Sinu väike rõdu või terrass võib saada lopsakaks oaasiks, kui kasutad õigeid nippe ja tooteid. Siin on kasulikud soovitused, kuidas kasvatada rõdul lilli, maitsetaimi ja isegi köögivilju nii, et taimed on terved, kaunid ja saagikad, kuid aednikul vähem hoolt. Kui kasutad õigeid väetisi ja taimekaitsevahendeid, õnnestub vahva rõdu- ja terrassiaia loomine kindlasti!

Alusta õigest kasvusubstraadist

Piiratud mullamahuga konteineraias on hea mullastruktuur eriti oluline. Mulla parandamiseks soovitame perliiti, vermikuliiti ja kergkruusa. Neid saab segada kasvusubstraati, et õhustada ja hoida niiskust, vältida vee seiskumist ja tagada juurestiku hea arengu.

Kergkruusa pane istutades poti põhja liigvee drenaažiks ja sega ka mullaga. See dekoratiivne pinnakate tasakaalustab mulla niiskust ja hoiab mullapinna puhtana. Takistab putukate levikut, ei sisalda kahjulikke ühendeid, ei hallita ega mädane.

Samal põhimõttel toimib vermikuliit, mida valmistatakse samuti savimineraalidest. Vermikuliit sobib hästi seemnekülvide katmiseks, kuna suudab endasse imada kuni 500 korda suurema koguse vett, on ülikerge, steriilne ja umbrohuvaba. Hästi sobib see ka köögiviljade ja lillesibulate talviseks säilitamiseks. Mulda sega perliiti vahekorras 1:1.

Perliit on vulkaaniline kivim. Selle kasutusala on sama mis vermikuliidil, kuid lisaks on perliit oma valge värvusega ka dekoratiivne ning peegeldab tagasi valgust, mis on oluline halbade valgustingimuste kompenseerimiseks. Mulda sega perliiti vahekorras 1:4.

Taimede juurdumise toetamine

Biostimulaatoreid kasutades suureneb taime võime ebasoodsate kasvutingimustega toimetulekuks – talvine stress, uus kasvukoht, ümberistutamine ja põud ei traumeeri neid niii tugevalt. Kasutamisel areneb võimas juurekava, suureneb saagikus, taimed õitsevad pikka aega ja lehed on säravrohelised.

Ümberistutus- ja juurdumisväetis Pralumus – 50 g = 10 l kastmisvett

Merevetikaekstrakt 1 l = kuni 70 l kastmisvett

Juurte toitevedelik 500 ml = kuni 50 l kastmisvett

Toitaineterikas kasvustart

Istutamisel on oluline anda taimedele kohe hea toitevaru:

Toa-, rõdu- ja amplitaimede pikatoimeline kompleksväetis (3 kuud)

  • Sega mulda istutamise ajal või puista pinnale.
  • Tagab toitainete järkjärgulise vabanemise vastavalt taime vajadusele kuni kolmeks kuuks.

Kanakaka graanulid

  • Lisa anuma põhja või kasvusubstraadi alumisse kihti.
  • Vältida juurte otsest kokkupuudet graanulitega, et juuri mitte väetisega põletada!

Kastmisväetised – rikkaliku õitsemise saladus

Konteinerites kasvavad taimed vajavad regulaarset toitainete lisamist kastmisveega.

Suvelillede kastmisväetis ja Lillede, marjade ja köögiviljade kastmisväetis

  • Sega 1 kuhjaga mõõdulusikatäis (2 g) 5 l kastmisvette 2 korda nädalas
    või
  • 2 kuhjaga mõõdulusikatäit 5 l veele 1 kord nädalas.
  • Kastmisväetist kasuta eriti õitsemise ajal.

Toa- ja rõdulillede vedelväetis

  • Sobib aastaringseks kasutamiseks.
  • Doseeri 1 korgitäis 5 liitri vee kohta.

Ampli- ja rõdulillede väetisepulgad

  • Aseta ühtlaselt poti seina lähedale mulla sisse.
  • Tagavad püsiva toitainete vabastamise pikemaks ajaks.

Kahjurite ja haiguste ennetus ning loodussõbralik tõrje

Ka rõdul võivad varitseda lehetäid, ripslased ja teised kahjurid. Parim on neid ennetada, kuid kui kahjurid ja haigused juba kohal, siis peab neid tõrjuma. Kahjurite olemasolu saab seirata liimpüüniste abil. Aseta kollased liimpüünised taimede vahele. Kollane värvus meelitab kahjurid püünisesse. Kui näed, et kahjureid on püünises, saad teostada tõrjet. Haiguste puhul on nende ilmnemisel aga tõrje juba hiljaks jäänud. Taimehaigusi tuleks ennetada, luues taimedele parimad tingimused selleks, et nad oleks tugevad ning suudaksid haigustele vastu panna. Abiks on Looduslikud taimehoolitsejad, mis sisaldavad aed-liivatee, hariliku kadaka ja põldosja ekstrakte. Pritsi nendega 7–10 päeva tagant, kindlasti ka lehe alumisi külgi. Ekstraktid aitavad tugevdada taimi ning hoida haigused ja kahjurid eemal.

Kujundusnipid väikesele rõdule ja terrassile

Kasuta ka kõrgust, mitte vaid pinda
Riputa taimi seintele, piiretele või lakke – rippamplid, vertikaalsed taimesüsteemid ja mitmekorruselised taimeriiulid aitavad maksimeerida haljastuspinda.

Pane ka aknalauad ja rõdupiirded tööle
Aknalauad ja rõdupiirded sobivad ideaalselt kitsaste istutuskastide jaoks. Seal võivad kasvada nii ürdid, suvelilled kui ka madalad lehtköögiviljad.

Vali konteinerid nutikalt
Mitmeotstarbelised konteinerid, nagu taimekastid, mille all on panipaik või istumispind, aitavad säästa ruumi. Samuti sobivad ratastega taimekastid, mida saab vajadusel päikese poole või varju sõidutada. Taaskasutades saad luua unikaalseid lahendusi kasvõi vaid üheks hooajaks. Loomislusti pakuvad muuhulgas vanad sahtlid, toolid, isegi jalanõud – kõik nõud, kuhu saab sobitada taimepoti. Naeratus on garanteeritud!

Mõtle kihilisusele
Kombineeri madalad ja kõrged taimed, et saavutada ruumiline sügavus. Näiteks esiplaanile värvilised suvelilled, keskele maitsetaimed ja tahaplaanile või kõrvale ronitaimed, mis kasvavad kõrgusse või langevad lopsaka kardinana.

Istuta valgustingimuste järgi
Täispäikesega rõdule vali päikest armastavad taimed nagu lavendel ja tüümian, varjulisemale sobivad sõnajalad, hortensiad või begooniad.

Vali mitmeotstarbelisi taimi
Eelistades taimi, kes on nii dekoratiivsed kui ka söödavad (nt lehtkapsas, rippuv maasikas, söödavad õied nagu peiulill), saad rõõmu nii ilust kui ka maitsvast suutäiest.

Koos taimedega tuleb rõdule ja terrassile ka elurikkus – liblikad, mesilased, linnud ja loomad.

Meilt leiad kõik vajaliku, et muuta ka väike rõdu tõeliseks roheliseks puhkeoaasiks. Õige substraat, täpsed väetised ja kahjuritõrjevahendid aitavad nautida rikkalikku õitsemist ja edukat saaki terve hooaja vältel.

 

Loe ka amplitaimedest, ürdikasvatusest ja toataimede hooldusest terve aasta vältel.