Puutüvede valgendamine on oluline mitmel põhjusel
Viljapuude puutüvede valgendamine on tähtis sest:
• kaitseb puude tüvesid päikesepõletuse eest, leevendades temperatuuri järsu kõikumise kahjulikku mõju, mis põhjustab puukoore lõhenemist
• hävitab kahjureid ja nende mune, sest sisaldab kustutatud lupja ja raudsulfaati
• regulaarsel kasutamisel hoiab ära vetikate, samblike ja sammalde arengu puukoorel.
Lupjamine lükkab pungade puhkemise hilisemale ajale ja vähendab õite öökülma saamise ohtu. Ka jänestele ei maitse valgendatud noorte puutüvede koor nii hästi kui valgendamata puukoor. Valgendatakse nooremate viljapuude tüvesid, mis temperatuuri kõikumise suhtes on tundlikumad.
Puutüvede valgendamine on hea teostada ka vanemate puude tüvedel, sest nende koorepragudes peituvad kahjurid ja haigustekitajad. Valgendi on üsna viskoosne ja moodustab koorele tugevalt leeliselise reaktsiooniga kihi, mille all on igasuguste mikroorganismide tegevus tugevasti häiritud. Valgendades vanemate puude tüvesid tuleks korp enne näiteks karedate kinnastega maha nühkida.
Viljapuude puutüvede valgendamine toimub varakevadel alates veebruarist või oktoobris-novembris enne lume tulekut. Viljapuid võib valgendada ka suvel. Pakendi sisu segatakse 2 liitri veega ühtlaseks massiks (suspensiooniks). Lubivärv kantakse tüvedele ja võraokstele pintsliga. Valgendatakse kuiva ilmaga, kui õhutemperatuur on üle 0ºC. Osa värvist võib talve jooksul pudeneda, vajadusel võib valgendamist korrata.
NB! kõik tüvevalgendid ei sisaldada raudsulfaati.