Kui rajad lillemuru õigesti, on hooldamist pärast vähem või saab niidu jätta peaaegu hooldamata. Kaunis lilleniit rõõmustab nii inimesi kui putukaid, Vali just selline lilleseemnesegu, mis sulle kõige rohkem meeldib!
Umbrohu allasurumine
Tähtis on mulla olukord: selles ei tohiks kindlasti olla juurumbrohtu. Seda sellepärast, et tugevakasvuline umbrohi surub kasvades lillemuru taimed alla. Ka seemnetega paljunev umbrohi on ohuks. Seega tuleks aluspind võimalikult hästi ette valmistada, eemaldades kõik umbrohualged. Umbrohu allasurumiseks võib kasutada ka kõdunevat multši – midagi, mis katab hästi, kuid laguneb kasvuperioodi jooksul ise. Näiteks võib katta lillemuru aluse pinna vanapaberiga ja laotada sellele umbes 3 cm paksune umbrohuvaba aiamulla kihi, kuhu külvatakse lillemuru seemned.
Külvamine
Lillemuru külvatakse nagu tavalist muruseemet, seda võib külvamise ühtluse huvides segada ka liivaga. Mõnes seemnesegus (nt “Putukate paradiis”) on seemned juba segatud vermikuliidiga, mis aitab ka külvimullas niiskust hoida. Seemned rehitsetakse pinnasesse. Kui külvatud lillemuru kastma hakata, siis tuleb seda teha tihti ja regulaarselt, vähemalt tärkamiseni tuleb hoida pinnas niiske. Külvi tuleb kaitsta lindude eest. Kevadel pärast tärkamist võib liiga tihedad taimed harvendada, et üksikud saaksid paremini kasvada. Seemned idanevad erineva kiirusega. Kauni tulemuse saavutamiseks peab jälgima pakendil soovitatud külvimäära. Mõned liigid idanevad aeglaselt. Võib külvata 3-5 seemet ühte potti ja pärast tärkamist istutada heinamaale või peenrasse. Lillemuru külvamisel jälgida, et erinevad seemned oleks hästi jaotatud.
Hooldamine
Päris hooldamata jätta lillemuru siiski ei saa, ohtlikumad umbrohud (kassitapp, orashein, ohakas, oblikas) tuleks välja rohida. Umbrohi kasvab aktiivsemalt toitaineterikkas pinnases. Seepärast sobib laisa aiapidaja lillemuru aluseks toitainetevaesem muld. Siiski sõltub pinnase ettevalmistus täpselt selle seemnesegu vajadustest, mida kasutada otsustad.
Lillemuru hooldamisel saab kasutada kunstniitmist, kus erinevad kujundid niidetakse muru sisse või luuakse niites reljeefsust. Kui lilled on õitsenud, saab aasa ära niita, koristades niiduse, ent korjates enne niitmist õitsenud taimede seemned ja puistates need pinnasele. Lilleseemneid võib ka samalt aasalt vahepeal terve suve jooksul koguda ja need sügisel või kevadel mulda rehitseda. Võib koguda ka seemneid lähedalasuvatelt looduslikelt aasadelt ja kujundada nii aastate vältel unikaalse kooslusega loodusliku lilleniidu.