Tomatite ettekülvamise aeg kestab veebruarist aprillini. Soovitame tomatisorte – loe lähemalt ja leia seemned hästivarustatud aia- või ehituskauplusest!

Mida tähendab “F1”?

F1 tähistab ristamisel saadud hübriidsordi esimest põlvkonda. Hübriidsort on saagikam, viljad on suuremad ja intensiivsema maitsega. Selliselt sordilt pole mõtet ise seemet korjata, sest järgmistel põlvkondadel esimese põlvkonna hübriidjõud ei avaldu. Hübriidsordid F1 taluvad kasvuhoones paremini halbu valgustingimusi ning temperatuuri ja niiskuse kõikumist.

Tomat ‘Pablo’ F1

Varajane ja väga hea maitsega tumepunane lauatomat. Tugevakasvulise indeterminantse sordi vili kaalub 180-200 g.

Tomat ‘Sweet Million’ F1

Tegemist on kõrgelt hinnatud kirsstomatiga, millel on väga suured kobarad. Ta annab igal ajal oma suure saagi. Taim on kõrge, jõulise kasvuga ja vajab tugevat toestust. Istuta üks ‘Sweet Million’ kasvuhooneukse juurde lastele noppimiseks, sest just see tomat on laste lemmik!

Tomat ‘Malle’ F1, Eestis aretatud

Kõrgekasvuline, indeterminantne tugeva kasvuga punane varajane, saagikas ja väga hea maitsega mahlane lauatomat. Vili keskmise suurusega (80-90 grammi), kergelt lame. Suhteliselt vastupidav viljade lõhenemisele, ruugehallituskindel. Hea transpordikindlusega.

Tomat ‘Evelle’, Eestis aretatud

Kõrgekasvuline, saagikas ja varajane sort. Viljad on punased, väga hea maitsega, ühtlase suurusega. ‘Evellel’ on eriti ilus kaubanduslik välimus. Keskmine mass 80-90 g. Vastupidav haigustele (ruugehallituskindel) ja viljade lõhenemisele. Hea transpordikindlus. Kõige uuem Eesti Taimekasvatuse Instituudi sort.

Tomat ‘Terma’, Eestis aretatud

Madalakasvuline, väga varajane lapik-ümar kuni ümar punane väga paljude viljadega läikiv tomat. Väga hea maitsega.Vili väike (50 g). Suhteliselt vastupidav tomati-pruunmädanikule ja viljade lõhenemisele. Sobib kasvatamiseks ka avamaal ja kiletunnelis.

Soovitame tomatisorte külvata ette veebruaris-aprillis ja istutada kasvuhoonesse maikuus. Enne kasvuhoonesse istutamist on hea potitaimi õues 10 päeva vältel soojemas kohas karastada, nii hakkavad nad paremini kasvama. Kasvuhoones kasta tomateid pigem harva, aga siis korralikult, et juurestik ei jääks pinnapealseks. Tomat ei armasta tuuletõmmet. Hilissügisene niiske aeg tekitab soodsa keskkonna mädanike tekkeks. Jälgi kasvuhoonet ja korja ära ning hävita haigustunnustega viljad. Jälgi ka, et kartul ei kasvaks tomatitele liiga lähedal, et vältida lehemädaniku levimist kasvuhoonesse. Kasvata korraga rohkem kui kaht erinevat sorti – kui ühe kasvatamine ebaõnnestub, annab mõni neist ikka saaki. Suure ja maitsva tomatisaagi kindlustab toitainete kättesaadavus, seega väeta ja kasta korralikult. Lõppsõna jääb aga ikka loodusele, niisiis jälgi keskkonda ja õpi kogemustest.

Tomat ‘Logistica’ F1

Haiguskindel indeterminantne sort, mis talub kasvuajal madalaid temperatuure.

Kobaras suured, punased 180-200 grammised ümarlapikud viljad, mis on hea lõhenemis- ja transpordikindlusega. Värskelt kasutamiseks ja konserveerimiseks.

 

Tomat ‘Fuji Pink’ F1

Kindlasti olete kuulnud nimetust “vaarikatomat”. Tegemist on tomatitüübiga. Nii, nagu on olemas kirsstomatid, lihatomatid jms, on vaarikavärvi lihakad tomatid saanud vaarikatomati nimetuse. Meie valikus on populaarne vaarikatomat ‘Fuji Pink’ F1. Selle indeterminantse tugevakasvulise tomati viljad on roosad, ümarad, õrnakoorelised ja väga magusad, kaaluvad 180-200 g ning säilivad väga hästi.

Tomat ‘Mato’, Eestis aretatud

Madalakasvuline ja varajane sort. Erepunane, lapikümar tomat. Kompaktne kobar, 6-10 suurt vilja. Vilja mass 95-100 g. Ruugehallituskindel. Hea säilivuse ja transporditaluvusega. Ideaalne neile, kes ei armasta tomatikasve kärpida. Sobib kasvatamiseks ka avamaal.

 

Tomat ‘Maike’, Eestis aretatud

Madalakasvuline varajane punane tomat.Vili ümmargune, sile, ühtlase suurusega. Keskmine mass 60-65 g. Viljad lõhenemiskindlad. Haigustele suhteliselt vastupidav. Hea “paari ampsu tomat”. Tervelt marineerimiseks väga hea vili. Sobib kasvatamiseks ka avamaal kiletunnelis. Proovi kasvatamist ka rõdupotis!