Imekaunis lilleniit pakub toitu ka putukatele ja lindudele. Et lilleniidu imetlejaid on palju, ning paljud soovivad sellega ka oma aias katsetada, on aretajadki kõvasti tööd teinud ja tulnud välja huvitavate segudega erinevaks otstarbeks.

Lilleseemnete ja vermikuliidi segu “Putukate paradiis”

Ühe-ja mitmeaastane õiterikas putukate meelitamise segu profisarjast, kõrgus 50-80 cm. Lilleniit meelitab ligi putukaid ja mesilasi. Pakendis on 40 gr lillede seemneid ja ca 90 gr vermikuliiti külvamise hõlbustamiseks. Poolkõrge, väga õiterikas seemnesegu on toiduallikaks paljudele putukatele ning seeläbi meelitab aeda linde ning väikesi loomi nagu siilid. Lillesegu sobib huumuserikkasse ja päikesepaistelisele kasvukohale.

Koostis: raudrohi, saialill, rukkilill, kuldlakk, kakar, habenelk, ussikeel, kalifronia läänemagun, ibeeris, suureõieline lina, püsiklina, lupiin, vürtsbasiilik, kukemagun.

Lillesegu “Laululinnu lemmik”

Üheaastaste lillede segu kõrgusega 150 – 200 cm. Lillesegu sisaldab päevalille ja kõrrelisi, mille seemned pakuvad laululindudele sügisel olulisi mineraalaineid, valke ja taimeõli. Sügisel võib valminud seemnekaunad ära korjata ning õhurikkasse, varjulisse kohta kuivama riputada. Talvel saab neid aias linnusöögilaudadel kasutada.

Lillesegu “Naturaalne loodus”

Üheaastane lillede segu 40-200 cm. Imeline putukate elupaik, kergesti hooldatav segu, millel on suurepärane värvidemäng. Kiiresti kasvav. Lilleniit on lihtne viis kujundada aias suuri alasid. Taimed katavad tihedalt pinnase ja ei lase umbrohul kasvada. Lillesegu sobib huumuserikkasse, päikesepaistelisele või poolvarjulisele kasvukohale.

Koostis: 10% Sinapsis alba ‘Litember’ (valge sinep); 5% Vicia Sativa ‘Protivesa’ (suvivikk); 10% Ornithopus sativus (põld-linnujalg); 2% Malva Sylvestris ‘Holina’ (mets-kassinaeris); 13% Phacelia tanacetifolia ‘Stala’ (harilik keerispea); 5% Raphanus sativus ‘Brutus’ (aedrõigas, valge); 23% Fagopyrum esculentum (harilik tatar); 10% Helianthus annuus ‘Peredovick’ (harilik päevalill); 11% Linum usitatissimum ‘Serenade’ (harilik lina); 9% Borago Officinalis (harilik kurgirohi); 2% Medicago lupulina ‘Virgo Pajbjerg’ (humallutsern).

Lillesegu “Liblikate saar”

Ühe- ja mitmeaastane lillede ja kõrreliste segu, kõrgus 100-150 cm. Lilleniit on liblikatele väärtuslik elupaik. Sisaldab lisaks aasalilledele ka ristikut ja kõrrelisi. Liigirikas lillesegu meelitab ligi erinevaid kasulikke putukaid ja eriti liblikaid. Taimed pakuvad liblikatele munemisel väärtuslikku kaitset ja tagavad koorunud röövikutele rikkaliku toiduvaru. Värvirikas õiteparadiis kogu suveks. Lillesegu sobib huumuse- ja toitaineterikkasse, päikesepaistelisele või poolvarjulisele kasvukohale.

Koostis: Lavatera trimestris (aed-rõngaslill), Helianthus annuus (harilik päevalill), Oenothera lamarkiana (suureõieline kuningakepp), Rudbeckia hirta (karvane päevakübar), Saponaria vaccaria (lehmalill), Coreopsis tinctoria (värviline neiusilm), Echinacea purpurea (punane siilikübar).

 

Lilleniit, suur 1 kg pakk ja 100 g väikepakend

Ühe-ja mitmeaastane lilleniit sisaldab mitmekesist kõrreliste, ürtide ja lillede segu.

Lilleniit pole mitte ainult ilus vaadata, vaid ka väärtuslik elupaik ja oluline toiduallikas paljudele kasulikele putukatele. Vajab vähest hooldust. Lillesegu sobib huumuserikkasse ja päikesepaistelisele või poolvarjulisele kasvukohale.

Koostis: 4,5% 4,5% Glatthafer Arone (raikaerik); 2% Dactulis glomerata Loke (harilik kaerahein); 8% Festuca trichophylla Euromarie (lühivõsundiline punane haruhein); 1% Medicago lupulina ‘Virgo Pajberg’ (humallutsern); 1% Onobrychis viciofolia ‘Ambra’ (harilik esparsett); 0,5% Trifolium incarnatum ‘Kardinal’ (kahkjaspunane ristik); 1% Agrostis capillaris ‘Highland’ (harilik kastehein); 1% Agrostis capillaris ‘MacKanzie’ (harilik kastehein “MacKanzie”); 20% Poa pratensis ‘Blue Note’ (aasnurmikas); 1% Poa nem. ‘Enhary’ (nurmikas); 0,5% Lotus corniculatus ‘Bull’ (harilik nõiahammas); 15% Festuca rubra commutata ‘Casanova’ (punane aruhein); 15% Festuca trachyphylla ‘Bornito’ (Kink-aruhein); 18,3% looduslikud lilled ja ürdid; 4% Festuca Rubra ‘Dieper’ (punane aruhein); 5% Jahrige rispe (aastane pöörisõisik); 1% kammgras (harjashein); 15% Festuca ovina ‘Mentor’ (lamba-aruhein); 1,5% Bokharaklee (valge mesikas).

Lillesegu “Värvide paradiis”

Ühe- ja mitmeaastane lillede segu kõrgusega 40-160 cm. Pakendis 30 gr lilleseemneid ja 10 gr vermikuliiti külvamise hõlbustamiseks. Lillesegu koosneb erinevatest aasa-, aia- ning lõikelilledest ja toob erinevaid värve igasse aeda. Kaunis kooslus heledatest sõrmkübaratest ja oranžidest saialilledest ning punastest moonidest ja värvilistest neiusilmadest. Mitmeaastased liigid nagu lõhnav kannike, lupiin ja kuningakepp külvavad edasi mitmeid aastaid. Sobib toitainetevaesesse päikesepaistelisse või poolvarjulisse kasvukohta.

Lillesegu “Metsik romantika”

Üheaastane lillede segu rohke nektariga kimalaste, mesilaste ja koide meelitamiseks. Taimede kõrgus 40-120 cm. Õitseb juunist külmadeni. Lihtne viis kujundada aias suuri alasid ning meelitada aeda kasulikke putukaid. Lillesegu sobib huumuserikkasse, päikesepaistelisele või poolvarjulisele kasvukohale.

Koostis: 7% Sinapsis alba ‘Litember’ (valge sinep); 3% Malva Sylvestris ‘Sylva’ (mets-kassinaeris); 10% Phacelia tanacetifolia ‘Beehappy’ (harilik keerispea); 4% Raphanus sativus ‘Litinia’ (aedrõigas); 25% Fagopyrum esculentum (harilik tatar); 20% Trifolium alexandrinum ‘Alex’ (aleksandria ristik); 10% Linum usitatissimum ‘Lirina’ (harilik lina); 21% looduslikud liled ja ürdid.

Lillesegu “Kirju aas”

Üheaastane kirju lillesegu, 40-200 cm kõrgusega. Õietolm ja nektar kasulike putukate ja tolmeldajate jaoks. Esimesed õied avanevad juba 6-8 nädalat pärast külvi. Lilleniit meelitab eriti hästi mesilasi ja liblikaid. Sobib huumuserikkasse, päikesepaistelisele või poolvarjulisele kasvukohale.

Koostis: 8% Sinapsis alba ‘Litember’ (valge sinep); 1% Malva Sylvestris ‘Sylva’ (mets-kassinaeris); 10% Phacelia tanacetifolia ‘Beehappy’ (harilik keerispea); 5% Raphanus sativus ‘Romesa’ (aedrõigas); 25% Fagopyrum esculentum (harilik tatar); 10% Trifolium incarnatum ‘Heus. Ostsaat’ (kahkjaspunane ristik); 9% Trifolium resupinatum ‘Resal’ (pärsia ristik); 8% Helianthus annuus ‘Peredovick’ (harilik päevalill); 10% Linum usitatissimum ‘Serenade’ (harilik lina); 14% looduslikud lilled ja ürdid.

Külv ja hooldus

Lilleniit külva aprillis-mais päikesepaistelisele kohale, huumuse- ja toitaineterikkasse ning vett hästi läbilaskvasse pinnasesse. Kauni tulemuse saavutamiseks jälgi pakendil soovitatud külvimäära. Enne seemnete külvamist sega need liivaga ning jaotage seejärel ühtlaselt pinnasele. Rehitse 1-2 cm sügavuselt pinnasesse. Vajuta mullapind kinni ning hoia vähemalt 4 nädalat niiskena. Seemned idanevad erineva kiirusega. Kaitse külvipinda lindude eest.

Eemalda kevadel pärast tärkamist liiga tihedad taimed, et üksikud taimed saaksid paremini areneda. Pärast seda, kui lilled on hilissügisel täielikult õitsenud, tuleb ala niita. Enne niitmist eemalda õitsenud taimede seemned ja puista pinnasesse. See tagab ka järgneva aasta lopsaka õitsemise.