Maria Palusalu, raamatu “Naadimetsast Paradiisiks” autor, aednik ja aiakujundaja, teab, kuidas muuta aed lopsakaks ja õiterohkeks suvelillede abil. Suvelilled on aedade tõeline ehe – nende rikkalikud värvid ja kaunis õitsemine lisavad igale aiale sära ja põnevust. Käesolevas artiklis jagab Maria praktilisi nõuandeid suvelillepeenra kujundamiseks, rajamiseks ja hooldamiseks, et iga aiapidaja saaks nautida suvelillede ning oma aia täit potentsiaali.

1. Peenra planeerimine

Eduka suvelillepeenra loomine algab planeerimisest. Esmalt vali peenrale sobiv asukoht – väga paljud suvelilled eelistavad eelkõige päikeselist kasvukohta. Päikeselised kohad sobivad suurepäraselt sellistele suvelilledele nagu argentiina raudürt, hiina aedaster, villane hiidhirss ja karvane päevakübar, samas kui varjulisemad alad pakuvad sobivat kasvukohta peiulilledele, vilt-ristirohule, fuksiatele ja begooniatele.

Mulla ettevalmistus on peenra rajamisel kriitilise tähtsusega. Eemalda juurumbrohi ja paranda mulla struktuuri, lisades vajadusel komposti või muud sobivat kasvusubstraati. Maria soovitab mõelda ka peenra disainile – mängi kõrguste ja värvidega, et luua harmooniline ja pilkupüüdev tervik.

2. Suvelillede valik

Suvelillede valik sõltub aiapidaja maitsest ja aia tingimustest, samuti sellest, kas soovitakse pikaajalist ja vähe hoolt nõudvat efekti või ollakse valmis õieilu saamiseks rohkem vaeva nägema. Klassikalised pika õitsemisaja ja suhteliselt vähe hoolt vajavad on näiteks peiulilled, kosmosed, päevakübarad, pruudisõled. Kui eelistad midagi erilisemat, proovi haruldasi sorte ja liike mis lisavad peenrale unikaalsust, näiteks väikeste õitega ja õrn rohetubakas või elegantne jõhvhirss. Viimased annavad peenral ka isekülvi ja idanevad seemnest samal peenral ka järgmisel aastal.

Maria soovitab esimestel aastatel täiendada püsikupeenraid suvelilledega, eriti kui püsikud on noored ja peenras on vabu kohti. Suvelilled sobivad imehästi ka vabade alade täiteks, kuhu püsililli pole veel istutatud. Daaliad ja unimaguna sordid on suurepärased ajutised täited, mis annavad peenrale hooajalise värvilaigu.

Kõrrelised lisavad suvelillepeenrale struktuuri. Pilkupüüdev jänesesaba armastab päikeselist kasvukohta ja niisket mulda.

3. Taimede kokkusobitamine

Kauni peenra võti peitub taimede kokkusobitamises. Värvikombinatsioonid peaksid olema harmoonilised – vali kas sarnastes toonides skeem või kombineeri kontrastseid toone. Erinevate tekstuuride ja kujude mäng annab peenrale sügavust ja isikupära. Näiteks saab täidisõielised lilled sobitada õrnade ja õhuliste suvikutega. Õhulisust lisavad ka erinevad üheaastased kõrrelised nagu näiteks lakkoder ja jõhvhirss.

Planeerimisel ära unusta mitmeaastaseid külmaõrnu taimi. Suvelillepeenral võid vabalt kasutada ka erilisemaid taimi, kes on küll püsikud, aga meie tingimustes siiski külmaõrnad. Näiteks annab suvelillepeenral efekti ka artišokk, hübriidsalveid, kalevikepp või daaliad.

 

4. Istutamise praktilised näpunäited

 

Ettekasvatamine

Taimede seemnest ette kasvatamine on põnev! Samuti on see jätkusuutlik viis, sest saad samu istutusnõusid aasta-aastalt uuesti kasutada. Lisaks on seemnetest kasvatamine soodsa hinnaga. Mõnikord idaneb seemnest nii palju taimi, et saad neid sõpradele kinkida või kogukonna aiarahvaga vahetada – ühiselt aiaasju ajada on tore. Ettekasvatamiseks vajad piisava valgusega ruumi. Teine võimalus on taimed osta.

 

Istutamine

Ettekasvatatud taimed istuta peenrasse peale öökülmaohu möödumist. Kasta taimed enne istutamist korralikult läbi ja veendu, et juurepall oleks enne istutamist niiske. Leota taimi vajadusel korralikult ja istuta need nn mutta. See tähendab, et kaeva labidaga korralik auk, pane sinna taim, seejärel vala peale vesi ning tõsta taime juurekael õigele kõrgusele. Samal ajal aja auku mulda, et vesi selle korralikult juurte ümber tõmbaks. Istutama peaks parajale sügavusele: mitte liiga sügavale ega jätta juurekaela ka mullapinnast päris välja. Peale istutamist kasta muld korralikult läbi.

Õige taimede vahekaugus tagab nende tervisliku kasvu ja hea väljanägemise – jälgi iga liigi puhul eraldi, kui suureks nad kasvavad ja istuta vastavalt sellel õige vahekaugusega. Väga sageli istutatakse kevadel üheaastased taimed liiga tihedalt, sest need tunduvad nii väikesed ja kribud, kuid paljud suvikud on väga kiire arenguga ja kasvavad väga lühikese aja jooksul üsnagi lopsakaks.

Kui eelistad kiiremaid lahendusi, võib osa suvelilli külvata otse kasvukohale ja ette kasvatama ei pea. Näiteks ida-kirburohi ja unimagunad külvavad end tihti ise, tuues igal aastal uue õitsva ilme. Samuti võid otse kasvukohale külvata päevalilled, saialille, lillherne, kirju salvei, karvase päevakübara või rukkililled. Otse kasvukohale külvates pea aga meeles, et liiga tihe külv vajab hiljem kindlasti harvendamist, muidu ei pruugi ühestki taimest korralikku õitsejat saada.

5. Inspiratsioon ja trendid

Viimastel aastatel on suvelilled leidnud koha looduslähedases aiakujunduses, kus neid kombineeritakse kõrrelistega, nagu villane hiidhirss, lakkoder või jõhvhirss. Kõrrelised lisavad peenardesse õhulist tekstuuri ja liikumist, muutes aia dünaamilisemaks ja mitmekesisemaks. See suundumus võimaldab luua modernseid ja samal ajal loomulikke peenraid.

Aina enam pööratakse tähelepanu keskkonnasäästlikule aiandusele, kus suvelilli külvatakse otse kasvukohale, vähendades plastpakendite kasutust. Samuti on kasvav huvi unikaalsete ja haruldaste suvikute vastu, mis pakuvad eristuvaid värve ja vorme. Nii saab aednik luua ainulaadse ja isikupärase peenra, mis eristub tavapärastest lahendustest.

Üha populaarsemaks on muutunud suvikutest lõikelillede kasvatamine, et tuua aiast hooajalist ilu ka siseruumidesse. Sellised taimed nagu pruudisõled, hiina aedaster, lõvilõuad, daaliad, lillherned ja kosmosed pakuvad rikkalikult õisi, mis sobivad ideaalselt vaasi. Lõikelillede peenraid saab rajada isegi väikestesse linnaaiakestesse või kitsastesse ruumidesse, pakkudes rõõmu nii aia kui ka kodu kaunistamiseks. See trend ühendab praktilisuse ja esteetika, tuues suvelilled igapäevaelu keskmesse.

Kokkuvõtteks

Suvelilled on ideaalsed aia elavdamiseks, pakkudes silmapaistvaid värve, kauneid vorme ja hooajalist mitmekesisust. Need taimed võimaldavad luua loomingulisi aiakujundusi, alates peenardest ja lõikelillede aladest kuni püsikute täiendamiseni. Looduslähedased lahendused, kõrreliste lisamine ja unikaalsete sortide kasutamine muudavad iga aia ainulaadseks. Valides suvelilli teadlikult ja katsetades erinevaid stiile, saab iga aednik luua isikupärase ning meeldejääva aiaruumi, mis rõõmustab hinge kogu suve vältel.

 

Lae endale tasuta alla Suvelillede värvikombinatsioonide inspiratsioonileht Palusalu Aedadelt

Loe ka: Suvelillede ettekasvatamine ja külvamine

Vaata suvelillede seemneid ning leia need oma aia- ja ehituspoest!

Osale Palusalu Aedade koolitusel “Suvelillepeenra kujundamine”