Mis võiks olla toredam kui ürtide kasvatamine? Maitsetaimed on kasulikud nii värskelt kui kuivatatuna, nad lõhnavad mõnusalt ja nendega tegelemine pakub hingele kosutust. Ja mis kõige toredam – ürte saab kasvatada peaaegu igasugustes tingimustes. Leia inspiratsiooni ja loo päris oma ürdiaed!

Inspiratsioon ürdikasvatuseks

Aknalaual, tõstetud peenras, tavalises peenras, permakultuurina, köögiviljade või lillede vahel – just nii saad ilu ja kasu omavahel sobitada kõige paremal moel.

Ürtide hooldamine

Maitsetaimed vajavad üldjuhul palju valgust, mõõdukat soojust ja parajalt niisket mulda. Toas kasvatamiseks vali kaupluses müüdav istutusmuld – nii oled kindel, et mullas pole kahjureid ega haigustekitajaid, mida muidu õuest kogemata võid kaasa tuua. Hea on kasutada sügavamaid potte, mis säilitavad paremini niiskust. Sama kehtib ürtide kasvatamiseks terrassil või maja seina ääres. Potis kasvamisel vajavad taimed kindlasti väetamist. Võid kasutada pikatoimelist väetist, näiteks Pikatoimelist toa-, rõdu ja amplitaimede väetist, millest jätkub pikemaks ajaks, või turgutada taimi kiiremini mõjuva väetisega, näiteks Maheda aedviljade vedelväetisega või Toalillede vedelväetisega. Aias kasvatamisel on paljude maitsetaimede puhul mõttekas taimed toas või kasvuhoones ette kasvatada. Kui peterselli ja tilli võib kohe kasvukohale külvata, siis lehtsalat, basiilik ja tüümian saavad ettekasvatamisel parema stardi.

Erinevad võimalused kasvatamiseks

Pottides kasvatada saab ürte erinevatel fantaasiarohketel viisidel alates lihtsatest savipottidest aknalaual lõpetades kõrgtehnoloogiliste nutilahendustega. Kui kavatsed rajada ürtidele õues tõstetud peenra, siis võiksid mõelda sellele, et kõrgemas peenras säilib niiskus ja mullaviljakus paremini, ka on seenioridel mugavam kõrgema peenra serval toimetada. Ürtide kasvatamisel tavalises peenras on väga palju võimalusi. Võid luua eraldi ürdipeenra, kus kasvavadki ainult maitsetaimed. Samas on tore, kui köögiviljaaias täiendavad korralikke külviridu ürdipuhmad. Aga ka lillede vahel on ürdid omal kohal, andes Inglismaale omase hubase maa-aia õhustiku. Lavendlit ja iisopit saab edukalt kasvatada ka madalate hekkidena aiatee või hoonete ääres. Aias meeldib maitsetaimedele harilik aiamuld, mis pole liiga raske. Väetada võid komposti, kanakaka või maheväetisega.

Ürtide kuivatamine

Hästi hooldatud ürdid annavad suurt saaki. Oma perega ei jõuagi seda värskelt ära tarvitada. Kuivatatud ürdid on aga sama mõnusad. Neid kulub supi sisse, salati peale ja teekannu. Ürte tuleb kuivatada päikese eest varjatud õhurikkas kohas ühe kihina. Kuivatatud ürdid saab panna karpi või purki, kuid õhukindlalt suletava nõu puhul tuleb eelnevalt kindel olla, et maitsetaimed on tõepoolest kuivanud, sest vastasel korral võivad need nõus hallitama minna. Kui kuivatatud taimed käte vahel hõõrudes puruks pudenevad, on need piisavalt kuivad.

Vali kvaliteetsed ürdiseemned

Meie profiseemnete hulgast leiad kindlasti sobivad sordid. Soovitame: