Kasvuhoone ei pea olema lihtsalt koht, kus taimed kasvavad: see võib olla ka visuaalselt kaasahaarav ja lihtsalt olemisrõõmu pakkuv paik. Et muuta oma kasvuhoone tõeliseks värvide pillerkaareks, on siin mõned loomingulised ideed ja nõuanded.
1. Vali erinevad tomatisordid
Kasvuhoones tomatite kasvatamise üks põnevamaid aspekte on erinevate sortide katsetamine. Igal sordil on oma unikaalsed omadused, mis muudavad iga nurga kasvuhoonest eriliseks. Alusta näiteks kirsstomatitega, kes sobivad ideaalselt kasvuhoone ukse juurde, kuna neid on mugav korjata. Miks mitte valida tumedad ja heledad kirsstomatid, et lisada värvidünaamikat? Kirsstomatid on väga magusad ja neid on mõnus lihtsalt möödaminnes suhu pista. Väikesed tomatid meeldivad ka lastele ja nii saavad ka nemad maitsvat ja tervislikku suupistet nautida.
2. Vali determinantsed ja indeterminantsed sordid
Tomatitaimed jagunevad peamiselt determinantseteks ja indeterminantseteks sortideks. Determinantsed ehk madalakasvulised sordid kasvavad kindla suuruseni ja kannavad hästi, mis on suurepärane, kui soovid ühe korraga palju saaki. Indeterminantsed kõrgekasvulised sordid kasvavad ja kannavad vilja kuni külmadeni, sobides hästi neile, kes soovivad saaki jooksvalt nautida. Mõtle oma vajadustele ja otsusta, kas eelistad üht või teist sorti. Kasvuhoones on nutikas istutada madalakasvulised sordid ettepoole vahekäigu kõrvale ja kõrgekasvulised tahapoole välisseina äärde. Nii ulatad kõrgetelt paremini vilju korjama, ühtlasi võid madalamad taimed ka peale viljakandmise lõppu juba mugavalt üles võtta, samas kui kõrged veel vilja kannavad.
3. Kärpimise tähtsus
Tomati võrsete kärpimine on oluline, et suunata taime energia viljade kasvuks, mitte liigseks võrsete arenguks. Esimest korda võrseid kärpides otsusta, kas kasvatad tomatitaime ühe või kahe varrega. Üks vars tähendab vähem tööd ja lihtsamat hooldust, kuid kahe varre puhul võid saada rohkem saaki.
4. Looduslikud kaaslased
Vaheleistutamine on suurepärane viis oma kasvuhoones taimede tervise ja saagi parendamiseks. Näiteks peiulilled on tuntud oma võime poolest tõrjuda kahjureid, kes võivad tomatitaimi rünnata, samuti on peiulilled atraktiivsed tolmendajatele, kes aitavad ka tomateid tolmendada. Istuta peiulilled tomatite vahele, et aidata luua looduslikku kaitset. Samuti on hea mõte istutada tomatite vahele salatit, kes aitab maapinda varjutada ja niiskust säilitada. Basiilik sobib tomatitega eriti hästi. Kui kevadel on tomatitaimed veel väikesed, saab istutuspinda kasutada kiiresti valmivate kultuuride kasvatamiseks. Selleks on näiteks salat, rukola, till ja koriander, aga päris varakevadel ka redis. Lisaboonuseks on, et kasvuhoones saad salatit ja ürte kenasti puhtalt korjata, sest seal ei ole taimed vihma käes ja neid ei ründa ka teod.
5. Kurkide ja tomatite koos kasvatamine
Kui plaanid kasvatada kurke, tee seda pigem avamaal. Tomatite ja kurkide kasvuhoones koos kasvatamine võib soodustada kedriklesta levikut kasvuhoones. Kui aga ruum on piiratud, veendu, et taimedel oleks piisavalt õhuringlust ja nad ei oleks liiga tihedalt koos.
6. Kord ja puhtus
Kindlasti puhasta kasvuhoone enne kevadist istutust korralikult ja vaheta muld. Nii hoiad ära kahjurite paljunemise ja haiguste leviku. Sügisel peale saagikoristust vii kindlasti kogu taimmaterjal kasvuhoonest välja ja vajadusel desinfitseeri kasvuhoone.
Ära heitu, kui mõnikord kõik plaanipäraselt ei lähe — iga ebaõnnestumine on võimalus õppida ja edaspidi paremini teha. Naudi oma värvilist kasvuhoonet, lopsakaid taimi ja maitsvaid vilju!