Kaitse külmakartlikke põõsaid, dekoratiiv- ja okaspuid, roosipõõsaid, rododendroneid, püsililli, ronitaimi ja maitsetaimi külma- ja kevadel päikesekahjustuse eest. Selleks sobivad hästi kattekangad, talveloor või külmakate.
Millised kattekangad valida?
Talveloor on sünteetiline materjal, mis meenutab justkui katteloori, kuid on siiski paksem ja soojem. Tänu kunstkiule on see materjal kerge, hästi hingav ja kiiresti kuivav. Talveloor kaitseb taimi väiksemate miinuskraadide ning tuule eest. Käreda pakase korral soovitame lisasoojuseks peale panna külmakatte või mitu kihti talveloori. Talveloor laseb vett läbi, kuid isegi kui see väga niiske ilmaga vett imab ja hiljem külmub, pakub see taimele lisakaitset. Talveloori ei tohi paigaldada ümber taimede täiesti õhukindlalt, kuna taimedest eralduv gaas peab saama loori alt väljuda. Külmaõrnadele taimedele soovitame paigaldada paksema 75 g/m2 talveloori, mis “hingab” veel piisavalt hästi, et vältida niiskuse kondenseerumist ja seenhaiguste teket, kuid samas hoiab piisavalt sooja, et kaitsta taimi külma eest. Õhemat talveloori on samas kergem käsitleda ja paigaldada, mis on mugav, kui tingimused kiiresti muutuvad. Valik paksema või õhema talveloori vahel sõltub konkreetsetest taimedest ja kasvukohast. Kui taim asub kaitstumas keskkonnas ja temperatuurid on mõõdukad, on õhem katteloor hea valik – piisav ja praktiline. Kui taim asub aga avatumas ja külmemas paigas, võib parem valik olla paksem talveloor.
Talvemütsidele on maalitud rõõmsad näod, mis muudavad aia eriti lustlikuks. Kui talveloor on saadaval rullina ning vajab kinnitamiseks jupikest nööri, siis talvemütsid ja -kasukad on juba nö kasutusvalmis külmakatted – vaja vaid taimele „pähe“ tõmmata. On eriti sobilikud terrassitaimede katmiseks.
Talvekasukad sobivad kuni 1,6 m kõrguste taimede-puude katmiseks. Nende paigaldamine on eriti mugav, kuna allääres on nöör, mille abil saab katte kompaktselt taimele ümber siduda.
Külmakate on paksem viltjas kangas, mis sobib taimede katmiseks, kui väljas on käre pakane ja lund ei ole. Võib olla ka lisakaitseks talveloori peale.
Jutest külmakate on looduslikust džuudikiust valmistatud materjal, mis kaitseb taimi külma, UV-kiirguse ja tuule eest. On oluline mainida, et džuuditaime kasvatamisel ei kasutata väetisi ning taimekaitsevahendeid – jutest kate on keskkonnateadlik viis oma taimede katmiseks.
Varjutuskangas on tugev polüpropüleenist kootud erineva tihedusastmega võrk, mis on tavaliselt rohelist või musta värvi. Varjutuskangas päästab taime päikesekahjustusest ja tema tema võrkjas kude kaitseb taime ka liigse tuule eest.
Kattekangaste paigaldamine
Kattekangad tuleks taimedele peale panna püsikülmade saabumisel ja eemaldada pärast mullapinna sulamist. Oluline on varjutuskanga eemaldamine alles pärast maapinna täielikku sulamist, et taimemahlad liiguksid juurtest taimede okstesse või pungadesse.
Kui temperatuur kõigub ja läheb pikalt sulale, tuleks kindlasti eemaldada külmakate (paksem viltjas materjal). Vastasel korral võib kergesti tekkida olukord kus taimed jäävad ummuksisse, mis omakorda on soodne olukord taimehaiguste levikuks.
Õrnade taimede puhul on kindlasti vajalik toestus, et kattekangad ei vajuks taimedele lume ja vihmamärja kanga raskusega liigselt peale. Tugikepid on mõistlik suruda mulda enne mullapinna külmumist.
Kõikide katete puhul kehtib sama reegel: katted tuleb asetada taimedele püsikülmade saabumisel ja eemaldada pärast mullapinna sulamist. Pärast taimedelt eemaldamist kangas vajadusel kuivatada, puhastada ja säilitada järgmise talveni.