ei ole võimalik saada, ja isegi kui on, peab neist kevadel vabanema. Nii on mõistlik taimi, kes kardavad talvist päikesekahjustust, kaitsta varjutuskangaga.

Baltic Ago varjutuskangas kaitseb varakevadeise päikese eest.
Paigalda varjutuskangas juba sügisel.

Taimede kaitsmine – kuidas seda teha?

Aseta varjutuskangas paika, kui ilm on muutunud püsivalt külmaks. Katmisel kehtivad samad põhimõtted mis teistegi talvekatete puhul: taime ja katte vahele peab jääma ca 5 cm õhuruumi, tugikepid võiks torgata maasse enne selle külmumist. Varjutuskangas on UV-kindel ja korduvkasutatav vähemalt 8-10 aasta vältel. Teine hea abiline on täiesti naturaalne jutest külmakate.

Ka viljapuude ja ilupuude tüved võivad päikesekahjustuse mõjul lõheneda. Selle vältimiseks võib osutuda vajalikus taimede kaitsmine kasutades tüvekaitset või tüved valgeks lubjata. Päris noored puud toibuvad päikesekahjustusest pigem hästi – nende koor tüvel on elastsem ja paksem, seega väikesed praod paranevad. Probleem võib olla tõsisem, kui puid on liigselt lämmastikuga väetatud. Siis tekivad lõhed kergemini ja on suuremad. Niisiis vajavad kevadpäikese eest kaitset koorelõhede ärahoidmiseks rohkem vanemad viljapuud.

Kahjustuse ravimine

Kui taim on siiski päikesekahjustuse ohvriks langenud, kasta teda kevadel ohtralt ja väeta. Vajadusel multši taime ümbrus, et paremini niiskust hoida. Näiteks okaspuid ja –põõsaid tuleks väetada magneesiumsulfaadiga. Kui uutest rohelistest kasvudest on näha, et taim taastub, võib kahjustatud osad eemaldada.