Sipelgate tõrje aias

Aiaapteek: sipelgate tõrjeSipelgad on kasulikud putukad, kes hävitavad kahjureid, kobestavad mulda, tolmeldavad taimi ja kannavad edasi taimede seemneid. Kuid kui sipelgaid on aias liiga palju, kujunevad nad tõeliseks nuhtluseks.

Niidetud muruga aias on neile soodne keskkond. End peenardes ja kasvuhoones sisse seadnud liigid ohustavad taimi, mille ümbrusse ja alla nad oma pesa teevad. Mõned teevad pesi vundamendipragudesse, seinapuidu vahele ja sisse, tungivad majja ja mesitarudesse. Teeplaatide ja -kivide all pesitsejad toovad tegevuse käigus välja liivakuhilaid ja tee võib vajuda. Samamoodi tassivad nad pesitsuse käigus välja ka mulda lillepottidest.

Pisikeste punaste raudsikute hammustus on üsna kibe ja nende pesa juures viibimine on ebameeldiv nii aias rohijale kui mängivale lapsele. Sipelgad kasvatavad taimedel ka lehetäisid, kes omakorda taimi ohustavad.

 

Sipelgate tõrjeLooduslikud võtted

Sipelgatest lahtisaamisega on mõttekas alustada kohe pesa tekkimisel – sipelgad on targad ja saavad aru, kui neile märku anda, et nad pole oodatud. Sipelgatele ei meeldi tugevad lõhnad. Nii võib neid tõrjuda nõgese-, soolikarohu või mõne muu tugevalõhnalise taime leotisega. Leotisele võib lisada rohelist seepi, et vedelik paremini nakkuks. Tugeva lõhnaga on ka vürtsid – näiteks kaneeli- või cayenne’i pipra pulber, mida samuti tõrjeks võib kasutada. Abi on saadud ka soolast, soodast, pärmi-suhkru segust, kohvipaksust ja teistestki kodustest vahenditest.

Sipelgapesa võiks algatuseks ebasobivast asukohast üles kaevata ja ära viia, pannes vanasse pesakohta tugevalõhnalisi aineid. Näiteks kõnniteeplaatide alla pesa teinud sipelgate korral võib pesa üles kaevata ja ära viia, plaadid sellest kohast üles võtta ja tagasi pannes lisada liiva segamini tubakatolmuga, mis sipelgatele ei meeldi.

 

Sipelgapulber

Kui aga sipelgad on peenra või aia oma territooriumiks arvanud ja looduslike vahenditega tõrjumiseks on neid juba liiga palju, siis tuleb pöörduda spetsiaalsete sipelgaid hävitavate vahendite poole.

Aiasipelgate tõrjevahendid kas peletavad sipelgaid või on kontaktsed tõrjevahendid, mida putukad ka oma pesasse viivad (sageli pulbrilisel kujul).

Liimivöö ja roheline vaha viljapuude tüvel takistab sipelgate liikumist

Püünisvöö on looduslik abiline viljapuude kaitsmiseks. Liim ei sisadada keemilisi tõrjevahendeid.

Liimivöö tuleb kinnitada tüvele maapinnast 60-80 cm kõrgusele siledale kohale. Liim takistab sipelgate liikumist. Paigaldada tuleb vöö kevadel. Vööd tuleb puhastada või asendada, kui sellele on kleepunud prahti.

Roheline vaha kanda tüvele pintsliga. Vajadusel uuendada.


Liimivöö tõkestab ka lehetäide levikut. Talvisel ajal kasutades sobib ka talivaksikute, külmavaksikute, puiduürajate jt liikumist.

Kuklased tuleb metsa kolida

Metsakuklaseid ei tohi tappa ega mürgitada, nende pesa tuleb koduaiast metsa ümber kolida. Lähemat infot selle kohta saab küsida keskkonnaameti kohalikust büroost aadressil https://www.keskkonnaamet.ee/et/kontakt.

Soovitame

x
pname

Product was successfully added to your shopping cart.

« Continue shopping
Checkout »
x
Error

huston we have a problem

« Continue shopping