5 soovitust kuidas paigutada lindude toidumaja ja kuhu rajada toiduplats, et talvine lindude söötmine oleks mugav ja linnukestele turvaline.

Toidumaja või sööturi paigutamisel ja toiduplatsi rajamisel soovitame järgida viite reeglit:

1. Hea ligipääs, sest toitu tuleb lisamas käia üsna sageli ja kõrgele puu otsa või majast kaugele on endal tülikas minna.

2. Avatud koht, kus lindudel on võimalik vaenlast varakult märgata ja vajaduse korral mitmes suunas põgeneda. Hästi ei sobi varjualused ega mitmest küljest kinnised kohad.

3. Mõni puu või põõsas toitmiskoha läheduses, kus linnud saaksid vajaduse korral varjuda või oma söömisjärjekorda oodata. Keset lagedat välja on linnud kerge saak näiteks raudkullile.

4. Juurdepääsu puudumine kasside ja koerte jaoks.

5. Kerge puhastatavus.

Piisab ühest toitmiskohast, lisaks võib rippuda mõni pekitükk või söödapall. Tegemist on ikkagi lisatoitmisega ja lindudel peab säilima ka oskus ise toitu otsida. Toitu võib lindudele ka lihtsalt maapinnale panna või kasutada selleks kõvemat ja maast pisut kõrgemal asuvat alust.

Suuremad linnud ja ka näiteks varblased nokivad maast toitu hea meelega. Selline toiduplats kipub aga kiiresti lund täis tuiskama ning sellele on hea ligipääs ka kassidel ja koertel. Posti otsa paigaldatavale toidumajale võib ümber jala kinnitada allapoole avaneva plekist või plastist koonuse, mis ei lase kassil mööda seda üles ronida.

Rasvapalle on mõttekas üles riputada spetsiaalse traadist rasvapallihoidjaga, sest ka harakad ja varesed võivad juba mõne päevaga toitmiskoha üles leida ning ainult peenikese võrguga üles riputatud rasvapalli hetkega kaasa viia.

Toidumaja, sööturit ja toiduplatsi tuleb kindlasti aeg-ajalt puhastada, sest väljaheited, suled jm kannavad mitmesuguseid haigusi, mis võivad põhjustada lindude nakatumist ja isegi hukkumist. Soojal ajal välja pandud toit kipub vahel roiskuma või hallitama, see tuleb kindlasti välja vahetada. Toitmisaluse saab puhtaks pühkida või seda (keeva) veega pesta, keemilisi vahendeid ei soovitata selleks kasutada. Kuigi lindude kantavad haigused enamasti inimesele ei nakka, kasuta puhastamisel siiski kindaid ja pese pärast käsi.

Appi, röövlinnud toitmiskoha juures! Mida teha?

Vahel satub toidumaja juurde ka raudkull, hallõgija või muu röövlind, kelle söögiks on väiksemad värvulised. Ka nemad püüavad talve üle elada ja seetõttu pole röövlinde vaja tõrjuda.

linnutoit