Kõik suvelilled vajavad kauniks õitsemiseks palju toitaineid. Juba kolm kuni neli nädalat peale kasvukohale istutamist on neid vaja väetada. Kuid suvelillede kasvatamine on siiski lihtne ja aedniku tasuks on kaunis õieilu.
Astrid, daaliad, peiulilled, tsinniad ja kõik teised üheaastased suvelilled võivad õitseda ülimalt rikkalikult, seepärast kasutavad nad mullas olevad toitained oma elutegevuseks kiiresti ära. Seega peab neid kindlasti väetama, kui soovid õieilu nautida.
Kastmisvette lisatavad väetised
Üks, ja tihti esmane võimalus on kasutada kastmisvette segatavat vedelväetist, mida müüakse pudelis. Veega koos omastavad taimed toitaineid kõige kiiremini ja seetõttu on see paljudele taimekasvatajatele kõige omasem viis väetamiseks – nagunii on vaja kasta, vaja vaid veele natuke vedelväetist lisada. Lihtne! Sama efekti annab kastmisväetise kasutamine: graanulitena müüdavat kastmisväetist peab samuti kastmisveega lahustama. Kuigi graanulite lahustamine on natuke aeganõudvam, on selline väetamine oluliselt odavam – ühele 300-grammise topsile vastab kolm üheliitrist pudelit vedelväetist. Säästad jõudu väetise kauplusest kojukandmisel ja loodust väiksema pakendijalajälje tekitamisega. Suure hulga suvelillede kasvatajale on selline lahendus kindlasti palju mõistlikum kui valmiskujul pudeliga müüdava vedelväetise soetamine.
Pikatoimelised väetised
Kui segada istutamisel mulda graanulitena müüdavat pikatoimelist väetist, pole väetamisega harilikult muret kuni neli kuud, sest sellisest väetisest lahustuvad toitained mulda aeglaselt ja pika aja vältel. Kuid taimi peab jälgima: alati sellest ei piisa. Kastmisvesi uhub toitaineid mullast välja ja mõni taim võib neid erinevatel põhjustel ka rohkem vajada. Kui õitsemine väheneb, peaks siiski kastmisveega väetist juurde andma, aga sel juhul vaid umbes kolmandiku väetisepakendil olevast normist.
Pikatoimelist väetist müüakse ka väetisepulkadena. Selline lahendus sobib eelkõige taimepottidesse. Pulk tuleb lihtsalt potimulda torgata. Muus osas kehtivad graanulitena müüdava pikatoimelise väetise soovitused: taime peaks siiski jälgima ja vajadusel kastmisveega väetist juurde andma, kui õitsemine väheneb või taim tundub kiratsevat.
Orgaanilised väetised
Suvelillede kasvukoha peenras saab ette valmistada ka komposti või kanakakat kasutades. Komposti peaks enne istutamist hästi sisse kaevama. See tagab toitainete saadavuse pikaks ajaks. Reeglina aga peaks siiski taimi jälgima: õitsemise ajal võiks vajadusel kastmisväetist juurde anda.
Lilled saavad õitsemisjõudu ka kanakakast. Selle kasutamisel peab aga silmas pidama kasutusnorme. Kanakaka on väga toitainete-, eriti lämmastikurikas. Kui seda on liiga palju, siis saab taim küll lopsakad lehed, aga õitsemine jääb kasinaks.
Kuidas väetada
Väetise lisamisel jälgi kasutusnorme, mille leiad pakendilt. Reeglina väeta kastmisvette lisatava väetisega kord nädalas. Kui kasutasid ka pikatoimelist väetist või peenralilledele komposti ja kanakakat, siis lisa kastmisveega väetist umbes 1/3 normist.
Kui lilled ei õitse
Jälgi oma lilli: kui nad ei õitse, on neil tõenäoliselt toitaineid vähe. Väeta vastava väetisega! Kui lehestik on lopsakas, aga õisi vähe, võib probleemiks olla liiga palju lämmastikku, mis on saadud kanakakast vm orgaanilisest väetisest. Sel juhul on vaja lisada väetist, milles on palju õitsemiseks vajalikke mikroelemente (B, Cu, Fe, Mn – väetise koostisained leiad pakendilt).
Lilled võivad haigestuda ka seenhaigustesse ja neid võivad ahistada kahjurid. Ka sel juhul on õitsemine pärsitud ning lahenduseks on kahjuritest ja haigustest vabanemine. Haiguste ennetamiseks on vaja jälgida, et taimel oleks piisavalt toitu ja vett ning sobiv kasvukoht.