Amplitaimed on suurepärane võimalus aia ja puhkenurga kaunistamiseks. Õitsvad lilled panevad naeratama iga kord, kui neist möödud. Kui toimid õigesti, rõõmustab amplitaimede ilu sind kogu kevadsuvise hooaja.

Amplitaimede hooldamine

1. Vali amplitaimed vastavalt ampli kohale oma kodus. Kui soovid peita plastpotti, siis vali üle ääre langevad taimed. Sama võiks arvestada kõrgel rippuvate amplite täitmiseks. Vana kaevu kaanele või terrassile amplitaimede valikul võiks kombineerida püstise kasvusuunaga ja langevate okstega taimi.

2. Ühte amplisse piisab kolmest beebitaimest. Kolm ei ole vähe! Tagasinäpistamise abil kasvab kolmest taimest tihe puhmas. Näpista beebitaime latv julgelt ära, kuigi see alguses hirmus võib tunduda.

3. Ideaalne on paigutada ampel otsese päikese ja tuule eest kaitstud kohta (räästa- või katusealune). Kodust nädalavahetuseks eemale sõites tõsta ampel varjulisse kohta – näiteks vannituppa või maha (vähem tuult, niiskem).

4. Kasta amplit iga päev: oma hommikukohvi ajal anna ka taimedele juua. Kuidas aru saada, kas ampel vajab kastmist? Kergita amplit: kui see on kerge – anna kohe juua. Ühtlase niiskuse tagamiseks võiks kasutada pritsi.

5. Iga nädal lisa kastmisvette õitsvate lillede väetist. Väetada võib vaid läbikastetud taime, sest täiesti kuivale taimele väetist andes võib juured ära kõrvetada.

6. Suureõielised taimed tuleb puhastada äraõitsenud õitest. Väikeseõieliste sortide puhul pole see oluline.

Hästi toidetud amplitaimed on tugevad ja õitsevad sügiseni. Kui aga amplitaim on kahjustada saanud, siis ei tasuks teda enam hoida, vaid asendada uuega. Suure kahjustuse korral võib kaaluda täiesti uut istutust vastava hooaja taimedega.

Köögiviljad rõdul

Trendikas on istutada lisaks amplitaimedele ka suvelilli segamini erinevate maitsetaimedega (näiteks käharpetersell, põõsastill, salatid). Kortermajade rõdudel saab kasvatada isegi kartulit, kurki ja põõsastomateid. Kartulit võib kasvatada näiteks vanas ämbris. Kurk kasvab ka kaubanduses müüdavates mullakottides.

Idee: kasvata porgandit konteineris!

Mille järgi valida amplitaimed?

Kasvukuju

  • Laiuv – käokuld, ripp-raudürt, feerulalehine ruse, sanvitaalia, tiiviklill, ogaline lantana, ilubataat
  • Püstine – kõik suvelilled, mida saab kasvatada ka peenras alates peiulillest lõpetades lavendliga
  • Langev – ripp-petuunia, aed-puispetuunia, südajas suutera, lobelia, ripp-pelargoon, luuderohi, kassiratas, hõbepael, aed-pärdiklill

Õievärv

  • Toon-toonis – pastelsed toonid, värviskaalal kõrvuti asetsevad toonid
  • Kirkad toonid – nende vahele pole mõtet lisada pastelset, sest see kaob seal ära ja ka kirgas kaotab erksuse
  • Vastandtoonid – aitavad teineteisel esile tulla
  • Roheline loob tausta

Kasvukoht

  • Poolvari ja vari – lobeelia, fuksia, begoonia, mungalill, tiiviklill, hõbepael, kassiratas, roomav metsvits, ilubataat, käokuld, luuderohi
  • Päike – petuunia, ripp-petuunia, aed-puispetuunia, pärdiklill, viirpelargoon, ripp-pelargoon, feerulalehine ruse, sanvitaalia, tiiviklill
  • Vihmataluvus – lehtdekoratiivsed taimed (suured õied võivad saada vihmas kannatada)

Okaspuud potis

Päikselises kasvukohas potis kasvavaid igihaljaid okaspuid tuleb talveks varjutada ja varjutuskangast peal hoida nii kaua, kui potis on muld sulanud. Igihaljaid taimi tuleb kasta sügisel nii kaua, kui potis on muld külmunud ja kevadel alustada lisakastmisega siis, kui muld on juba sulama hakanud. Kindlasti tuleb kevadel ka väetada, aga seda siis, kui öökülmad on möödas ja potis olev muld täielikult sulanud.

Sibullilledele mõtle sügisel

Istutades oktoobris potti kevadlillesibulad, rõõmustavad lumikellukesed ja krookused sind juba järgmisel kevadel. Tulbisibulad võid potti panna ka novembris või detsembris. Pott tuleb hoida jahedas kohas ja tõsta soojade ilmade saabudes päevaks rõdule või terrassile, et taimed saaksid päikest nautida ja õiepungi paisutada.