TAIMEDE KAITSE

Aiataimede kaitse ja hooldus

Taimede tervist kahjustavad

  • Kahjurid (putukad, lestad, ümarussid, selgroogsed)
  • Haigusetekitajad (seened, bakterid, viirused jt.)
  • Puudushaigused (toitainete, valguse puudus, liigniiskus, ebasobiv pH jne)

Kahjustajate tõrjeviisid

  • Agrotehnilised (asukoha valik, terve istutusmaterjal sh seeme, külvikord)
  • Füüsikalis-mehhaanilised (sanitaarlõikus, püünis- ja liimivööd, katteloor, putuka- ja linnuvõrk)
  • Bioloogilised (kahjustajate looduslikud vaenlased nt lepatriinud, kiilassilmad, sulissõbrad)
  • Keemilised (lahustega pritsimine, mürkhõrgutised).

Integreeritud tõrje kombineeritakse eelnevatest. Keemilise tõrje vajadus selgitatakse kahjustajate arvukuse uurimisega (feromoon- ja liimpüünised).

! Veendu, et taimekaitsevahend omab luba Eestis kasutamiseks !
Kasuta taimekaitsevahendit ainult vastavalt pakendi märgistusele:

✓ veendu, et vahend on lubatud kasutamiseks antud kultuuril ja kasutusalal
✓ jälgi, et kasutad õiget kulunormi
✓ pea kinni lubatud kasutuskordade arvust
✓ teosta töid ainult lubatud ajal (kasvufaas, NB! insektitsiididel kellaaeg, jm)
✓ arvesta kindlasti lisapiirangutega veekogude läheduses ja teiste märgistusel toodud puhvertsoonidega
✓ jälgi tööooteaega/ooteaega.

Eestis tohib kasutada ainult taimekaitsevahendeid,

mis on Eesti turule lubatud ja kantud taimekaitsevahendite registrisse.

✓ info reaalajas

✓ erinevad otsinguvõimalused

✓ kasutustingimused kergesti leitavad

✓ infolehed toote juures

✓ piktogrammid hästi nähtavad -> toodete omadused võrreldavad.

PUUDELE JA PÕÕSASTELE

Valge tüvevõrk

Puude tüvede kaitseks valge tüvekaitsevõrk. 

  • tüvekaitsevõrk on UV-kaitsega, hingav ja painduv võrk, mis keeratakse ümber puu tüve
  • kaitseb puutüve mehhaaniliste vigastuste (trimmerdamine, mururoboti otsasõitmine) ja metsloomade ning näriliste kahjustuste eest
  • valge värvus peegeldab tagasi ereda varakevadise päikesevalguse mis ei lase võrgul liigselt kuumeneda ümber puutüve.

Päike soojendab eriti tumedaid pindasid. Nii saavad kevaditi tugevalt soojendatud puude tüvede lõunapoolsed küljed. Ööpäevane temperatuurikõikumine võib ulatuda mõnel selgel ööl mitmekümne kraadini. Päeval sulatab päikesesoojus koore üles, koed elustuvad ja paisuvad ning öösel külmub kudedesse varutud vesi jääks. Sulamine ja külmumine tekitab koores sisepingeid ning lõpuks see lõheneb. Külmalõhed omakorda põhjustavad koorepõletikku ning lõpuks ka viljapuu-tüvevähki ja mustvähki.

Valge tüvekaitsevõrk:

  • läbimõõt 11 cm, kõrgus 110 cm, 6 tk pakis,
  • läbimõõt 6 cm, kõrgus 110 cm, 8 tk pakis.

Must tüvekaitsevõrk:

  • läbimõõt 6 cm, kõrgus 80 cm, 8 tk pakis.

Haavapeits  

Pärast külma ja lumerohket talve kipub küllap igaüks meist aeda, et hinnata, kuidas puud-põõsad talvitusid ja millised nad pärast tänavutalviseid katsumusi välja näevad. Külmalõhed, lumemurrud ja näriliste kahjustused on kindlasti üks osa sellest, mida te oma aiapuudel silmata võite. Puul on „haavad“, ja nagu inimestelgi, nii on ka puude ja põõsaste haavad soodsaks pinnaseks mädanike- ja haigustekitajatele. Et need puusse tungida ei saaks, tasub lõikekohti välismõjude eest kaitsta haavapeitsiga. Hästi sobib selleks Baltic Agro AS looduslikest komponentidest keskkonnasõbralik peits, mis on valmistatud samadest looduslikest ainetestki, mida taim ise vigastuste parandamiseks toodab. Siinkohal tuleb tähelepanu juhtida ka lõikehaavadele, on ju käes okste lõikamise ja pookimise aeg, ning sellelegi puhul on otstarbekas katta vilja- ning dekoratiivpuude ja -põõsaste lõike- ja pookekohad peitsiga. 

Kui tegu on väiksemate lõigetega, pole peitsimine ilmtingimata vajalik, küll aga tuleb kindlasti katta suuremad vigastused, näiteks saelõiked. Oluline on see eelkõige siis, kui haava keskel paljastub tume lülipuit, millel puudub vastupanuvõime haigustekitajatele. Selle kaudu tungivad puusse ka puidumädanikke tekitavad seened. 

Peitsimist vajavad ka tüvepikenduse alumises osas olevad harvenduslõiked, noorenduslõiked katmist ei vaja. 

Peitsiga võiks katta ka jäneste, näriliste ja kitsede ulatuslikumad närimisjäljed. 

Baltic Agro AS turustatav peits on 300-grammises pakendis, millega on kaasas ka pintsel, millega peitsi vigastustele ja lõigetele kanda. Peits kantakse eelnevalt puhastatud ja silutud haavakohale umbes 2 cm ulatuses ümber haava. Peitsimine tuleb ette võtta kuiva ilmaga ning seda tööd saab teha kuni -10C° juures. 

Peitsitud haavu on soovitav aeg-ajalt üle vaadata, lahtilöönud vahendit uuesti kinni suruda, vajadusel aga hoopis haava puhastada ja uuesti töödelda. 

Viljapuude tüvevalgendi 

Kaitseb puude tüvesid päikesepõletuse eest, leevendades temperatuuri järsu kõikumise kahjulikku mõju, mis põhjustab puukoore lõhenemist. Hävitab kahjureid ja nende mune, sest sisaldab kustutatud lupja ja raudsulfaati. Regulaarsel kasutamisel hoiab ära vetikate, samblike ja sammalde arengu puukoorel. 

Kasutamine. Noorte korbata õuna-ja pirnipuude tüved ja võraharude hargnemiskohad valgendada jaanuaris – märtsis. 

Pulber segada veega 1: 4 ühtlaseks massiks, lasta pool tundi seista ja segada veel korralikult läbi. 

Lubivärv kantakse tüvedele ja võraokstele pintsliga. Valgendatakse kuiva ilmaga, kui õhutemperatuur on üle 0ºC. Osa värvist võib talve jooksul pudeneda, vajadusel võib valgendamist korrata. 

TIGUDE JA NÄLKJATE TÕRJE

 Tigude ja nälkjate tõrjegeel  

Looduslik ja veekindel kaitsevahend tigude ja nälkjate vastu. Tigude ja nälkjate tõrjegeel on värvusetu ja lõhnatu mittemürgine geel, mille moodustatud kaitsebarjäär ei lase tigudel ja nälkjatel taimi hävitada. Loodusliku koostisega geel on täiesti ohutu nii lastele kui ka loomadele (sealhulgas lindudele, siilidele jt). Tigude ja nälkjate tõrjegeel toimib nii kuivade kui ka märgade ilmastikuolude korral kuni kaks nädalat. 

Kasutamine: avage kork ja pigistage geeli pideva ribana ümber kaitset vajava piirkonna  moodustades katkematu kaitsebarjääri, mis ei lase nälkjatel ega tigudel sellele alale tungida. Pigistage otse maapinnale või kõvale pinnale, näiteks lillekastide ja -pottide või teatud taimede ümber, umbes 20 cm kaugusele taimedest. Tigude ja nälkjate tõrjegeeli võib kasutada ka püstloodsetel pindadel, et kaitsta näiteks sissekäike, rippuvaid lillepotte või muid sarnaseid kohti. Vajaduse korral kandke geeli samale piirkonnale korduvalt.

Tõrjevedelik “Stopp hispaania teetigu”

Kiiretoimeline ja kasutusvalmis tõrjevedelik hispaania teetigude eemaldamiseks. Lusitaania ehk hispaania teetigude pritsimisvedelik ei ole loodusele ohtlik – see ei kahjusta taimestikku ja loomastikku (ka koduloomi). Peale pritsimist valgeneb nälkja limakiht ning ta sureb mõne sekundi jooksul ja algab koheselt lagunemisprotsess. Teetigu kängub aja jooksul väikseseks mustaks moodustiseks, mille võib soovi korral utiliseerida või jätta loodusesse lõplikult lagunema.

SIPELGATE TÕRJE

Sipelgate geelsööt

kasutusvalmis insektitsiidne geelsööt, mis sisaldab imidaklopriidi, mis hävitab enamlevinud harilikud (Lasius niger) ja troopilised sipelgad (Linepithema humile, Monomorium pharaonis) ning nende pesad.

Kasutamine

Eemaldage Sipelga geelsööt otsast kork ja pange selle ots töödeldavale pinnale, vajutage aeglaselt kolvile ja tilgutage toodet vastavalt näidatud annusele. Sulgege pritsi kork pärast pealekandmist.Kasutusmäär ja sagedus: 2 tilka 0,05 g (läbimõõduga 5 mm) iga meetri või pesa sissepääsu kohta. Maksimaalselt 30 tilka 0,05 g pesa kohta (maksimaalselt 1,5 g toodet). Kontrollida regulaarselt toote tarbimist ja asendada, kui see on otsas.Toode saavutab täieliku tõhususe kaks nädalat pärast pealekandmist ja jääb tõhusaks kuni 3 kuud pärast pealekandmist. Kanda uuesti peale iga 3 kuu järel või varem, kui mürksööt on muutunud või täielikult ära kulunud.

Sipelgate tõrjepulber

Kontaktse toimega putukatõrjevahend, mida kasutatakse roomavate putukate, näiteks sipelgate ja prussakate tõrjeks. 

Kulunorm 

1 g kuni 2,5 g toodet siseruumi ruutmeetri kohta ennetuseks ja tõrjeks roomavate putukate suure arvukuse korral majades või tühjades laoruumides.

Sipelgate tõrjepulber kahjustab putukate närvisüsteemi tänu millele saavutate kiirelt soovitud tulemuse. 

Raputage pulbrit pesade ümbrusesse ja pihustage seda pragudesse ja lõhedesse, kuhu sipelgad ronivad. Toodet võib kasutada puit-, betoon- ja siledatel pindadel (klaas, keraamika jne). Töötlemist korrata vastavalt vajadusele.

Pakendid
100 g, 300 g.

Sipelgate tõrjevedelik  

Sipelgate tõrjevedelik on kontaktse- ja pikaajalise toimega ning on ette nähtud igat tüüpi putukate tõrjeks (nt sipelgad, kärbsed, moskiitod), ent on tõhus ka koide, sääskede, lestade ja muude roomavate putukate vastu (soomuklased, prussakad, täid). 

Sipelgate tõrjevedeliku kasutatakse eluruumides, keldrites, laoruumides, terrassidel, laagrites ning muudes putukaprobleemiga sise- ja välisruumides. Toode on päikesevalguse käes stabiilne. Sellel on meeldiv lõhn ja see ei jäta töödeldud piirkonnale plekke. 

Pihustage sipelgate tõrjevedelikku otse kohtadesse, kus näete märke sipelgate tegevusest ning piserdage ka kõiki pindu, pragusid ja lõhesid, kus sipelgad on viibinud.

LIIMPÜÜNISED

Kollased liimpüünised 

Keemilisi toimeaineid mittesisaldavad läbipaistva kleepainega kaetud lehed, mis on ette nähtud taimekaitseks. Liimpüünise kollane värvus meelitab putukaid ligi ja sellega kokkupuutel kleepuvad kahjurid püünise külge. 

KASUTAMINE Putukate liimpüüniseid võib kasutada kirsikärbse püüdmiseks ja selle vastsete põhjustatud ussitamise ennetamiseks. Samuti aitab edukalt tõrjuda muid taimekahjureid. 

Kahjurite arvu vähendamiseks riputage köögivilja- või viljapuuaias 100 m2 kohta üles 10–12 liimpüünist, paigutades need taimedele ühtlaste vahedega. Liimpüünised peaksid rippuma okste lähedal, kuid ei tohiks lehtede ega okste külge kleepuda. Kui püünis on kahjureid täis, asendage see uuega. 

Tõhusaks kahjuritõrjeks kasvuhoones või aias paigutage liimpüünised taimedele ühtlaste vahedega. Kõrgemate aiakultuuride (tomatid-kurgid) puhul soovitame kasutada rohkem püüniseid. 

Pakendid: 

  • väike liblikakujuline püünis toalilledele 10 tk, 
  • suur kollane püünis kasvuhoonesse ja õue 10 tk.

Kolme värviga liimpüünis 

Kolme värviga liimpüünis sobib keemiavabaks kahjuritõrjeks – püüab kinni karjurputukad aias, kasvuhoones ja toas.

Sinine liimpüünis

Sinise liimpüünise värv meelitab ligi kurgitaimedele ja maasikatele kahjulikud ripslased, leinasääsed ja õielõikajad. Kasuta aiamaal või kasvuhoones.

UUS!

Läbipaistev liimivöö viljapuudele

5m

FEROMOONPÜÜNISED

Kasutades feromoonpüüniseid, saate avastada selle kahjuri olemasolu oma aias ja hinnata püünispüükide abil tema arvukust, et otsustada keemilise tõrje vajalikkuse üle.

Feromoonpüünis õunakoile 1 tk

Feromoonpüünis õunamähkurile 1 tk

Feromoonpüünis õuna võrgendkoile 1 tk

Feromoonpüünis ploomimähkurile 1 tk

Feromoonpüünis hernemähkurile 1 tk

Feromoonpüünis on väike plastikmajake, kuhu pannakse kuivamatu liimiga sisepõhi ja feromoon (spetsiaalse lõhnaainega) immutatud kapsel. Püünis riputatakse horisontaalselt puu lõuna-või läänepoolse välimise oksa külge, nii et ta oleks varjatud otseste päikesekiirte eest.

Traatusside feromoonpüünis

Traatussid, naksurlaste vastsed, on tuntud oma apla toitumis-harjumuse poolest, kahjustades taimede juuri, sibulaid ja mugulaid.

Traatusside feromoonpüünis aitab jälgida ja piirata kahjurite levikut nii väikeaia peenardes kui suuremal põllul. Tõhus peibutav feromoonpüünis meelitab täiskasvanud naksurlased (mardikad) lõksudesse, vähendades nii traatusside arvu.

Sobib kasutamiseks juurviljade kasvatamisel ja muru hooldamisel. Kaitseb kartulit, porgandit, peeti, sibulat ja teisi juurvilju, samuti murutaimi, kui muru on rajatud rohumaale. Lisainfo toote ja kasutamise kohta koduaed.balticagro.ee/traatusside-torje.

Kasutamine

Sobib kasutamiseks juurviljade kasvatamisel ja muru hooldami-sel. Aitab kaitsta kartulit, porgandit, peeti, sibulat ja teisi juurvilju, samuti murutaimi, kui muru on rajatud rohumaale.

Feromoonkapsel on lõhnatu ning ei ahvatle loomi.

Taaskasutatav! Ilmastikukindlat püünist saab täita.

Pakendis 1 lõks ja 2 feromoonkapslit.

Komplektis on ka juhised lõksu paigaldamiseks. Enne kasutamist tutvuge kasutujuhendi ja ohutusreeglitega.

Feromoonkapslid on pakendatud õhukindlalt alumiiniumkotikesse. Koos lõksuga 2 kapslipakendit.

Täitekarbis on 2 ferooonkapsli pakendit.

TAIMEHOOLITSEJAD

Neem Vital

UUS!

Roheline seep tšilliga

Roheline seep: kontsentraat ja valmislahus

Looduslik taimehoolitseja I 

Kasutusvalmis lahus taimede üldtervisliku seisundi parandamiseks. Aed-liivatee ja hariliku kadaka bioloogiline toime on inimestele juba ammu teada. Ekstrakt tõstab taimede kasvuenergiat viies lehtedele ka hulgaliselt erinevaid mikroobe, mis suruvad alla haigustekitajaid ja parandavad taimede naturaalset vastupanuvõimet. Aed-liivatee ja hariliku kadaka ekstrakt mõjub kahjustavalt putukatele: lehetäi, ripslane, kasvuhoone-karilane, kilptäi, kedriklest ja tõstab taimede vastupanuvõimet hahkhallitusse ja jahukastesse nakatumise vastu. 

Kasutamine. 

Roosid, lilled, dekoratiivtaimed aias, rõdul või toas, kurgi, tomati- ja paprikataimed, maasikas, kartul, õuna-, pirni-ja ploomipuud. Enne kasutamist hoolikalt raputada. Taimede ennetav ja korduv piserdamine on soovitatav 7-10 päevaste intervallidega. Ärge unustage pritsida ka lehtede alumisele küljele. 

Kasutusaeg. Kõige parem on toodet kasutada hommikul või õhtul. Kindlasti tuleks hoiduda pritsimast keskpäeval, sest päike võib lehtedel olevate vedelikutilkade koosmõjul tekitada suurendusklaasi efekti. 

Saagikoristust ei ole vaja toote kasutamise tõttu edasi lükata. Toodet võib kasutada ka mahepõllumajanduses.

Looduslik taimehoolitseja F 

Kasutusvalmis lahus taimede üldtervisliku seisundi parandamiseks. Põldosja bioloogiline toime on inimestele juba ammu teada. Ennetaval kasutamisel aitab see taimede vastupanuvõimet suurendada. Põldosja ekstrakt tõstab taimede kasvuenergiat viies lehtedele ka hulgaliselt erinevaid mikroobe, mis suruvad alla haigustekitajaid: hahkhallitus, jahukaste, rooste, lehelaiksus ja parandavad taimede naturaalset vastupanuvõimet. Põldosjas sisalduv räni mõjub kahjustavalt lestadele ja teistele imevatele putukatele. 

Kasutamine 

Õuna-, pirni-ja ploomipuud, roosid, lilled, dekoratiivtaimed aias, rõdul või toas, kurgi, tomati- ja paprikataimed, maasikas, kartul, okaspuud jt. Enne kasutamist hoolikalt raputada. Taimede ennetav ja korduv piserdamine on soovitatav 7-10 päevaste intervallidega. Ärge unustage pritsida ka lehtede alumisele küljele. 

Kasutusaeg 

Kõige parem on toodet kasutada hommikul või õhtul. Kindlasti tuleks hoiduda pritsimast keskpäeval, sest päike võib lehtedel olevate vedelikutilkade koosmõjul tekitada suurendusklaasi efekti. 

Saagikoristust ei ole vaja toote kasutamise tõttu edasi lükata. Toodet võib kasutada ka mahepõllumajanduses.

VILJAPUUDE PRITSIMINE

RAUDSULFAAT, VÄÄVEL JA VASKSULFAAT

Raudsulfaat

Pritsimiseks lahustada 300-500 g 10 liitris vees.

Pritsda enne pungade puhkemist. Lahusega pritsimine tõrjub õuna- ja pirnipuu kärntõbe, puuviljamädanikku, viljapuude ja marjapõõsaste lehelaiksust, karusmarja-jahukastet, sõstra viltroostet, karusmarjapõletikku, roosi-jahukastet, roosiroostet.

Raudsulfaat hävitab hästi samblaid ja samblikke nii puutüvedelt kui murust

  • graanulid murupinnale, 300g 30 m²-le murule
  • raudsulfaadi lahusega pritsides, 200g 10l vee kohta, pritsitav ala 20 m².

Väävel

Desinfitseerimiseks kasvuhoonetes, keldrites ja ladudes. Siseruumid hermeetiliselt suletud. Kasvuhoones hävitab kõik elava mistõttu tuleks seda teha kindlasti tühjas kasvuhoones. Väävli süütamisel kasutada mittepõlevat metallanumat ning koheselt ruumist lahkuda. Toimeaeg kuni 2 päeva. Peale kasutamist ventileerige ruum korralikult.

Parim tulemus kui õues on +10 kraadi.

Kulunurm 200 g = 20 m2.

Vasksulfaat

100 g lahustada 10 l leiges vees (mitte kasutada metallanumat ega metalllusikat).

Haiguste tõrjeks pritsida

  1. enne pungade puhkemist 2-5 l lahust ühe puu kohta
  • õunapuu, pirnipuu, aiva- kärntõbi, lehelaiktõved, puuviljamädanik.
  • aprikoos, virsik, ploom, maguskirss, hapukirss- lehepõletik (klasterosporoos) kokkomükoos ja teised lehe laiktõved, puuviljamädanik, lehe keerdumine.
  • karusmari, sõstrad- antraknoos, septorioos jt lehehaigused, ala 1,5 l töölahust põõsa kohta.2. Pritsimine kasvuperioodil
  • tomati ja kartuli lehemädanik. Kulu: 20 g 10 l vee kohta.

Desinfitseerimiseks

  • istikute juuri sh viljapuud, roosid, hoida 3 minutit lahuses ja seejärel uhta puhta veega üle, 100 g 10 l vee kohta
  • mulla desinfitseerimine kastmise teel: kapsa ja tomati tõusmepõletik, tomati ruuge- ja valgemädanik, närbumistõbi ja koltumine kapsal, redisel, naeril, kaalikal. 5 g 10 l vee kohta.
  • viljapuude tüvehaavade raviks, 100 g 10 l vee kohta.
  • kartulimugulad pritsida enne mahapanekut lehemädaniku vastu, 2 g 10 l vee kohta.

 

Vasksulfaadi kasutamine väetisena

  • 1 kord 5-6 aasta tagant varakevadel või sügisel (kulu 1g m2 kohta). Enne kasutamist peenestada hoolikalt ja segada mullaga.
  • Juureväliseks väetamiseks on annus 1-2 g 10 l vee kohta (1 tl on 5-6 g).

Vaata taimekaitsetoodete koolitusvideot

Koduaia tootejuht Enn Silberg tutvustab Aiaapteegi sarja. Esitlus sisaldab infot taimekaitsevahendite valiku, toime ja kasutamise kohta.

video
play-sharp-fill

Taimekaitse e-koolitusmaterjalid