Kui kõrvaltvaatajale võib tunduda, et aednik saab talvel rahulikult ahju peal magada, siis tegelikult toob talv aeda ja siseruumidesse ka muresid. Aia ja kodu kaitse talvel tähendab taimede kaitsmist näriliste, kahjurite, metsloomade ja taimehaiguste eest. Samuti tuleb võidelda külma, niiske ja tuulise kliimaga. Seda kõike ei olegi nii vähe!

Metsloomade poolt tekitatav kahju

Muidu nii armsad metskitsed ja jänesed on iga vastrajatud õuna- ja viljapuuaia õudusunenägu. Baltic Agro lahendus: tüvekaitsevõrk puudele. See on UV-kaitsega, hingav ja painduv võrk puutüvede kaitseks näriliste, jäneste ja metskitsede eest. Saadaval on must ja valge kaitsevõrk. Valge võrk ei lase ka varakevadisel päikesel puule liiga teha. Lisaks on tüvekaitsevõrk mururoboti omanikele hea lahendus kaitsta oma puid võimalike otsasõitude eest, mille tagajärjel võib puu koor muidu viga saada. Sama lugu trimmerdamisel: võrk kaitseb tüve koort.

Vigastuse ravimine

Kui vigastus on siiski juhtunud, olgu selle taga metskitsed, närilised, tormituul või hooletu niitmine, aitavad vigastusi parandada haavamääre ja haavapeits.

Talvine aed
Talvine aed

Talviseks tööks viljapuuaias on ka lupjamine. Viljapuid valgendatakse varakevadel alates veebruarist või oktoobris-novembris enne lume tulekut. Viljapuude tüvevalgendi kaitseb puude tüvesid päikesepõletuse eest, leevendades temperatuuri järsu kõikumise kahjulikku mõju, mis põhjustab puukoore lõhenemist. Baltic Agro Viljapuude tüvevalgendi hävitab ka kahjureid ja nende mune, sest sisaldab kustutatud lupja ja raudsulfaati. Mitte kõik tüvevalgendid ei sisalda raudsulfaati. Lupjamine lükkab pungade puhkemise hilisemale ajale ja vähendab õite öökülma saamise ohtu. Ka jänestele ei maitse valgendatud noorte puutüvede koor nii hästi kui valgendamata puukoor.

 

Tigude tõrje sügisel

Sügisene tigude tõrje aitab aia puhtana hoida. Talve elavad üle eelkõige hilissügisel munetud munad, kevadeni peavad vastu maassekaevunud teod, kes sulevad koja ava talvekaanega. Nälkjad elavad talve üle halvemini, aga see-eest munevad rohkem ja noored nälkjad võivad kevadel aeda korralikult rüüstata.

Efektiivseks vahendiks tigude munade hävitamiseks on sügis- ja kevadkünd. Kui aga see ei aita ja rünnak jätkub, on aeg pöörduda tugevamate vahendite poole. Baltic Agro valikus on Tigude ja nälkjate tõrjegeel ja Tigude looduslikud tõrjegraanulid.

 

Kahjurputukate vastu liimivöö ja vahaga

Et kahjurid ei pääseks puudele talvituma, kasuta puudel liimivööd või rohelist vaha. Liimivöö rohelisele liimile kleepuvad vaid sellest üle roomavad kahjurputukad. Katsed näitavad, et rohelist värvi liim kasulikke lendavaid putukaid ligi ei meelita.

Liimivöö tõrjub kõiki mööda tüve roomavaid putukaid, näiteks:

– harilik külmavaksik (Operophtera brumata) – üks peamisi viljapuukahjureid;
– sipelgad (Lasius sp. jt) – kaitsevad lehetäide kolooniaid;
– villtäi ja veritäi (Eriosoma lanigerum) – täikolooniad pärsivad puude külmakindlust;
– pähklikärsakas (Curculio nucum) – võib tugevasti saagikust vähendada;
– puiduüraja (Xyloborus dispar jt) – elutseb eri puuliikidel;
– lumevaksik (Apocheima pilosaria) – kahjustab erinevaid heitlehelisi taimi, nende hulgas ka viljapuid;
– kirsipuu-lehetäi (Myzus cerasiM. prunavium) – liimiriba tõrjub selle kahjuri esimest rünnakut.

Liimivöö on

– ilmastikukindel, sest roheline liim ei lahustu vees ja seega ei uhu vihm seda ära,
– komposteeritav: liimiriba on valmistatud looduslikku päritolu vaigust ja pärgamentpaberist.

Taimehaiguste vastu looduslikult

Sügisel ja talvel on taimed vastuvõtlikud hallitusele ja sellega seonduvatele haigustele. Baltic Agro Looduslik taimehoolitseja F ei lase spooridel ja seentel levida. See on kasutusvalmis põldosjalahus taimede üldtervisliku seisundi parandamiseks. Põldosja bioloogiline toime on inimestele juba ammu teada. Ennetaval kasutamisel aitab see taimede vastupanuvõimet suurendada. Ekstrakt tõstab taimede kasvuenergiat viies lehtedele ka hulgaliselt erinevaid mikroobe, mis suruvad alla haigustekitajaid. Kasuta järgmistel taimedel: õuna-, pirni-ja ploomipuud, roosid, lilled, dekoratiivtaimed aias, rõdul või toas, kurgi, tomati- ja paprikataimed, maasikas, kartul, okaspuud jt. Taimede ennetav ja korduv piserdamine on soovitatav 7-10 päevaste intervallidega. Saagikoristust ei ole vaja toote kasutamise tõttu edasi lükata. Looduslikku taimehoolitsejat võib kasutada ka mahepõllumajanduses.

Looduslik taimehoolitseja F

Põldosja bioloogiline toime on inimestele juba ammu teada. Ennetaval kasutamisel aitab see taimede vastupanuvõimet suurendada. Ekstrakt tõstab taimede kasvuenergiat viies lehtedele ka hulgaliselt erinevaid mikroobe, mis suruvad alla haigustekitajaid. Õuna-, pirni-ja ploomipuud, roosid, lilled, dekoratiivtaimed aias, rõdul või toas, kurgi, tomati- ja paprikataimed, maasikas, kartul, okaspuud jt.

Kasutusjuhend

Enne kasutamist hoolikalt raputada. Taimede ennetav ja korduv piserdamine on soovitatav 7-10 päevaste intervallidega. Ärge unustage pritsida ka lehtede alumisele küljele. Kõige parem on toodet kasutada hommikul või õhtul. Kindlasti tuleks hoiduda pritsimast keskpäeval, sest päike võib lehtedel olevate vedelikutilkade koosmõjul tekitada suurendusklaasi efekti. Toodet võib kasutada ka mahepõllumajanduses.

Pakend

500 ml

Närilised

Kuuris, keldris ja sahvris valmistavad sügistalvel palju peavalu närilised.

Sisetingimustes kasutamiseks soovitame mürksöödapastat, millel on õlilõhnalised koostisosad. Need hoiavad sööda niiske, maitsva ja pikalt toimivana. Pasta on pakitud väikestesse kotikestesse ja on eriti sobiv kohtadesse, kus saadaval palju närilistele tavapärast toitu: sahvrid, keldrid, vilja- ja söödahoidlad, prügikonteinerite ümbrus jm. Samuti on hea variant sisetingimustesse kasutusvalmis mürksööt viljaterad. Tegemist on näriliste esmasöögiga, seetõttu on mürgiterad näriliste tõrjeks väga tõhusad.

Välitingimustesse sobivad vahaplokid. Plokil on palju servi, mis meelitavad närilisi rohkem sööta närima. Kui ploki serv on katki näritud, puruneb plokk väikesteks tükkideks ja sööt on veel paremini söödav. Plokid sobivad niisketesse tingimustesse: õue, garaaži, puukuuri, kasvuhoonesse, muru- ja põllutraktorite juhtmete kaitsmiseks, aga sama hästi ka kasutamiseks siseruumides.

Erinevad hiirte-rottide tõrjeks kasutatavad tooted sisaldavad erinevaid toimeaineid. Närilistel mürgi suhtes tekkida võiva resistentsuse vältimiseks peaks vahelduvalt kasutama erinevaid tooteid, samuti on erinevate toodete katsetamine vajalik selleks, et leida konkreetsetesse tingimustesse sobivaim ja närilistele maitsvaim. Baltic Agro valikus on Ratimor pasta ja viljaterad ning Ratimor ja Storm Ultra vahaplokid.

Ratimori vahaplokkide ja pasta toimeaineks on brodifaakum, viljaterade toimeaineks bromadioloon. Storm Ultra vahaplokkide toimeaine on flokumafeen. Mürkidel on viivitatud toimeaeg ehk toime avaldub 3-10 päeva jooksul. Nii ei suuda närilised kaaslaste suremist söödaga seostada ja jätkavad ise selle tarvitamist.

Ratimor ja Storm Ultra söötadele on lisatud mõruainet, vältimaks sööda neelamist koduloomade või laste poolt. Siiski soovitame kasutada mürgi levitamiseks spetsiaalseid kinniseid söödamaju, et mürgi kokkupuudet koduloomade ja lastega täielikult vältida.

Mürksööda käsitlemisel tuleb kindlasti kasutada kaitsekindaid, et mitte puutuda sööta paljaste kätega. Toimeained võivad tungida läbi naha ja tekitada nahaärritust. Pärast sööda käsitlemist tuleb pesta käed.

Enne hiire- ja rotimürgi kasutamist tuleb kaaluda ennetavaid tõrjemeetmeid nagu toidu eemaldamine ja sissepääsuavade sulgemine, ning kemikaalivabu tõrjemeetodeid.