Hea tava kohaselt rakendatakse taimekaitses nn integreeritud taimekaitse printsiipe. Integreeritud taimekaitsevahendid on keskkonda säästvad ja ökoloogiliselt puhast toodangut tagavad. Mida see tähendab näiteks kartuli ja kapsa puhul, võib uurida lähemalt Maaeluministeeriumi veebilehelt. Enne taimekaitsevahendite kasutamist tutvu kasutusjuhendi ja ohutuskaardiga. Töö tegemisel kasuta isikukaitsevahendeid.

Kahjuritõrje ehk insektitsiidid

Mavrik

Taimekaitsevahend, mida kasutatakse kahjurite tõrjeks hernel, oal, kartulil, porgandil, lillkapsal, brokkolil, peakapsal, rooskapsal ja ilutaimedel. Laiendatud kasutusala väikese kasvupinnaga kultuuridele: õuna- ja pirnipuud.

Karate Zeon

Laia toimespektriga insektitsiid kahjurputukate tõrjeks aianduses, põllul ja hoidlates. Abi saab järgmiste kahjurite puhul: lehekahjurid dekoratiivtaimedel, hernekärsakad hernel, maakirbud ja kapsakärbes kapsal, kartulimardikad ja lehetäid kartulil, õielõikaja, lehemardikas ja maasikalestad maasikal, lehekahjurid ja pahklestad mustal ja punasel sõstral, lehekirp ja porgandikärbes porgandil, peedi-rohuhüpik ja peedikärbes peedil ning lehekahjurid, õielõikajad, võrgendilest ja õunamähkur õunapuudel.

Karate Zeon 5 CS

Taimekaitsevahend Karate Zeon 5 CS on laia toimespektriga kontaktne ja söötmürk kahjurputukate tõrjeks aianduses, põllul ja hoidlates. Insektitsiid. Toimeaine lambda-tsühalotriin on kiiretoimeline kontaktne ja söötmürk, mõeldud nii närivate ja imevate kahjurputukate tõrjeks. Tõrjub erinevaid mardikalisi (Coleoptera), liblikalisi (Lepidoptera), kahetiivalisi (Diptera), kiletiivalisi (Hymenoptera), risptiivalisi (Thysanoptera) ja lutikalisi (Hemiptera). Lambda-tsühalotriin läbib kiiresti kutiikuli ja paralüseerib kahjurputuka närvisüsteemi. Desorientatsioon ja toitumistegevuse katkemine ilmneb mõne minuti jooksul.

Kasutusjuhend

Dekoratiiv- ja tarbeaiakultuurid: 1-3 ml 2-4 l vees 100 m²-le. Puud ja põõsad: 4-8 ml 2-4 l vees 100 m²-le. Hoidlates: 4 ml 0,2-0,4 l vees 10 m²-le. Dekoratiivtaimed, kapsas, maasika emaistandus: 2-5 ml 2-4 l vees 100 m²-le. Hernes, kartul, porgand, peedid: 1,5 ml 2-8 l vees 100 m²-le. Taimekaitsevahendi kasutamisel tuleb järgida pakendil ja ohutuskaardil olevaid kasutusjuhendit. Taimekaitse tööde tegemisel kanda sobivaid isikukaitsevahendeid ning järgida hügieeni- ja ohutusnõudeid.

Pakend

2 ml

Switch

Kontaktse ja süsteemse toimega fungitsiid maasikate, dekoratiivtaimede, marjapõõsaste ja liblikõieliste köögiviljade seenhaiguste tõrjeks. Kasutatakse taimehaiguste tõrjeks õuna- ja pirnipuudel, ploomi- ja kirsipuudel (õitsemise ajal), vaarikal ning kasvuhoones kurgil ja tomatil, suvikõrvitsal, puukoolides ja murudel.

Revus

Profülaktilise toimega kasvuaegne fungitsiid kartulile, tomatile ja lehtköögiviljadele. Vahend on tõhus kartuli-lehemädaniku ja mugulate pruunmädaniku, tomati-pruunmädaniku ning lehtköögiviljade ja maitsetaimede ebajahukaste tõrjel.

Kahjurite tõrjevahend Mavrik 30 ml

Taimekaitsevahendit Mavrik kasutatakse kahjurite tõrjeks hernel, oal, kartulil, porgandil, lillkapsal, brokolil, peakapsal, rooskapsal ja ilutaimedel. Laiendatud kasutusala väikese kasvupinnaga kultuuridele: õuna- ja pirnipuud. Mavrik hävitab kahjurputukaid ning tõrjub ja hävitab lestasid. Preparaat mõjub eelkõige kontaktsel teel, s.t. et tõrjutavad kahjurid peavad kokku puutuma pritsimisvedelikuga või selle jääkidega. Hea tulemuse eelduseks on taime korralik katmine pritsimisvedelikuga. Mavrik on lubatud kasutada taimede õitsemise ajal. Pritsitakse hommiku- ja õhtutundidel, kui mesilaste ja teiste kasulike putukate lendlus pole alanud või on lõppenud (kell 22:00 – 05:00). Insektitsiid.

Kasutusjuhend

6-8 ml preparaati lahustada 10 l vees ja pritsida 330 m²-le. Tõrjutavad kahjurid: kapsakoi, kapsaliblikas, kapsaöölane, maakirbud, varre-peitkärsakas, kapsakärbes, porgandi-lehekirp, õunamähkur, lehekirp, viljapuu- võrgendilest, vaablased, hernekärsakas, hernemähkur, lehetäid, lestad, lehekirbud, mardikalised. Taimekaitsevahendi kasutamisel tuleb järgida pakendil ja ohutuskaardil olevaid kasutusjuhendit. Taimekaitse tööde tegemisel kanda sobivaid isikukaitsevahendeid ning järgida hügieeni- ja ohutusnõudeid.

Pakend

30 ml

Haiguste tõrje ehk fungitsiidid

Infinito

Fungitsiid kartuli-lehemädaniku ja pruunmädaniku tõrjeks kartulil, kurgi-ebajahukaste tõrjeks kurgil kasvuhoones, ebajahukaste tõrjeks sibulal, porrul ja kapsastel.

Previcur Energy

Lai toimespektriga, süsteemse ja pikaajalise mõjuga fungitsiid, mis on omastatav nii lehtede kui juurte kaudu. Tõrjutavad haigused: tõusmepõletik (Phytophthora, Pythium, Aphanomyces, Peronospora jt) ja ebajahukaste. Kasutatakse kurgi, suvikõrvitsa, baklažaani, meloni, arbuusi jt kõrvitsaliste, tomati, paprika, salati, redise, pea-, leht- ja lillkapsa ning dekoratiivtaimede haiguste tõrjeks kasvuhoones ja seenhaigustetõrjeks avamaal kasvaval salatil, lühiviljalisel avamaakurgil (kornišon), redisel ja dekoratiivtaimedel.

Previcur Energy haiguste tõrjeks

Taimekaitsevahend Previcur Energy on laia toimespektriga, süsteemse ja pikaajalise mõjuga fungitsiid kurgi, suvikõrvitsa, baklažaani, meloni, arbuusi jt kõrvitsaliste, tomati, paprika, salati, redise, pea-, leht- ja lillkapsa, kähara endiivia, põldkännaku e. lambasalati ning dekoratiivtaimede haiguste tõrjeks kasvuhoones; samuti seenhaiguste tõrjeks avamaal kasvaval salatil, äädikakurgil (kornišon), redisel ja dekoratiivtaimedel. Laiendatud kasutusala väikese kasvupinnaga kultuurile: harilik kuusk, harilik mänd ja arukask katmikala külvides seenhaiguste (tõusmepõletik, võrselaiksus) tõrjeks. NB! Kuna Previcur Energy on laiendatud kasutamiseks harilikule kuusele, harilikule männile ja arukasele Euroopa Parlamendi ja Nõukogu määruse (EÜ) nr 1107/2009 artikli 51 alusel, vastutab toote tõhususe või fütotoksilisuse eest selle kasutaja. Previcur Energy kaitseb kurki, suvikõrvitsat, baklažaani, melonit, arbuusi, tomatit, paprikat, salatit, redist, pea-, leht- ja lillkapsast ning dekoratiivtaimi nende kasvu algfaasis kahjustavate haiguste eest (Phytophthora, Pythium, Aphanomyces, Peronospora, jt). Previcur Energy sisaldab kahte toimeainet, mis täiendavad teineteist nii toimespektri kui tõrjeefektiivsuse osas. Propamokarb peatab seene rakumembraani moodustumise; pidurdab seene mütseeli kasvu, samuti seeneeoste moodustumist ja idanemist. Fosetüül tõstab taimede süsteemset resistentsust seenhaiguste vastu, stimuleerides taimede loomulikku kaitsesüsteemi. Samas mõjub fosetüül nakkust ennetavalt – peatab spooride idanemise ja taimesse tungimise. Fosetüülil on ka ravivad omadused – toimeaine pidurdab eoste vabanemist eoskotist ning peatab mütseeli arengu. Fungitsiid.

Kasutusjuhend

15 ml preparaati lahustada 10 l vees ja pritsida taimi saadud lahusega. Tõrjutavad haigused: tõusmepõletik (Phytophthora, Pythium, Aphanomyces, Peronospora jt) ja ebajahukaste. Taimekaitsevahendi kasutamisel tuleb järgida pakendil ja ohutuskaardil olevaid kasutusjuhendit. Taimekaitse tööde tegemisel kanda sobivaid isikukaitsevahendeid ning järgida hügieeni- ja ohutusnõudeid.

Pakend

15 ml

Score 250 EC

Laia toimespektriga süsteemne taimekaitsevahend, mida kasutatakse õuna-, pirni-, ploomi-, kirsipuu ja teiste seemne- ja luuviljaliste seenhaiguste tõrjeks. Tõrjutavad haigused: kärntõbi, jahukaste ja mädanikud. Parimaid tulemusi annab profülaktiline tõrje. Soovitatav on pritsida kaks korda enne ja kaks korda pärast õitsemist. Esimest korda pritsida õiepungade moodustumise faasis 10-12 päevase intervalliga. Ravivalt pritsida vähemalt 96 tundi (4 ööpäeva) pärast infektsiooni algust. Pritsimisvaheline aeg määratakse prognoosi järgi, kui ilmaolud on haiguste levikuks soodsad. Ooteaeg 20 päeva.

 

Taimekaitse vahendid soovimatute taimede hävitamiseks – glüfosaadid

Taifun B

Üldhävitava toimega taimekaitsevahend orasheina ja teiste raskesti tõrjutavate umbrohtude tõrjeks. Kasutatakse muru uuendamisel, viljapuu- ja marjaaedade ning puukoolides reavahede hooldamisel, mahasaetud puude kändudel uute kasvude tekkimise takistamiseks.

Roundup G

Umbrohutõrjeks tõhus Roundup on hukka mõistetud, sest sisaldab kantserogeenseks peetavat glüfosaati. Selle kasutajad aga ütlevad, et teised tõrjevahendid pole nii tõhusad. Euroopa Komisjon võttis 2018. aastal vastu rakendusmääruse, mille alusel pikendati glüfosaadi kasutusluba Euroopa Liidus kuni 15. detsembrini 2022. Glüfosaati kasutatakse põhilise toimeainena enamike ühe- ja mitmeaastaste seemne- ja juurumbrohtude tõrjeks. Glüfosaadi omadusi on väga põhjalikult uuritud. Teadusliku hinnangu on andnud nii Euroopa Toiduohutusamet kui ka Euroopa Kemikaaliamet. Glüfosaati sisaldavaid tooteid on aga keelatud kasutada koolialadel, laste mänguväljakutel ja tervishoiuasutuste läheduses.

Baltic Agro soovitab: kui võimalik, kasuta koduaias loodussõbralikke taimekaitsevõtteid.