Tomat (Lycopersicon esculentum) on väga valgusnõudlik ja soojalembene taim. Enda kasvatatud värsketel tomatitel on võrratu maitse! Samuti on tomati viljad vitamiini- ja mineraalainete rikkad.
Tomatite kasvatamine on üllatavalt lihtne. Kuigi kindla ja suure saagi saamiseks kasvatatakse tomatit kasvuhoones, saab teda kasvatada ka rõdul ja avamaal. Kui eesmärgiks on suurem saak, on kasvuhoone meie kliimavöötmes siiski kõige sobilikum kasvukeskkond.
Tomatil on palju erinevaid huvitavaid ja maitsvaid sorte. Tasub kasvatada rohkem kui kaht erinevat sorti korraga – kui ühe kasvatamine ebaõnnestub, annab mõni neist ikka saaki.
Tomati võib ise seemnest külvata ja ette kasvatada või soetada istutamiseks juba taimena. Tomatitaime kujundatakse kogu kasvuperioodi vältel: sõltuvalt kasvutüübist eemaldatakse külgvõsud ja taime alumised lehed. Kasvutüübi järgi jaotatakse sordid kahte rühma: determinantsed ehk piiratud kasvuga ja indeterminantsed ehk piiramatu kasvuga. Madalakasvulised determinantsed sordid sobivad avamaale. Indeterminantseid sorte kasvatatakse pigem kasvuhoones.
Teiseks tomatitaimede rühmitamise aluseks on vilja suurus.
Erineva vilja suurusega tomateid on veel.
Tomatid vajavad maitsva ja suure saagi saamiseks küllaldaselt tasakaalustatud väetamist ja korralikku kastmist.
Veebruar-aprill – TAIMEDE ETTEKASVATAMINE
Võid osta tomatid taimena või kasvatada taimed toas seemnest ise ette.
KÜLVAMINE
PIKEERIMINE
TAIMEDE EEST HOOLITSEMINE
Taimede istutamine kasvuhoonesse – MAI
Kasvuperiood ja viljade valmimine – MAI-SEPTEMBER
Hooaja lõpp – SEPTEMBER
Tomatid rõdupotis
Avamaale, rõdule või terrassile istuta tomatitaimed alles juunikuus, kui külmade oht on möödas. Rõdule või terrassile istutamiseks kasuta sügavat, ideaalis umbes 60 cm sügavust suurt potti, et see liiga kergelt läbi ei kuivaks. Täida pool potti kasvumullaga, aseta taim mullakuhjale ja säti ümber taime komposti ning väetist, näiteks Tomati maheväetist. Täida pott mullaga ja kasta korralikult. Toesta tugikeppidega. Kasta kaks korda nädalas ja väeta alguses üle nädala. Kui tomatid hakkavad valmima, võib väetada harvemini. Võid kasutada ka mugavaid Tomati väetisepulki, mille peab lihtsalt taime juurde mulda suruma.
Tomatid avamaal peenral
Avamaale istutamisel tuleb taimi enne korralikult karastada, st eelnevalt päeviti pottidega õues hoida. Muus osas võib järgida samu juhtnööre mis kasvuhoonesse istutamise puhul. Muld peab olema kobe ja viljakas. Väetamiseks on hea kasutada spetsiaalset Tomativäetist. Isegi kui taimed istutada välja juuni algul, võib tekkida vajadus taimi külmadel öödel kattelooriga katta. Samuti võib sügise poole pika vihmaperioodi jooksul vaja minna kilega katmist. Seepärast võiks ka avamaale istutamise puhul juba eelnevalt planeerida katmise võimalusi. Üheks variandiks on kasutada tugikaartega tunnelit – osta see valmiskujul või ehita ise tugikaartest ja kasvuhoonekilest. Hädapäraselt saab katet lühemaks ajaks kinnitada ka tugikeppide abil. Neid on saada nii bambusest kui plastist ja erinevate kõrgustega, mis sobivad just sinu taimedele.
Niiskus ja sellest tingitud haigused ongi avamaal tomatite kasvatamisel peamiseks väljakutseks. Jälgi, et kartul ei kasvaks tomatitele liiga lähedal, et vältida lehemädaniku levimist tomatitele. Avamaal on kasvuperiood lühem kui kasvuhoones, seepärast kärbitakse taim nii, et ta jääks ühe harunemata varre ja 2-3 viljakobaraga. Kõik külgvõsud tuleb ära murda. Nii jõuavad viljad valmida. Kõrgekasvuliste tomatite puhul peaks 3-4 kobara ilmumise järel ära murdma ka varre, et taim end rohelise massi kasvatamisega liigselt ei koormaks ja suunaks energia viljade valmimisele. Väikeste põõsastomatite külgvõsusid eemaldama ei pea. Avamaal kasvatamiseks vali selleks sobivad õiged sordid. Näiteks ‘Terma’ jt , Eestis aretatud sordid, mis on loodud spetsiaalselt siinset kliimat silmas pidades. Vaata tomatisortide omadusi, et leida õige sort.
See koduleht kasutab küpsiseid
Baltic Agro koduaia veebileht kasutab parima kasutajakogemuse pakkumiseks küpsiseid.
Veebisaidi kasutamise jätkamiseks peate küpsiste kasutamisega nõustuma. Valides "Luban kõik küpsised", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Täpsemalt saad nende kohta lugeda meie privaatsuspoliitikast.
Ka siis, kui te küpsistest keeldute ja kodulehte kasutate, nõustute hädavajalike küpsiste kasutamisega.
Teil on õigus oma nõusolekut igal ajal muuta ja tagasi võtta.