Orhideed on kaunid ja armastatud lilled. Kodudes on kõige populaarsemad kuukingad – ilmselt just seetõttu, et nad õitsevad väga pikalt. Need imelised õieilunäitajad ei ole sugugi kapriissed ja ei eelda, et nende hooldaja oleks kõrgete botaaniliste ja aiandusalaste teadmistega. Kuid siiski on kõik, mis õitseb ja kaunistab, justkui peegeldus meie armastusest ja hoolivusest taime vastu. Allpool mõned mõtted, et tagada õige orhideede hooldamine. Nõu annab Heidi Rehemaa Hortesest.

Tuvasta olukord!

1. Orhideede hooldamine algab sellest, et tuvastada kõik kuivanud varred ja moondunud ning deformeerunud lehed. Lõika kuivanud õievarred ära kuni esimese rohelise pungani. Lõika ära ja eemalda kuivanud lehed. Deformeerunud lehed annavad märku sellest, et taim on kuivaks jäänud, üle kastetud, külma saanud või kahjurite poolt kahjustatud.

2. Tuvasta kahjurid. Enamasti kimbutavad orhideesid villtäid. Neist on võimalik järjepideva viinalahusega puhastamise korral lahti saada. Selleks, et kaitsta oma kodus olevaid teisi taimi, tasub haige taim kindlasti karantiinis hoida ja vajadusel valmistuda ka taime hävitamiseks.

3. Tuvasta substraadi konsistents ja olukord. Orhideede kasvamiseks on oluline õige pH tasemega substraat. Rammus ja väerikas substraat on tükiline. Kui märkate, et substraat on juba väga mure, siis on see märk sellest, et taim on vajalikud toitained juba substraadist omastanud ja käes on aeg substraat välja vahetada. Ümberistutamisel raputa substraat ühtlaselt juurte vahele. Hea nipp on koputada lillepotti, siis vajuvad substraaditükikesed tihedamalt juurte vahele.

4. Tuvasta juurte seisukord. Kaunis ja mahlakalt roheline juur viitab sellele, et taim on oma parimas elujõus ja vajaliku niiskusega varustatud. Kui juured on tuhmhallid ja krimpsus, on see märk sellest, et taim on janus. Kuivanud ja mädased liigniiskusega kahjustatud juured tuleb kääridega või tangidega ära lõigata.

5. Tuvasta lillepoti suurus või selle vajadus. On müüt, et orhidee vajab läbipaistvat potti. Orhidee saab väga edukalt hakkama ka mitteläbipaistvas potis. Olulisem on hoopiski see, et orhidee kastmisel ei jääks potti liigniiskus. Sellepärast on orhideepotid spetsiaalsete kõrgendustega. Selleks, et taim kiiremini õitsema suunata, on kaval nipp orhideed väiksemas potis hoida ja mitte kiirustada ümberistutamisega.

orhidee

Hoolda õigesti!

1. Hoia orhideed valgusküllases kohas, kuid mitte terava päikese käes. Orhidee on tundlik päikesekahjustuste suhtes. Samuti meeldib orhideele mõõdukas toatemperatuur ja piisav õhuniiskus. Näiteks vandad  koguvad õhus rippuvate juurte abil õhuniiskusest endale eluks vajalikku vett  ja toitu.

2. Kasta orhideed pehme ja toasooja veega. Meie ei soovita kuukingade kastmist jääkuubikutega, kuna sellest võib taim šoki saada.

3. Jahedam temperatuur meeldib rohkem tsümbiidiumitele. Selleks, et need kaunitarid uuesti õitsema saada, on hea hoida neid suveperioodil õues, et taim saaks vajaliku temperatuurikõikumisega piisavalt jahedust. Iga kahe või kolme kastmiskorra järel võiks kuukinga väetada spetsiaalsete väetistega.

4. Toesta pikad õievarred. Kui soovid suunata õievarsi kindlas suunas ja erilise kujuga, alusta painutamisega kohe õievarre kasvuperioodil. Populaarsed on spiraalkujud, T-täht ja kaared. Kuid aina enam lastakse õievarred ka hoopis vabalt allapoole langema.

Naudi õieilu ja täienda oma orhideede kollektsiooni! Aianduskeskustes on väga põnevaid värve ja õiesuuruseid, varieeruvad varte tihedus ja rohkus ning nende kasvukuju ja suund. Lisailu annab lisaks õitele ja lehtede kaunile rohelisele värvile ka ümbrispott, millega saad luua interjööris sobiva terviku ja aidata kaunil taimel veelgi paremini esile tulla. Orhideede hooldamine ei ole keeruline!