Kui oled mõelnud, et su aed võiks olla hooldusvaba ja looduslik, siis on aeg oma isiklikuks väikeseks rohepöördeks! Alusta taimede valikust. Järgnevalt mõned näpunäited taimede valimiseks looduslähedasse aeda.
1. Eelista kohalikku
Kohalikud liigid on sageli kõige vastupidavamad ja vähem hooldust nõudvad. Kohalikud taimed on kohastunud piirkonna kliima ja muldadega, mistõttu nad kasvavad paremini ja saavad paremini hakkama kohalike kahjurite ning haigustega. Lisaks toetavad nad kohalikku ökosüsteemi, pakkudes toitu ja peavarju kohalikele putukatele, lindudele ja väikeloomadele. Üheks märksõnaks, mida kohalike taimede otsingul kasutada, on “pärandsordid”. Pärandsortidelt saad ise seemneid võtta ja seega jätkusuutlik olla. Kohalikku saad toetada ja arendada ka oma piirkonna rohevahetustes osaledes. Näiteks kui otsustad oma toidu ise kasvatada, siis porgand ‘Jõgeva Nantes' on kohalik Jõgeva sordiaretusjaamas aretatud Eesti sort – igati keskkonnasõbralik valik.
2. Arvesta oma aia tingimustega
Taimede valikul tuleb arvestada nii valgus- ja niiskustingimusi kui ka mullatüüpi. Kui valgustingimused on piiratud, eelista varju armastavaid liike. Samuti peaksid mõtlema, kas taim vajab happelist, aluselist või neutraalset mulda, ning kui palju vett ja hooldust ta vajab. Tugev taim, kes just sinu poolt pakutavates tingimustes end hästi tunneb, on kõige looduslähedasem valik. Kui istutad puu, siis soovitame noorele istikule sobiva niiskusrežiimi tagamiseks ja juurestiku väljaarendamiseks kasutada kastmiskotti. Kastmiskott on tugev, UV-kindel ja korduskasutatav.
3. Toeta liigirikkust
Mitmekesista oma taimestikku. Sellega ei loo sa mitte ainult visuaalselt köitvat aiaruumi, vaid toetad ka ökosüsteemi tervist. Erinevad taimeliigid soosivad erinevaid putukaid ja mikroorganisme, kes aitavad mulda rikastada ja taimedel paremini kasvada. Väldi invasiivseid liike, kes võivad kohalikku ökosüsteemi kahjustada. Kui kahjurid ja haigused siiski sinu taimi ründama asuvad, siis kasuta nende tõrjumiseks võimalikult looduslähedasi vahendeid: näiteks putukavõrku, tüvekaitsevõrku ja liimpüüniseid.
4. Abista tolmeldajaid, aialinde ja -loomakesi
Vali õistaimed, kes meelitavad ligi mesilasi, liblikaid ja teisi tolmeldajaid. See aitab kaasa liigirikkuse suurenemisele ja toetab kohalike toiduainete tootmist. Kui märkad, missuguseid puid-põõsaid eelistavad sinu kodukoha linnud, saad luua oma aeda neile meeldiva keskkonna. Sama kehtib putukate, siilide ja teiste loomade puhul. Enamusele neist meeldib, kui aias on mõni oksahunnik või väiksema hooldusvajadusega nurgake, kus nad saavad end sisse seada. Kui sul on suurem aed või maa-ala, saad rajada lausa õitsva lilleniidu – putukate paradiisi.
5. Arvesta kliimamuutustega
Valides taimi, kes on vastupidavad ekstreemsetele ilmastikutingimustele nagu põud või kõrged temperatuurid, aitad kohandada oma aeda tuleviku kliimamuutustega. Kui taimed muutuvas keskkonnas põua või kahjurirünnakute tõttu siiski lisaturgutust vajavad, kasuta looduslikke vahendeid nagu Neem Vital ja Merevetikaekstrakt.
6. Kaunista, aga kaalu ka kasu
Ilutaimed on ahvatlevad, kuid võiksid kaaluda ka söödavaid taimi – marjapõõsaid, viljapuid, ürte ja köögivilju. Need pakuvad nii esteetilist naudingut kui värsket toitu sinu lauale. Vaata meie profiseemneid, millest saad kasvatada terveid ja tugevaid taimi ning saada suure saagi.
7. Kasuta vähem kemikaale
Kui taimed on tugevad, suudavad nad taluda kahjurite rünnakuid ja nende kasvatamine ei nõua taimekaitsevahendite kasutamist. See vähendab sinu ökoloogilist jalajälge ja panustab tervislikku elukeskkonda. Toeta taimi looduslike taimehoolitsejatega, kasuta maheväetisi ja komposti ning järgi alati kasutusnorme tootepakenditel. Spetsiaalsed maheväetised on olemas nii köögiviljade (näiteks tomati), ilutaimede (näiteks roosi) kui ka okaspuude jaoks.
Mulla tervist aitavad hoida ka haljasväetised ehk vahekultuurid. Vahekultruurid parandavad mullaviljakust, takistavad umbrohtude kasvamist, parandavad mullastruktuuri ja vähendavad mullas levivaid haigusi.
8. Planeeri pikemaajaliselt
Taimi valides mõtle nende pikemaajalisele mõjule sinu aias. Püsililled ja põõsad pakuvad rõõmu aastaid, üheaastased taimed vajavad igaaastast uuendamist. Muru vajab iganädalast niitmist. Okaspuud ja -põõsad on igihaljad kogu aasta vältel, nõudes vaid vähest hoolt. Igihaljaste okaspuude osakaaluks aiataimede hulgas on paljude aiakujundajate poolt pakutud lausa 2/3. Kuid ka okaspuid ja -põõsaid on vaja eriti algusaastail väetada, et nad saavutaksid elujõu ja tervise.
9. Naudi protsessi
Ja lõpuks: ära unusta nautida taimede planeerimise, istutamise ja hooldamise protsessi! Sinu väike rohepööre on investeering nii enda heaolusse kui ka meie planeedi tulevikku.