Lehetäid suudavad väga kiiresti paljuneda. Just tänu arvukatele järglastele on muidu nii haavatavana näiv lehetäi muutunud paljude kangete insektitsiidide suhtes resistentseks. Õnneks on olemas bioloogilise tõrje võimalus: kahjurite tõrjumine nende loodulike vaenlaste ehk kasurite abil.

Lehetäid armastavad parimaid taimeosi

Lehetäid on tõelised gurmaanid, kes leiavad eksimatult üles kõige hõrgumad taimeosad. Samas ei ole neil lauakommetest õrna aimugi – lehed ja võrsetipud on rikkaliku pidusööma tagajärjel kleepuva mesinestega koos. Sageli hakkab suhkrurikkal eritisel vohama nõgiseen, mille tagajärjel kattuvad lehed musta kirmega.

Lisaks taimede nõrgestamisele ja nende välimuse rikkumisele on lehetäid ka usinad viirushaiguste levitajad.

Kuigi pahategude nimekiri on pikk, ei ole kurjategijad ise suuremad kui mõni millimeeter. Võiks arvata, et nendest õrna kehaga ning väheliikuva eluviisiga putukatest on kerge võitu saada, kuid tegelikult on tegu meisterlike ellujääjatega, kelle esivanemad tegutsesid juba triiase ajastul.

Lehetäid suudavad ka uskumatult kiiresti paljuneda, sünnitades elusaid vastseid. Just tänu arvukatele järglastele on muidu nii haavatavana näiv lehetäi muutunud paljude kangete insektitsiidide suhtes resistentseks. Appi tuleb bioloogiline tõrje ehk kahjurite tõrje kasurite abil

lehetäide tõrje
Herne-lehetäi. Foto: Shipher Wu, CC BY 2.5

Lehetäi bioloogiline tõrje

Kuid bioloogiline tõrje on edukas vaid sel juhul, kui sellega alustada ennetavalt või esimeste kahjurite ilmumisel. Et lehetäisid varakult avastada, on oluline kontrollida taimi regulaarselt. Kui märkad esimesi üksikuid lehetäisid, on vaja viivitamatult tegutseda. Selleks ajaks, kui pelgalt taimedele peale vaadates on selge, et nende kallal keegi maiustab, on kahjureid juba palju ja nendest lahti saamine keerulisem.

Bioloogilist tõrjet on vaja korrata sõltuvalt kultuurist, aastaajast, kahjurite arvukusest ja kasurite kasutusnormist.

Kasurid vajavad edukaks paljunemiseks kõrget, üle 60% õhuniiskust. Samuti armastavad nad sooja. Enamik tunneb end suurepäraselt 20-25°C juures.

Lehetäide tõrjeks saab kasutada lepatriinusid, kiilassilma ja sirelase vastseid ning kiletiivalisi parasitoide. Lepatriinusid, kiilassilmi ja sirelasi saab kasutada erinevate lehetäiliikide tõrjeks, kuid kiletiivalised parasitoidid on sageli valivamad ning eelistavad parasiteerimiseks näiteks kas suuremaid või väiksemaid lehetäiliike.

lehetäide tõrje
Kahetäpilist lepatriinut kasutatakse lehetäide tõrjumiseks. Foto Katrianna Leino.

Kuidas kasureid tellida?

Kasurid on elusorganismid ning nende tellimisel ja transpordil kehtivad seetõttu kindlad reeglid. Tutvu tellimise korraga.

Bioloogilised taimekaitsevahendid, erinevalt keemilistest, ei hävita taimedele kasulikke mikroorganisme. Nii on võimalik kasvatada parem ja kvaliteetsem saak, suurendada taimekasvatuse tootlikkust ja efektiivsust looduse enda toel.

Soovitused tõhusamaks bioloogiliseks tõrjeks

  • Kontrolli taimi regulaarselt (nt aseta valge paberileht taime alla ja raputa kergelt taime). Pööra eriti tähelepanu vanematele ja keskmise vanusega lehtedele.
  • Alusta bioloogilist tõrjet ennetavalt või esimeste kahjurite ilmumisel.
  • Piserda taimi peenepiisalise pihustiga enne kasurite levitamist.
  • Taga kasvuhoones taimedele ja kasuritele sobiv õhuniiskus.
  • Korda tõrjet vastavalt olukorrale.
  • Väldi kasvuhoones liiga kõrgeid temperatuure.
  • Taga taimedele optimaalsed kasvutingimusde, kastmine ja väetamine.
  • Hävita umbrohud kasvuhoonest ja lähiümbruses.
  • Taimejäätmete eemaldamine kasvuhoonest ja selle lähedusest.
Artikli autor on Baltic Agro profiaianduse nõustaja Ingrid Loddes