Linnusöögimaja valikul peab lähtuma eelkõige lindude tervisest ja turvalisusest ning pakutavast lisatoidust.

Majake võiks olla üles seatud avatud kohta, et linnud saaksid võimaliku ohu korral põgeneda, kuid lähedal võiks olla põõsastik varjumise ja toidujärjekorra ootamise jaoks.

Söögimaja võid teha ise, samas on kaupluses saada väga erinevaid lahendusi. Missugune valida?

Vali majake, kuhu mahub korraga sööma rohkem linde eri suundadest. Toidumajade ümbruses on lindude arvukus suurem ja seepärast koonduvad toidumajade lähedusse ka röövlinnud ja kiskjad. Linnud peavad toitumiseks kasutama võimalikult lühikest aega, sest nii väheneb tõenäosus kiskja saagiks langeda.

Vali oravakindel majake. Kui sinu kodu juures on oravaid, siis tasub valida majake, mille kaant või avasid oravad lahti ei saa kangutada. Orav tühjendab majakese kiiresti pähklitest, sama kehtib suuremate lindude puhul.

Rasvapallid riputa üles vastava hoidjaga. Üldjuhul leiavad ka harakad ja varesed juba mõne päevaga toitmiskoha üles. Võrguga rasvapallide ülespanekul soovitame kasutada vastavaid hoidjaid ja söögimajasid, kuna suured linnud viivad peenikese võrguga üles riputatud rasvapalli kaasa.

Varblane

Vali söögimaja, mis on tehtud kergestipuhastatavast materjalist. Puhtus on ülioluline! Üks aialindude toitmise vähestest negatiivsetest mõjudest on võimalik haiguste levik söögimajades. Eemalda regulaarselt toidujäägid ning pese majakest vee ja neutraalse nõudepesuvahendiga. Metallist majakest võid desinfitseerida ka keeva veega üle kallates, kasutada puhastamiseks piiritust või muud desinfitseerimisvahendit.

Vali kaanega söögimaja, et toit ei märguks, jäätuks ega rikneks.

Vali piisavalt suur linnusöögimaja, kuhu mahuks sööma mitu linnukest korraga ja toit ei lõpeks niipea. Külmade ilmadega süüakse söögimajja pandud päevalilleseemned suurema linnusalga poolt väga kiiresti ära. Soovitus! Riputa söögimaja lähedusse ka mõned rasvapallid, millest jätkub on muu toidu lõppemisel pikemaks ajaks.

Valitud söögimaja peaks võimaldama pakkuda lindudele mitut erinevat toitu. Uuringud on näidanud kvaliteetse mitmekesise toidu olulisust lindude pesakondade suurusele ja poegade ellujäämisele. Vajadusel soeta mitu erinevat lahendust eri söökide pakkumiseks.

Kõige olulisem on, et kord linde toitma hakates teed seda regulaarselt kuni kevadeni, sest külmade lumiste ilmadega kriitilisel ajal on linnud sinu lisasöögiga arvestanud ja neil ei pruugi jätkuda energiat uute söögikohtade leidmiseks.

Hoolitse ka selle eest, et linnusöögimaja külastavad linnud ei lendaks vastu aknaid, paigutades majakese vastavale kohale, vähendades peegeldust kardinate abil ja kleepides vajadusel aknaklaasile väljalõigatud kujundeid.