Korralik muru nõuab kvaliteetset seemet ja pühendunud pererahva hoolt. Aeg-ajalt muruseemne valik ebaõnnestub – muru külvates unistatakse küll inglaslikust golfimurust, aga ostetakse soodsaim seeme. Kuidas teha õige muruseemne valik?

Kui lillepeenrasse saab järgmisel aastal uued seemned külvata, siis muru igal aastal välja ei vahetata ning vigade parandus võib olla kulukam ja tülikam kuiüks kord korralikult tegemine. Eesti oludesse sobivad kõige paremini spetsiaalselt põhjamaade kliima tarvestavad murusegud. Baltic Agro valikus on kõige populaarsem Koduaiamuru nime kandev murusegu, mis koosneb Eesti mulda ja kasvukeskkonda sobivatest sortidest. Murukasvatamise märksõnaks Eestis on vastupidavus, sest kuigi niiskust on piisavalt, on talvel temperatuurikõikumised suured, mida tuleb muruseemne valikus silmas pidada.

Seemnesegudes kasutatavad liigid

  • Punane aruhein (Festuca rubra) on kitsalehine, tiheda kasvuga põuakindel kõrreline. Punast aruheina iseloomustab ka hea varjutaluvus ja külmakindlus. See liik on aedadesse ja varjulistele aladele mõeldud segude peamine koostisosa. Aruheinal on kolm alamliiki: punane aruhein annab jõulisuse ja taastumisvõime, lühivõsundiline aruhein on tihe ja osaliselt taastuv ning harilik aruhein tagab muru tiheduse.
    Murusegude kohanemise parandamiseks kasutatakse segudes sageli enam kui üht liiki.
  • Aasnurmikas (Poa pratensis) on parima tallamiskindlusega. Seepärast on aasnurmikas oluline koostisosa spordi- ja suure tallamiskindlusega aladele mõeldud murusegudes. Aasnurmikas on hea põuakindlusega ja toibub pärast kuumaperioodi kiiresti tänu maaalustele risoomidele. Aasnurmikas on ka hea külmakindlusega.
  • Harilik nurmikas (Poa trivialis) on vastupidav nii varjulistes kui ka niisketes kasvutingimustes.
  • Karjamaa-raihein (Lolium perenne) on hea tallamiskindluse ja kiire kasvuga. Seda lisatakse murusegudele, et muuta ala kiiresti roheliseks.
  • Kink-aruhein (Festuca trachyphylla) on suurepärase põuakindlusega, millele lisandub hea külmakindlus ja väga peened lehed.
  • Väikeseleheline valge ristik (Trifolium repens) seob õhust lämmastikku ja muudab selle teistele taimedele sobivaks väetiseks. Kui valge ristik kasvab muru sees, sobib see väetis ka kõrrelistele ja tagab lopsaka, pilkupüüdva ja rohelise muru kogu hooaja vältel.
  • Roog-aruhein (Festuca arundinacea) sobib suurepäraselt kuumadele ja kuivadele aladele. Roogaruheinal on hea tallamiskindlus ja varjutaluvus. Roog-aruheina juurestik on väga sügaval, tagades taimele hea veevarustuse ja jahutuse. Tänu nendele omadustele on roog-aruhein üks kuumadele ja kuivadele oludele mõeldud murusegude peamistest koostisosadest.

Muru renoveerimine

Baltic Agro muruseemne valikus olev renoveerimissegu sisaldab kiirekasvulist karjamaaraiheina, mis muudab muru ruttu roheliseks ning tallamiskindlaks.
Lisaks ka punane aruhein, mis on aedadesse ja varjulistele aladele mõeldud segude peamine koostisosa.

Ta on kitsalehine, tiheda kasvuga ja põuakindel kõrreline. Punast aruheina iseloomustab ka hea varjutaluvus ja külmakindlus. Tee sobivaim muruseemne valik!

muruseeme