Igaüks saab oma koduaias planeedi ja iseenda hea tunde jaoks väikese panuse anda. Lihtsad sammud viivad elurikkuse suurenemise ja rõõmuni ühiselt tehtavast tegevusest – koos pere, sõprade ja kogu maailma loodust väärtustavate koduaednikega.
Kõik algab headest plaanidest. Leia aega loodussõbraliku aianduse teemaga tutvumiseks. Ideid ja suundi on mitmeid, kuid iga aed ja aednik on unikaalsed. Teiste häid kogemusi on mõistlik arvesse võtta, aga iga tegevus ei sobi just sinu aeda. Samuti on palju lahendusi ja tooteid, mis kõlavad “roheliselt”, aga lõppude lõpuks seda eriti pole. Piisavate algteadmistega on lihtne õiget suunda valida.
Paljud uued teadmised ja oskused on tegelikult ka ammu unustatud vana. Tarkused, mida vanaema oma aias jagas, võivad tänasesse konteksti panduna kõlada üllatavalt tänapäevaselt.
Väikeste sammudega
Ökosüsteem on oma terviklikkuses tugev ja õrn üheaegselt. Kui tasakaal paigas, on vaja väga vähe sekkuda – kõik toimib iseenesest. Mõni pealtnäha väike vale samm võib aga tasakaalu paigast lüüa. Seepärast on rohelisema koduaia poole parem liikuda väikeste sammudega, proovides ja katsetades tegevusi, mis just sinu aia unikaalse tasakaalu loomiseks ja säilitamiseks kõige paremini töötaksid.
Peamised põhimõtted
Rohelise ehk kestliku aianduse mõiste võib olla erinevates allikates erinevalt lahti kirjutatud, kuid alati läbivad seda peamised põhimõtted:
- Tee ise mulda: komposti
- Kujunda aed kasuritesõbralikuks: loo ruumi lindudele-loomadele ja putukatele
- Vali õiged taimed: tugevad taimed vajavad vähe hoolt
- Säästa vett
- Kasuta loodussõbralikke taimekaitsevahendeid
- Kasuta loodussõbralikke ja ringlussevõetud materjale
Loe iga põhimõtte kohta lähemalt – artiklid on koostamisel ja järjest ilmumisel. Hoia silm peal!
Kestlik aiandus toob rõõmu
Mõnikord võib tekkida kahtlus, et ülemaailmsed probleemid seoses liiga intensiivse majandamise, prügistamise ja raiskamisega muudavad minu aiakeses tehtavad rohelised pingutused mõttetuks. See pole aga nii.
Kõigepealt: sa ei usukski, kui palju on meie seas loodussõbraliku aianduse hindajaid ja huvilisi! Kui asud oma pisikest rohepööret läbi viies infot ja inimesi otsima, siis leiad vahva seltskonna, kellega mõtteid vahetada või midagi koos ette võtta. Alguses on inspireerivad lood ja pildid, huvitavad arutelud sotsiaalmeedias ja põnev kirjandus. Kui aga infot juba piisavalt ja aeg käed külge panna, on rohkelt mõtte- ja tegude kaaslasi nii rohevahetuse seltskonnas, kogukonnaaias kui kohalike köögivilja- ja lillekasvatajate seas. Naabritega koos on samuti tore midagi kasulikku ette võtta ja hea eesmärk liidab.
Kuid kõige vahvam on, kui nakatad loodussõbraliku aianduse pisikuga oma pere ja sõbrad! Koos kompostikasti meisterdamisest, aia kujundamisest ja seal toimetamisest saadav rõõm ja energia on hindamatud.
Eneseareng
Iga oma teel avastatud uue teadmisega avastame midagi uut ka enda kohta. Ja teadmistega sellest, kuidas ökosüsteem toimib, saame teadmisi ka enese sisemistest toimemehhanismidest. Teadmised sellest, kuidas ise oma toitu kasvatada, toidavad lõpuks ka hinge. Rohepöörde kasu võib olla materiaalne ja mõõdetav: vähemate või õigete asjade ostul kokku hoitud raha või aia väiksem hooldusvajadus. Kuid mõõdetamatu kasu annab kindlus sellest, et teen midagi õigesti ja suurema eesmärgi nimel koos kogu maailma rohelise kogukonnaga.