Kui kevad lähenemas ja väljas plusskraadid, tuleb läbi viia viljapuude hooldamine kevadel. Alustada saab õunapuude-pirnipuude okste lõikamise ja talvekahjustuste parandamisega. Miinuskraadidega on oksad haprad ja võivad murduda. Lõikehaavad on soodsaks pinnaseks haigusetekitajatele. Et pahalased ei saaks puuse tungida, tasub lõikekohti välismõjude eest haavapeitsi või haavamäärdega kaitsta. Kui tegu on väiksemate lõigetega, pole peitsimine ilmtingimata vajalik, küll aga tuleb katta suuremad vigastused. Oluline on see eelkõige siis, kui haava keskel paljastub tume lülipuit, millel puudub vastupanuvõime haigusetekitajatele.. Selle kaudu tungivad puusse ka puidumädanikku tekitavad seened. Eraldi pintslit haavapeitsi ja –määrde kasutamiseks pole vaja soetada, sest määrimiseks sobivad aplikaatorid on pakendis korgi all kaasas.
Pärast kevadist okste lõikamist võta ette järgmine aiatoimetus – jätkub viljapuude hooldamine. Pritsi enne pungade puhkemist marjapõõsaid ja viljapuid raudsulfaadi, karbamiidi või vasksulfaadi lahusega. Nii saad:
- ennetada haiguste teket
- eemaldada kahjurite munad ja vastsed
- toita taimi vajalike toitainetega
- eemaldada tüvelt sammalt.
Viljapuude pritsimiskomplekt sisaldab nii karbamiidi kui vasksulfaati.
Raudsulfaadiga ära töötle puid, mis on ilukivide või kõnnitee läheduses. Raudsulfaat võib jätta roostesed plekid!
Viljapuude hooldamine kevadel on lihtne! Vaata ka videot: Kuidas väetada viljapuid ja marjapõõsaid
Paigalda kahjurite püügiks puutüve ümber maapinna lähedale liimivöö. Liimivöö rohelisele liimile kleepuvad vaid sellest üle roomavad kahjurputukad. Juhuslikud lendavad kasulikud putukad, kes ainult korraks liimiribale maanduvad, saavad ära lennata. Liimivöö tõrjub kõiki mööda tüve roomavaid putukaid, näiteks harilik külmavaksik – üks peamisi viljapuukahjureid, sipelgad – kaitsevad lehetäide kolooniaid, villtäi ja veritäi –pärsivad kolooniana puude külmakindlust, pähklikärsakas – võib tugevasti saagikust vähendada, lumevaksik – kahjustab heitlehelisi taimi, nende hulgas ka viljapuid. Liimivööga samal põhimõttel töötab roheline vaha, mida määritakse puutüvedele.
Väeta viljapuid varakevadel kasvu ergutamiseks! Sobivad Kevadine aiaväetis ja Aia täisväetis. Luuviljalised (kirsid, ploomid), aga ka murakad tänavad sind suure saagiga kui lisad pinnasesse aia-ja murulupja. Kasvukohta lubja lisamine tagab kirsi ja ploomipuu viljale ilusa värvi ja aroomi ning suurandab vastupidavust haigustele ja kahjuritele.