Haavapeits
Pärast külma ja lumerohket talve kipub küllap igaüks meist aeda, et hinnata, kuidas puud-põõsad talvitusid ja millised nad pärast tänavutalviseid katsumusi välja näevad. Külmalõhed, lumemurrud ja näriliste kahjustused on kindlasti üks osa sellest, mida te oma aiapuudel silmata võite. Puul on „haavad“, ja nagu inimestelgi, nii on ka puude ja põõsaste haavad soodsaks pinnaseks mädanike- ja haigustekitajatele. Et need puusse tungida ei saaks, tasub lõikekohti välismõjude eest kaitsta haavapeitsiga. Hästi sobib selleks Baltic Agro AS looduslikest komponentidest keskkonnasõbralik peits, mis on valmistatud samadest looduslikest ainetestki, mida taim ise vigastuste parandamiseks toodab. Siinkohal tuleb tähelepanu juhtida ka lõikehaavadele, on ju käes okste lõikamise ja pookimise aeg, ning sellelegi puhul on otstarbekas katta vilja- ning dekoratiivpuude ja -põõsaste lõike- ja pookekohad peitsiga.
Kui tegu on väiksemate lõigetega, pole peitsimine ilmtingimata vajalik, küll aga tuleb kindlasti katta suuremad vigastused, näiteks saelõiked. Oluline on see eelkõige siis, kui haava keskel paljastub tume lülipuit, millel puudub vastupanuvõime haigustekitajatele. Selle kaudu tungivad puusse ka puidumädanikke tekitavad seened.
Peitsimist vajavad ka tüvepikenduse alumises osas olevad harvenduslõiked, noorenduslõiked katmist ei vaja.
Peitsiga võiks katta ka jäneste, näriliste ja kitsede ulatuslikumad närimisjäljed.
Baltic Agro AS turustatav peits on 300-grammises pakendis, millega on kaasas ka pintsel, millega peitsi vigastustele ja lõigetele kanda. Peits kantakse eelnevalt puhastatud ja silutud haavakohale umbes 2 cm ulatuses ümber haava. Peitsimine tuleb ette võtta kuiva ilmaga ning seda tööd saab teha kuni -10C° juures.
Peitsitud haavu on soovitav aeg-ajalt üle vaadata, lahtilöönud vahendit uuesti kinni suruda, vajadusel aga hoopis haava puhastada ja uuesti töödelda.