Kartuli-lehemädanik (Phytophthora infestans)on levinud ohtlik haigus kartulil, mis soodsates tingimustes võib hävitada lühikese ajaga terve taime. Vastuvõtlikumad on varased sordid. Haiguse arengule mõjub soodsalt vihmane ilm ja temperatuurid 20 °C ringis. Põldude niisutamine põuaperioodil suurendab samuti kartuli-lehemädaniku leviku ohtu. Tavaliselt lööbib nakkus juulis.

Kartuli-lehemädanik: milline see välja näeb?

Kartuli-lehemädanik on kohal siis, kui algul ilmuvad lehe tippu ja servadesse ebakorrapärased kahvaturohelise vettinud välimusega laigud, mis arenevad kiiresti suurteks pruunideks kuni purpur-mustjateks kärbunud laikudeks. Hommikusel ajal on ümber nekrootiliste laikude näha valkjat jahukastet. Lehemädanik võib nakatada ka vart, tekitades hele- kuni tumepruune laike vartele või leherootsudele. Vars muutub hapraks ning murdub kergesti. Haigustekitaja võib levida edasi mulda, kus nakatuvad ka mugulad.

Kartuli-lehemädanikku nakatumist aitab vähendada lehemädanikukindlate sortide kasvatamine, tervete seemnemugulate kasutamine, nakatunud pealsete hävitamine enne saagikoristust, kõrgemad vaod, muldamine ning suurendatud fosfori- ja kaaliumiväetise normid.

Fungitsiididest sobib kasutamiseks Infinito – fungitsiid kartuli-lehemädaniku, kurgi (kasvuhoones), porru ja kapsa ebajahukaste vastu. Infinito mõjutab aktiivselt haigustekitajat selle kõikides arengufaasides. Infinitoga on soovitatav pritsida enne, kui haiguslaigud ilmuvad kartuli lehtedele. Preparaat peatab juba lööbinud kartuli-lehemädaniku leviku, ennetab järgnevat nakkust ja kaitseb tõhusalt uusi mugulaid. Soovi korral võib teha Infinitoga kuni neli pritsimist järjest.